• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Org'tan Bilgisayar üzerine kayıt yaparken RANDUMAN alamıyorum - yardım

lost__92

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
KORG PA800-1X -YAMAHA S650-A300V2
Değerli üstadlar başlıkta ifade ettiğim gibi org'u pc ye bağlayıp kayıt yaptığımda diğer sitedeki arkadaşların yaptığı kayıtlar kadar başarılı kayıt alamıyorum...

Neyi nasıl ayarlıyoruz? hangi programı kullanıyoruz? Bide yaptığımız kayda efek vs. eklemek için neler yapabiliriz?

Cihaz a300tr ve orgu pc'yede bağladığımda fısss die ses ve cızırtı oluyor..4 farklı laptopta denedim..Bi türlü bu sesten kurtulamadım... kablolarıda değiştirdim gene aynı...

en son'ki (dün yeni laptop aldım)

linkteki..bu cihazada bağlamaya çalıştım kayıt ederken ses gayet net.. kaydı yapıyorum ne çaldığım bellisiz...

Lütfen yardım..

Cevap: Org'tan Bilgisayar üzerine kayıt yaparken RANDUMAN alamıyorum - yardım

Harici ses kartı ve mixer kullanıp bağlantıları doğru bir şekilde yapmanız gerek. Ses seviyeleri ve master volume ayarlarını iyi ayarlamanız gerek... Kullanılan programlar ise çok fazla. Öncelikle ses kartlarının kendi kayıt programları var. Daha profesyonel bir program SOUND FORGE vs ... Bunları MP3 olarak aynı anda kayda başlayıp bilgisayara atabiliyorsunuz. Kaliteli kablolar kullanın. Bozuk hasarlı kablolar kullanmayın.

Saygılar.

üstad çok teşekkür ederim, ama ne bilim herkes'mi bu sitede mixerle kayıt yapıyor :) orgu pc ye bağlayıp güzel şeyler elde eden arkadaşlar mevcut sitede.. onlar açıklasalar nasıl yapabileceğimi :)

şimdiden çok sağolsunlar

Orgun çıkışını bilgisayarın mikrofon girişine bağla. Sitede ses kayıt için basit programlar var. Onları kullan. Gayet basit. Onların yazacağıda bunlardan farklı birşey değil.

1. Ses kartına mikrofon girişinden değil line in girişinden bağlaman daha iyi performans verir
2. Orgun sesi ne çok fazla açık, ne çok fazla kısık olmalı
3. Çaldığın parçayı önce org üzerinde midi olarak kaydedip ardından yaptığın bu kayıtı bilgisayara aktarırsan ses ayarlarını daha iyi yaparsın çünkü en yüksek ve en düşük sesin hangi bölümlerde olduğunu bilirsin.
4. Kayıt sırasında orgda parça çalarken orgun sesini %50 civarında kullan ve bilgisayardan giriş için kullandığın line in bölümünün ses seviyesini ayarla. Bu ayarı öyle bir yapmalısın ki ses şiddeti sesin en yüksek olduğu zamanlarda bile kırmızı seviyeyi aşmamalı. Ben bu işi genellikle camtasia studio adlı video düzenleme programı ile yapıyorum. Parça çalarken bu programdaki ses kayıt bölümünü açıp giriş kısmından line in seçiyorum. Daha sonra ses seviyesini otomatik ayarlama butonuna tıklıyorum, program en uygun ses seviyesini ayarlıyor. Bunlara dikkat edersen daha kaliteli kayıtlar alırsın.

Buradan bu anlattığım şekilde yaptığım iki kaydı inceleyebilrsin. Daha önce forumda paylaşmıştım.

çok teşekkürler şahin kardeşim, cevap veren herkesten allah rağzı olsun.. programın kullanımı kolay'mı?

çok teşekkürler şahin kardeşim, cevap veren herkesten allah rağzı olsun.. programın kullanımı kolay'mı?

Rica ederim. O programı kayıt amaçlı kullanmıyorum. Kayıtları genelde audacity adlı ücretsiz bir programla veya adobe audition ile yapıyorum. Camtasia Studio programının ses kayıt bölümünde otomatik ses seviyesi ayarlama özelliği var (4. versiyonda) o özellikten yararlanıyorum genelde. Ama bu işi elle de yapabilirsin. Dediğim parçadaki sesin en yüksek olduğu yerlerde bile bilgisayardaki ses şiddeti kırmızı seviyeyi geçmemeli aksi takdirde ses patlama yapar.