• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

PA80 mi PA 55TRmi yoksa PA 500TR'mi?

recep0623

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Korg PA500TR
Arkadaşlar bu 3 org arasından en iyisi en çok kaynak bulabileceğim tutulan org hangisidir?

PA80 tabii ki. Fakat org çok eski ve temizini bulman çook zor.
Edit: Tabi konuyu buraya açtığınıza göre gönül sanki pa500'den yana :) Gerçi sorunuz hangisinin tercih edilmesi gerektiği değil de hangisine kaynak bulurum olunca... kafa karıştırıcı oluyor.

PA80 tabii ki. Fakat org çok eski ve temizini bulman çook zor.
Edit: Tabi konuyu buraya açtığınıza göre gönül sanki pa500'den yana :) Gerçi sorunuz hangisinin tercih edilmesi gerektiği değil de hangisine kaynak bulurum olunca... kafa karıştırıcı oluyor.

Gönlüm PA80'den yana ancak hangisini daha çok kullanabileceğimi öğrenmek istedim. Gem WK2 kullanıyordum. Korg'a yeni geçeceğim. Hiç bir bilgim yok. Ankara düğünlerinde kullanmak için alacağım. Dikkat etmem gereken şeyler vs. nelerdir yardımcı olursanız sevinirim.

Gönlüm PA80'den yana ancak hangisini daha çok kullanabileceğimi öğrenmek istedim. Gem WK2 kullanıyordum. Korg'a yeni geçeceğim. Hiç bir bilgim yok. Ankara düğünlerinde kullanmak için alacağım. Dikkat etmem gereken şeyler vs. nelerdir yardımcı olursanız sevinirim.

Bir kere mutlaka ve mutlaka iki aletin de (80 ve 500) en azından tuşesini deneyin. Pa 80'de kullanmıştım bir zamanlar şimdi pa500 var. Gerçi ben kişisel kullanım için aldım 500'ü fakat ilk kullanımımda tuşesinin çok zayıf olduğunu farkettim. Belki pa80'in de aynıydı hatırlayamıyorum. Çünkü arada dijital piano kullandığım için bunlar tuşları oyuncak gibi geldi bana. Onun haricinde bence pa80'in kullanımı daha pratikti. Pa500 dokunmatik ekranlı olduğu için çok seri bir kullanımı yok o tarafta. Üstelik ekranı kapasitif bi ekran da değil. Pa500 sd kartlı 80 disketli + hd de takılabiliyor. Pa80 de sample sesler de mevcut. Kart hafızası çok yüksek olmasa da güzel bişey bu da. Ama başta da dediğim gibi temizini bulmak bile sorun. Ha bir de çok üst modelleri hariç korg un malzeme kalitesi çok düşük. Bir gem ya da roland gibi değil.

Gem'i satma nedenim piyasada kullanan olmadığı için birde şirket battığı için doğru düzgün bir kaynak ve set vs. bulunmaması. Ankara'da genelde PA800 kullanılıyor ancak onunda fiyatı pahalı. PA80 - PA55 TR çok kullanılıyor 800'ün dışında. Bu kart mevzusu nedir? Kart olması şartmı kartın işlevini harddisk görüyormu? Gem'de hiç böyle şeyler yoktu. Disketten orga belirli ritimleri yüklüyordum kullanıyordum.

Gem'i satma nedenim piyasada kullanan olmadığı için birde şirket battığı için doğru düzgün bir kaynak ve set vs. bulunmaması. Ankara'da genelde PA800 kullanılıyor ancak onunda fiyatı pahalı. PA80 - PA55 TR çok kullanılıyor 800'ün dışında. Bu kart mevzusu nedir? Kart olması şartmı kartın işlevini harddisk görüyormu? Gem'de hiç böyle şeyler yoktu. Disketten orga belirli ritimleri yüklüyordum kullanıyordum.

Kart Sample ses kullanabilmek için. Yani gerçek enstrüman sesleri. Harddiskte sample kullanma şansınız olmuyor. Sadece kartta. Kart olmazsada sample sesler olmadan da rahatlıkla kullanılabilir.

Kart Sample ses kullanabilmek için. Yani gerçek enstrüman sesleri. Harddiskte sample kullanma şansınız olmuyor. Sadece kartta. Kart olmazsada sample sesler olmadan da rahatlıkla kullanılabilir.

Kartların fiyatı neden bu kadar pahalı peki? Kartsız bir org alırsam 250TL kartamı vereceğim.

Kartların fiyatı neden bu kadar pahalı peki? Kartsız bir org alırsam 250TL kartamı vereceğim.

250 ise pahalı da değilmiş. Sonuçta bir tane kart alacaksınız. Bir ps4 oyunun bile 400 tl olduğu şu zamanda makul bir fiyatmış.

Pa80 kart sayesinde üstadların da dediği gibi çok gerçekçi sesleri çalabiliyor Açıkçası ritimleri de düğün için güzel .Pa 500 daha soft.Onun da güzel ritimleri var fakat pa500 e bildiğim kadarıyla yeni ses eklenmiyor Mevcut sesler editlenerek farklı sesler elde edilebilir. Tabi maksadım hiçbir cihazı kötülemek deil ama düğün için 80 uygun olabilir ömer set pa80için hoş bir setdir. Başka güzel setlerde var. Ama yine de siz saydığınız cihazları kendiniz imkanınız varsa deneyiniz.En doğru kararı bence müzisyen kendi beğenisine göre verir diye düşünüyorum saygılarımla

Pa500 de asma davul mu yoktu,yoksa kitimi yoktu oyle birsey hatirliyorum,bilen arkadaslar yanlissa duzeltsin.