• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

org dersi videoları bulamadım

Betmen35

Altın
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Yok
Arkadaşlar internette adam gibi böle a'dan z'ye orgu öğretecek videolu dersler yokmu ben baktım hep piyano dersleri var gerçi piyano ile org çalmak aynı sanırsam org dersi için doğru düzgün videolu dersler bulamadım sizin bildikleriniz varsa bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz buraya atarsanız sevinirim :)

Cevap: org dersi videoları bulamadım

Org derside olsa piyano temelli, yani dediğin gibi aynı. Birazda olsa nota biliyorsan veya etüdü anlayacak kadar da olsa öğrenirim diyorsan sana tavsiyem 1-beyer piano metodu, 2-hannon etüd. Bu iki kitabı birlikte çalışırsan ilerletebilirsin. Beyer en iyi metod sayılıyor, normal etürler var içinde. Hanon'u da kondisyon antremanı gibi düşün. Sürekli kendini farklı varyasyonlarla tekrarlayan etüdler, hızlanmak ve parmakların güçlenmesi için.

Org derside olsa piyano temelli, yani dediğin gibi aynı. Birazda olsa nota biliyorsan veya etüdü anlayacak kadar da olsa öğrenirim diyorsan sana tavsiyem 1-beyer piano metodu, 2-hannon etüd. Bu iki kitabı birlikte çalışırsan ilerletebilirsin. Beyer en iyi metod sayılıyor, normal etürler var içinde. Hanon'u da kondisyon antremanı gibi düşün. Sürekli kendini farklı varyasyonlarla tekrarlayan etüdler, hızlanmak ve parmakların güçlenmesi için.

nota biliyorum armoni bilgim gam bilgim var ya şunu sorucam orgla piyano arasındaki fark nedir ? tek fark orgta sol elle akor basmakmı ? nasıl oluyor ?

Evet temel fark ritim eşliğinde akor basmak. Piyanoda tabi ki orgda basılan akorların a-babası basılıyor, hem akor basılıyor, arpej yapılıyor, bazen soloda yapılıyor, sağ ve sol elin notaları ayrı ayrı karşına geliyor ve sağ el sol anahtarı, sol el fa anahtarıyla okunuyor vs.

Tabi orgda genel kullanım özellikle bizim gibi doğu ülkelerinde sol taraf bölünüp akor basılıyor ama bu şekilde kullanmak zorunda değilsin. Eğer istersen ve cihazını ayarlarsan akorları tüm klavyede full olarak basabilirsin ve 2 elinide aktif kullanabilirsin.

Tabi orgda genel kullanım özellikle bizim gibi doğu ülkelerinde sol taraf bölünüp akor basılıyor ama bu şekilde kullanmak zorunda değilsin. Eğer istersen ve cihazını ayarlarsan akorları tüm klavyede full olarak basabilirsin ve 2 elinide aktif kullanabilirsin.

işte bu senin dediğinde piyano çalmak oluyor sen dedinya pianoda hem akor basılıyor hemde arpej atılıyor diye evet yani piano daha zor .klavyede sadece sol elle akor basıp sağ ellede solo atıyon. ama ben bu işte daha yeni olduğum için şimdi bi parmak egzersizlerini yapmaya çalışıyorum arada bir şarkıda çalmaya çalışıyorum azda olsa birşeyler çalabiliyorum tutturabiliyorum fakat sağ elle solo atarken sol elle akor basmak baya zorluyor solo atarken akor geçişleri tam oturmuyor beyni ikiye bölmekte zorlanıyorum.benim normalde ana enstürümanım gitar ben gitaristim fakat orgada merak saldım orguda öğrenmek istiyorum klavye çalmak istiyorum çok umarım çözerim şu işi ya :) sen bu beyni ikiye bölme olarak ne alıştırması önerirsin ? mesela egzersizlerden ? ben internette birkaçtane youtubede buldum onlarda piyano egzersizleri bilmiyorum işime yararmı :)

Bence piyano ve müzik tekniklerini öğrenmekle işe başlayabilirsiniz. Müziği öğrenmeden piyano çalmayı öğrenmek bana göre ne kadar yanlışsa piyano çalmayı öğrenmeden org çalmaya çalışmak da öyledir. Piyano derken gidelim kuyruklu konser piyanosu alalım demiyorum. Bütçeye göre bir org alıp piyano tekniklerini öğrenmekten bahsediyorum. Daha sonra müzik hayatınıza nasıl yön vermek istiyorsanız ona göre hareket edersiniz. Pop müzik, eğlence müziği, dinleti müziği.... Tercihiniz nasıl ise... Burada çoğumuz mesleki anlamda müzikle uğraşıyoruz ve mesleki anlamda yaptığımız müzik çoğunlukla temel müzik ve piyano tekniklerini öğrenmekten geçmiştir. Youtube'da "PIANO LESSONS" şeklinde arama yaparsanız sayısız kaynağa ulaşırsınız. Kolay gelsin.

[YOUTUBE]Nv7eI070ewE[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]6m8Ce0kSLXk[/YOUTUBE]
sitenin ana sayfasında müzik dersleri bölümünde paylaşımları bulabilirsin, ben bizzat senin gibi arkadaşlar çok diye video çekip paylaştım.

Beyni ikiye bölmek ile ilgili etüdler Beyer metodunda. Youtube da no1 den itibaren sıralı videolarıda var. No1 den başlayarak yapmalısın.
Benim sana nacizane biriki tavsiyem şunlar olur; bu iş tamamen tekrarla alakalı, sihirli kelime "yavaş". Yani tüm etüdleri, çalışmaları önce çok düşük metronomlarda yapmalısın ve yeterince tekrardan sonra rahat şekilde yapabildiğini göreceksin. Etüdün zor ve karışık olması çok onemli değil, sadece öğrenme zamanını biraz uzatacaktır. Bazı üstadlar Kromatik antremanın hasıdır der ve ben çok faydasını görüyorum. Sağ el, sonra sol el, sonra ikisi birlikte bol bol kromatik çalışmanı öneririm.

[YOUTUBE]Nv7eI070ewE[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]6m8Ce0kSLXk[/YOUTUBE]
sitenin ana sayfasında müzik dersleri bölümünde paylaşımları bulabilirsin, ben bizzat senin gibi arkadaşlar çok diye video çekip paylaştım.

güzel çekmişsin videoyu ama 2 inci videoda akor kalıplarını anlatamamışsın ben tam anlamadım mesela Em kürdi gamındaki akorlar Em,F,G,Am,Dm mesela bu akorları alıyor ama klavyede bu akorları gösterememişsin bununla ilgili daha ayrıntılı video çekersen sevinirim enazından daha ayrıntılı birşekilde daha güzel öğreniriz emeğine sağlık kardeşim herşey için teşekkürler :)