• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Pa4X ile ilgili yardımlarınızı rica ediyorum

• Konbuyu başlatan korkmaz
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 3
  • Görülen : 4K

korkmaz

Gold
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Korg Pa4x Pro
Merhabalar üstatlarım,

Pa1000 mi, Pa900 mü derken bir şekilde bütçemi fazlasıyla zorlayarak Pa4x aldım. Tabi sadece 24 saat korg marka ürün kullanmış birisi olarak sudan çıkmış balığa döndüm, ilk yarım saat Allah'ım ben bu işin için nasıl çıkarım diye düşünmedim değil sonrasında kurcalaya kurcalaya yamaha'dan alışmış olduğum bazı ayarları bulup kendime göre ayarladım, cihaz henüz 1 gündür bende çok bir zaman geçirmedim ama bazı sorularım var siz değerli üstatlarıma, bu arada sorularım sizler için çok basit olabilir kusura bakmayın lütfen ben bunu hiç bilmiyorum ve öğrenmek istiyorum.

1- Akor kısmında acayip bir sustain durumu var bir türlü kapatamadım bulamıyorum nereden olduğunu, ritim kapalıyken bir akor basınca ses dokunmasam 10 dakika falan devam eder yani, dem gibi kalıyor orada. Bunu nasıl yok edebilirim.

2. Pitchbendin üzerindeki switch tuşları ile koma verebilen arkadaşlar var ben bu işi beceremedim, bunu beceremediğim gibi yaptığım koma ayarını da kaydedemedim. Scale kısmına girdiğimde alt tarafta daha önce kaydedilmiş ayarlar var. ben mesela uşşak la için koma ayarlarımı kaydetmek istiyorum onu da beceremedim. Anlamışsınızdır, kalıcı olarak da koma veremiyorum kapatıp açınca gidiyor.

3. Yamahadaki registrastion bank gibi düşünelim olayı, her zaman kullandığım 8 performans sesini oraya kaydeder tek tuşla şarkı içinde ses geçişi yapabilirdim. Eminim korg serilerinde bununda pratik bir kullanımı vardır. İstediğim tamamen şu 4-5 tarza göre kendime seslerimi ayarlayayım, misal ankara çalıyorum elektrolar ve bağlamlardan seçmiş olduklarıma kolayca erişebileyim. Bu mümkün müdür ?

4. Cihazı mega müzikten aldım, sayın cüney ertaç'ın hazırlamış olduğu TR13.SET ile birlikte kendileri de bir derleme set yüklediler sağolsunlar. Local kısmına bakınca sanırım tr13 seti, direct kısmına da bakınca diğer seti görüyorum sanırım. (emin değilim kusura bakmayın yanılıyor olabilirim.) Benim buradaki sorum ben bu sonradan yüklenen seti silmek istersem neye dikkat edeyim ki tr13.set i de silmeyeyim arada. Beğenirsiniz beğenmezsiniz saygı duyarım ama bana hediye olarak verilen derleme setten çok daha iyi üzerindeki set.

5. 400mb lık ramin ne kadarı boş bunu nereden öğrenebilirim, yanlış bilmiyorsam Cüneyt hocanın seti bu alanı kullanmıyor.

6. Direkt olarak mp3 kaydetme işini çözdüm, fakat merak ettiğim şu mp3 ü de kanal kayıt olarak yapabilir miyiz ? yani ben mesela önce pilot çalarım, sonra tek tek enstrümanların yerlerini çalar şarkımı tamamlarım çalma tarzım bu. Ama mp3 kayıt sanki biraz hücum kayıt gibi olmuş başlıyorsunuz ve bitiriyorsunuz. bunun bir formülü var mıdır ?

7. İnternetten izlediğim videolar ile midi kayıt işini belirli bir seviyeye kadar getirdim. Oradaki sorularım şu max kaç kanal kayıt yapabilirim ? hatalı olduğunu düşündüğüm bir kanalı değiştirmek için neler yapabilirim, biraz üstteki soruyla bağlantılı olacak ama her şeyi ile bitmiş bir midi şarkımı org üzerinde mp3 olarak kaydedebilir miyim ?

8- Bu soruya lütfen kızmayın ama, bir sese harmony, reverb vs gibi efektleri nereden verebilirim.

9- ritimlerin içinde gelen sts leri değiştirmek istiyorum o an bunu nasıl yapabilirim ?

10- bu da son sorum olsun, KORGTR13.SET için soruyorum bu sette pad yok mu ? Yani ben bulamıyorum belki de, ana ekranda UPPER 3 ün altındaki Pad bölümüne tıklıyorum ama pek birşey bulamıyorum, benim hatam mıdır yoksa pad sayısı mı az. Mesela bazı çiftetelli ritimlerinde padlerde insan sesleri var bu padi başka bir ritimle kullanabilme şansım varmıdır ?

Zahmet edip okuyan, iki satır cevap yazan herkese çok teşekkür ederim. Dediğim gibi bunlar sizin için basit sorulardır, zaten sorundan öte kullanım alışkanlığı ile ilgili meseleleri yazdım. Zamanla öğrenir ben de elimden geldiğince herkese yardımcı olurum inşallah.

Allah hepimize iş açıklığı versin.

Cevap: Pa4X ile ilgili yardımlarınızı rica ediyorum

Güncelleyeyim belki birisi yardım etmek ister.

KORG'un genel mantığı şudur: Shiftle birlikte ayarlanmak istenen bölümün bir tuşuna basılır ve ilgili menü kısayoldan açılır. Kaydederken de sağ üstteki tırnaktan ayarlar açılır ve kaydetme işlemi oradan yapılır. Menülerin hemen hemen hepsinde bu yol izlenir.
Basılı kalan ses akorun öyle ayarlanması veya sesteki bir hatadır. İkisini de yaşadım. Öyle ayarlandıysa ezberimde olmasa da düzeltilebiliyor. Sanırım shift + memory ile ayarlanıyordu.

KORG'un genel mantığı şudur: Shiftle birlikte ayarlanmak istenen bölümün bir tuşuna basılır ve ilgili menü kısayoldan açılır. Kaydederken de sağ üstteki tırnaktan ayarlar açılır ve kaydetme işlemi oradan yapılır. Menülerin hemen hemen hepsinde bu yol izlenir.
Basılı kalan ses akorun öyle ayarlanması veya sesteki bir hatadır. İkisini de yaşadım. Öyle ayarlandıysa ezberimde olmasa da düzeltilebiliyor. Sanırım shift + memory ile ayarlanıyordu.

Verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim, eminim bana çok faydası olacak cevabını bulduğum soruların altlarına cevaplarını kırmızı renkte yazacağım herkese faydamız olsun.

Demonu Paylaş Yine Yarışma Yapalım mı ? Anket

• Evet

Oy: 16 69.6%
  • Kararsızım

Oy: 7 30.4%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

Delüxe üyelik Yapın sizinde olsun.. (Sunucu Ödemeleri için katkınız olsun)

Son kaynaklar

İyiki Doğdunuz :)

Geri