• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Org tavsiyesi istiyorum

korkmaz

Gold
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Korg Pa4x Pro
Merhaba arkadaşlar,

Uzun yıllardır Yamaha kulanan birisi olarak artık korg'a geçmek istiyorum kafamda bir kaç model var özellikle kullananlardan yorum bekliyorum, korg ile ilgili tek tecrübem sadece 24 saat dayanabildiğim pa500tr ydi ertesi gün 300 lira zararla satmıştım. 5000-5500 lira arası bir bütçem var.

3600-4200 TL aralığında 256mb remli ikinci el pa 800

4800-5200 TL aralığında 256 remli ikinci el pa2x pro

5000-5500 TL aralığında korg pa 900

bütçemi biraz aşıyor ama sıfır korg pa3x le

Yukarıda yazdığım modellerden birisini almak istiyorum, özellikle pa2x pro ya ayrı bir hayranlığım var tasarımı ve renginden ötürü sanırım, çalmak nasip olmadı hiç. Ben bir yerde sahne almıyorum evde kendim çalıyorum kendim dinliyorum paramı biriktirdim artık iyi bir orgum olsun istiyorum, işte bu yüzden siz değerli üstatlarımın yorumlarını ve yönlendirmelerini bekliyorum, hangisi benim işimi görür, hangsinin soundu daha iyidir, hangisi daha az arıza yapar, set bulma konusunda hangisi avantaj sağlar gibi detayları araştırıyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Hepinize hayırlı işler.

Cevap: Org tavsiyesi istiyorum

pa3x le olur.. onun bir altında pa800 derim..

Benim gibi evde yada arkadaşlar arasında takılırım diyorsanız hoparlörü olan bir model seçin derim.Buda PA900 yada 800 den birisi oluyor tabi.Set sıkıntısı çekmek istemiyorum demişsiniz.Buda Pa900 de elemek anlamına geliyor ve PA800 diyebilirim.Ben daha önce yamaha a1000 ve rolandbk5 kullanmıştım.Pa800 alalı 1 hafta oldu.Hep hayalim ve çok istediğim bir orgtu tabi bide çok tutuluyor.Nedeni ni alınca anladım.Gerçi BK5 sonrası A1000 bile alsam oh be derdim sanırım..:)BK5 ile eziyet çekmişim meğerse kullanım açısından.Tabi ses ve ritimlerde doyurucu değildi.

PA800 çok hoşuma gitti.Ses çıkışı muazzam güçlü.Sample alet üstelik.Tam pro bi aletim ilk defa oldu.

Benim bütçem 3500-4000 arasıydı ve 3500 e aldım tanıdıktan PA800 ü.Elimde daha şimdiden 15 set var tektek her akşam eve gidince yükleyip sezdiğim ses ve ritimleri not ediyorum sonra kendi setimi oluşturucam emeğe saygı bünyesinde.

Bunun dışında eğer bütçem sizinki gibi olsaydı A3000 vardı kafamda.ikinci elide var ve yamaha daha sağlam bence.Açılış set yükleme hafıza ve bikaç özellik bakımından pa800 ü eziyor diye düşünüyorum.Tek eksi tarafı tonları biraz yumuşak ama bence yine bir bakın dinleyin derim madem 5- 5.5 civarında bütçeniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ben pa900 öneririm, yeni cihaz, işlemler hızlı, her türlü korg setini sesini bulmak ve okutmak mümkün, pa800 eski olması nedeniyle riskli.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, istikametimi pa 1000 e çevirdim 2250 dolar biraz bütçemin dışında ama hem sıfır oluşu hem de 4x seti dahil okuyacak oluşu beni biraz bu yöne çekti. Tabi daha aleti kimse görmedi denemedi, canlı dinlemedi işte bunların hepsini kasım ayının sonu gibi görmüş olacağoız.

Ayhan Topçu üstat ile görüştüm sağolsun kendisi ilgilendi, kesinlikle Pa 700 ve Pa 1000 i görmeden karar verme dedi bakalım sonuçta öyle aman aman bir acelem yok biraz daha bekleyebilirim.

Bu arada Yamaha için yazdıklarınız yüksek çoğunlukla doğru olsa da ben artık sıkıldım, ilk orgum yamaha pss-290 dı sonra sırasıyla, a300, OR 700, sadece 24 saat korg pa 500, ve 4,5 sene kesintisiz A2000 oldu. bence artık yamaha buraya kadar yeterli. Artık korg kullanmak istiyorum.

ben korg pa1000 kullanıyorum.harika bir cihaz.4x setlerini sorunsuz okuyor

Selamlar, ben de a2000 den sonra pa2x, pa900 kullanıp sattım. Bence korg cihazlarda ilk önce ayarları değiştirmeyi ve hafızaya almayı çok iyi öğrenmek gerekiyor, çünkü ücretsiz setlerin bir çoğunda (hatta fabrika ritmlerinde) mikser ayarları kişisel olduğu için size uymayabilir. Bunun dışında eğer güzel bir Türk set varsa süper keyif veriyor ama ben batı ritmlerinden çok keyif almadım. Daha hızlı yükleme yapıyor diye 900 aldım onun da tuş kalitesi hoşuma gitmedi bir de ses dolgunluğu sanki 2x te daha iyi idi. Cihaz ayarlarına hakim olabilmek aylar alıyor. Yamahada batı ritimler çok daha dengeli ve efektler ayarlı, ritme uyarlı sesler daha iyi seçilmiş (sts), bir ritmi usbden çalabiliyor (korg da kaydetmeden çalmıyor). Neyse bence korg denemek istiyorsanız bütçeye uygun 2x var. Eski cihazlarda sorun çıkma ihtimali fazla. Ayarları hızlıca öğrenirseniz korg keyif verir bence... Kolay gelsin..

Hangi tür müzik yapıyorsunuz yazarsanız daha isabetli yorum yazabiliriz

Bütçeyi darmaduman edip sıfır 4x aldım geçen sene buraya yazmayı unutmuşum konu hortlayınca gördüm bende. Yine de tavsiye arayan arkadaşlara faydalı olacaktır yazılanlar