• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

OR700 TR Ve Ritmler hakkında

• Konbuyu başlatan Ruhi
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 8
  • Görülen : 3K

Ruhi

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
YAMAHA OR700 TR V2 - YAMAHA DSR 200

Merhaba arkadaşlar. Biliyorum ki, profesyonel olarak bu işlerle uğraşan arkadaşlarımız dışında, amatör olarak ses ve ritm yapmayla uğraşan arkadaşlarımız da var. Bazen bazı serzenişlerde bulunduğum zaman, bazı arkadaşlarımız istemeden de olsa üzerlerine alıp alınıyorlar. Bir ara bir konu hakkında tartışmamızda "Yamaha'nın profesyonel anlamda açıklayıcı bilgiler eksikliğinden bahsetmiştim." Yine onunla ilgili bir konudan bahsetmek istiyorum.
Ritm yazmayla ilgili başta Salim olmak üzere bir kaç arkadaşımız bilgilerini paylaşmıştı. Hatta bu konuda bazı videolar da var. Öncelikle bu bilgiler gerçekten çok işimize yaradı. Paylaşanlara ve emek harcayan herkese teşekkürler. Yinede kafama takılan bir çok soru var. Aslında bu hem ses editleme hemde ritm editleme konusunda var ama şimdilik sadece ritmler konusunda sormak istiyorum.

1. Ritm editlerken 'GROOVE' bölümünde, dynamics ve groove arasındaki gerçek fark nedir? Neden ritmlerin büyük bir çoğunluğu 'Groove' olarak yapılıyor.
2. Orijinal beat 8 ile 24 arasında ne değişiyor? Neden genelde hep 8 kullanılıyor?
3. Push A ya da B uygulanırsa nasıl bir fark oluşuyor?
4. Channel - Remove event başlığı altında bir sürü ayar var. Bunlar tam olarak ne gibi değişiklikler yaratıyor?
5. Edit Bölümü. Bence en önemlisi de burası. Sanırım buradan adım adım kayıt yapılabiliyor ve her türlü düzeltme ve ekleme yapılabiliyor, ama tam anlamıyla özelliklerini ve nasıl kullanacağımızı bilmiyoruz.
Bu bölümle ilgili bilgilendirme yapabilecek ya da bu bölümün detaylı anlatımının olduğu bir kaynak bilen varsa paylaşabilir mi?

Şimdiden teşekkürler.

bu önemli paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler...

CEVAPLAR :

1- Ritm yazdıktan sonra erişmek istediğiniz başka bir GROOVE (Kalıp) istiyorsanız O bölümdeki seçeneklerle değiştirebilir veya halledebilirsiniz..
2- 8 sayısı tam bölünmüş zamanı fakat 24 ise üçleme olarak adlandıracağımız parçacık zamanları.. Böylece yaptığımız ritmi 24 ayarına getirirsek SHUFFLE şeklini alır..Deneyin
3- Soru 2 ile ilgili çalışmakta..Yukardaki seçeneğe göre farklı kalıplar uydurur..
4- REMOVE EVENT : Ritm yazarken örneğin REVERB-CHORUS-PITCH BEND hatası yaparsanız bunu geri alabilirsiniz..Bu işe yarıyor
5- EDIT bölümü ise açıkcası yeteneği ortaya koyma :) Anlatması zor..Birçok şey yapılabilir yani Yaratıcılık..

Açıklamaların için teşekkürler Batuh. Sağlıcakla kal.

sevgili ruhi bey ben volkan ankaradan yamaha or 700 v1 kullanıyorum ama şu ana kadar sadece fuatın yazdığı ritimleri kullandım ve inanıyorumki gerçekten profesyonel ritimleri var tek üzüldüğümüz korg gibi geniş paylaşımların olmaması yamahada sizin gibi abilerimizin yamahaya daha özen gösterip eğilmesi paylaşımlarınızı bekliyoruz saygılar

bide arkadaşlar or 700 v1 için exstrem set varmış bi bilginiz varmı iyimi o set bulabilirmiyiz???

Cevap: OR700 TR Ve Ritmler hakkında

bide arkadaşlar or 700 v1 için exstrem set varmış bi bilginiz varmı iyimi o set bulabilirmiyiz???

Set'te tüm eksikler giderilmiş ve her yöreden ritimler mevcuttur dr.salim ve fuat abi beraber yapmışlardı sanırım. Dr.salim'e sor bi derim...

Açıklamaların için teşekkürler Batuh. Sağlıcakla kal.