• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Pa500 Batı Tarnspose yapınca koma kaydırıyor!Çözümü nedir?

twona77

Genel Moderator
Moderator
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Yamaha S970 + Yamaha A2000+Emo
Arkadaşlar, Pa500 batı modelinde koma verdikten sonra transpose yaptığımda komayı kaydırıyor. Bunun bir çözümü varmıdır?

Cevap: Pa500 Batı Tarnspose yapınca koma kaydırıyor!Çözümü nedir?

global
general controls
tranppuse kb mode

global
general controls
tranppuse kb mode

Cevap için teşekkür ederim hocam.
İzninizle bir sorum daha olacak. Koma vermek için Assingnable tuşunu Quarter tone olarak ayarlayığ ekranın üstündeki tırnakla Write Globa-Style Setup olarak kayıt ediyorum fakat orgu her açtığımda Assingnable tuşu tekrar resetleniyor. Bunun bir çözümü varmıdır peki?

Cevap için teşekkür ederim hocam.
İzninizle bir sorum daha olacak. Koma vermek için Assingnable tuşunu Quarter tone olarak ayarlayığ ekranın üstündeki tırnakla Write Globa-Style Setup olarak kayıt ediyorum fakat orgu her açtığımda Assingnable tuşu tekrar resetleniyor. Bunun bir çözümü varmıdır peki?

Cihazı ilk açtığınızda swich'i quarter tone'a ayarlayın. Yani piano bankasının ilk performansında iken ve tırnaktan performansa kaydedin. Daha sonra globalden general kontrol/alt kısımdan look/control bölümü ve assignable swich yazan kilitli olacak ve bu şekilde global setup'a kaydedin. Tabi pa1x üzerinden anlatıyorum ama pa500 de de aynıydı hatırladığım kadarıyla. Yani swichler performansa bağlı ve ilk performansa ayarlayıp kaydediyoruz. Globaldende kilitlediğimiz için performans değiştirsek bile sabit kalıyor.

Birde write global style setup değil, sadece write global setup'a kaydedeceksiniz.

Cihazı ilk açtığınızda swich'i quarter tone'a ayarlayın. Yani piano bankasının ilk performansında iken ve tırnaktan performansa kaydedin. Daha sonra globalden general kontrol/alt kısımdan look/control bölümü ve assignable swich yazan kilitli olacak ve bu şekilde global setup'a kaydedin. Tabi pa1x üzerinden anlatıyorum ama pa500 de de aynıydı hatırladığım kadarıyla. Yani swichler performansa bağlı ve ilk performansa ayarlayıp kaydediyoruz. Globaldende kilitlediğimiz için performans değiştirsek bile sabit kalıyor.

Harika bir anlatım olmuş. Problem çözüldü ilginiz için çok teşekkür ederim...:)

Birde write global style setup değil, sadece write global setup'a kaydedeceksiniz.
Sizi bulmuşken bir soru daha sorayım. Uzun zamandır Yamaha kullandığım için Korga alışmak biraz zaman alacak sanırım. Problemim şu;

Yamahada Tempo Lock yaptığımda metronomu sadece canlı performans halinde yani sadece çalarken kitler. Örneğin 130 bpm Bossa ritmi çalarken herhangi bir Dance ritimine geçtiğinizde 130 bpm devam eder. Ne zamanki ritimi stoplayıp yeni bir ritim seçtiğimizde seçtiğimiz o ritim orjinal tempoyla gelir. Yani;

Yamahada ritim kitliyeken 130 BPM Bossa ritimi çalarken stoplayıp örneğin Vahde ritmi açtığımızda o Vahde ritmi orjinal tempoda yani 74 ile açılır. Yada 130 bpm Bossa çalarken stopladıktan sonra 2-4 bir ritim seçtiğimizde 2-4 orjinal tempoda 102 bpm de açılır. Ritim kilitleme olayı sadece ritimle canlı performans çalarken geçerlidir.

Şimdi Korgta tempo kilitli olsa bile ritimi stopladıktan sonra yeni bir ritim seçtiğimizde orjinal tempo ile başlama şansımız varmı? Çünkü tempo kilitliyken 2-4 bir ritimi stopladıktan s sonra Vahde açıyorum tempo 102 de kalmış. İstiyorum ki Yamahada olduğu gibi ritim sadece çalarken kitli kalsın, çalmadığım zamanda yeni bir ritim seçtiğimde o ritim orjinal temposuyla başlasın.

Biraz karışık oldu ama sanırım anlatabildim :)

Moderatör tarafında düzenlendi: