• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

org dersi videoları bulamadım

Cevap: org dersi videoları bulamadım

Beyni ikiye bölmek ile ilgili etüdler Beyer metodunda. Youtube da no1 den itibaren sıralı videolarıda var. No1 den başlayarak yapmalısın.
Benim sana nacizane biriki tavsiyem şunlar olur; bu iş tamamen tekrarla alakalı, sihirli kelime "yavaş". Yani tüm etüdleri, çalışmaları önce çok düşük metronomlarda yapmalısın ve yeterince tekrardan sonra rahat şekilde yapabildiğini göreceksin. Etüdün zor ve karışık olması çok onemli değil, sadece öğrenme zamanını biraz uzatacaktır. Bazı üstadlar Kromatik antremanın hasıdır der ve ben çok faydasını görüyorum. Sağ el, sonra sol el, sonra ikisi birlikte bol bol kromatik çalışmanı öneririm.

teşekkür ederim volkan dediğini yapacağım :) emeğine sağlık

Cevap: org dersi videoları bulamadım

Arkadaşlar ben nota öğrenmeden org çalmak istiyorum. Hobi amaçlı olduğundan nota öğrenmek istemiyorum ve zor geliyor bana. Nota bilmeden öğrenmenin bir tekniği varıdır. 2 Aydır yaptığım tek şef farklı parkmak egzersizleri üzierinde çalışmak ve parmaklarımı ritim olmadan hızlandırmak. Şu an bir kaç şarkının sadece bir kaç yerini çıkartabiliyorum. Nota öğrenmeden çalmak için parmaklarımın yeterince hızlanmasımı gerekyor. Nasıl bir yol ve metod izlemeliyim. Günde 1-1,5 saat parmak egzersizi yapıyorum. Parmaklarımın hızlanması ne kadar zaman alır acaba.

Size şu konuda yardımcı olabilim , kulaktan çalmak istiyorsanız ,
bu notayı hiç öğrenmeden çalacaksınız anlamına gelmez aşağıdaki basetttiğim temel bilgiler şarttır.

1.LA majör ve La minör gamı öğrenmen gerekecek , bu şekilde seyir yapmak
2.Türk Halk müziği için La üzeri Si ye Koma vermek , gerektiğinde Fa# ye koma vermek , bu şekilde seyir yapmak
3.Artı bu diziyi öğrenmen gerekecek , LA - Si bemol , DO RE MI FA SOL LA bu şekilde seyir yapmak
Sonrasında yukarıda ki alıştırmalardan bir çok eseri rahatlıkla çıkarabilirsin.
4.Kulaktan çalmak istediğin parçayı iyi dinleyeceksin.Hangi tondan çalıyor olduğu kafana takmayacaksın , sen La üzerine odaklanacaksın.
parça çalarken mırıldanarak eşlik etmeye çalış ve mırıldadığın sesleri çalmaya çalış.
5.Klavye üzerinde yukarıda bahsettiğim değişiklik alan seslerde özelikle ( diyez , koma ve bemollu olan seslerde ) geçişler yap.
6.Sesler birbirine uymasa bile ilk etapta vuruş sürelerini doğru yapmaya çalışacaksın.
7.Sonra senin çaldığın ile çalınan parça aynı duyguyu veriyorsa gayet güzel gidiyorsun.
8.Senle dinlediğn parça aynı şekilde çalıyor fakat ton ( ses rengi ) farklı ise çalmaya devam ederken transpoze + - yönde değiştir ve aynı ses rengini yakalamaya çalışacaksın.
9.Bunlar ilk başta zor gelebilir pratik gibi gözükmeyebilir ama sonrasında parçayı bir kaç kez dinledikten sonra kolay çalabilirsin.
10. Gelelim parçanın akorlarına en basitinden , biz la üzeri çalıyor akor olarak başlangıç ya LA majör akoru veya Laminör akoru hangisi parçayı çalarken
kulağa hoş geliyorsa onu kullanacağız sonrası için akorlara devam parçayı çalarken vuruş süresi en çok olan veya çokca baskın gelen veya üzerinde duraksama gibi yapan noktada hangi notada ise o notaya uygun akoru basacaksın Do tuşunda duraksama yapıyorsan do majör basacaksın , Re tuşunda
duraksama oluyorsa re majör basacaksın.Bu noktada altını özelikle çiziyorum. La majör ve La minör gam akorlarını çalışman gerekecek , İçinde komalı sesi barındıran tuşa akor kısmında basmayacaksın.naturel sesleri kullanacaksın.
kafanıza takılan soru varsa da çekinmeden semih3375@gmail.com eposta adresinden ulaşabilirsiniz.

Son düzenleme: