• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

pa800 den beğendimi bir kaç tane ritimi pa3x nasıl alabilirlim.

pianist ugur

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
KORG PA3X-Perküsyon
Arkadaşlar pa800 de dinlediğim bir kaç ritimi,bakın set demiyorum ritim diyorum.pa800 içinde beğendiğim ritimleri pa3xe olduğu gibi alabilir miyim nasıl alabilirim.sesleri almayı başardım ama ritimlerde biraz takıldım kaldım yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim arkadaşlar... :confused::confused::confused:

Cevap: pa800 den beğendimi bir kaç tane ritimi pa3x nasıl alabilirlim.

Kardeşim araştırırsan özellikle kendi sitemiz de OLMAK ÜZERE ve nette bu konuda çok bilgi var....

Bir de X-3 klavyesi olan birinin başka setten ritim almayı bilmemesi de biraz dusundurucu... işte eğitimdeki alt yapı eksikliği diyoruz ya... diğer Bİ ÖNCEKİ kullandığın klavyeleri tam olarak çözerek bir diğer klavyeye geçilseydi bunlar çocuk oyuncağı gıbı olurdu....

Neyse sırf senin için değil başka klavyeden korga geçenlerin haricinde....bir çok arkadaşımız daha uğraşıp elindeki klavyeyi tam çözmeden sürekli ust modellere geçtiği bu sorunlar çok olabiliyor...

Aşağıdaki linkler de çok değişik sekilde videolu ve anlatımlı olarak başka setten kendi setine ritim almayı anlatıyor..uğraşırsan başarırsın...kolay gelsin...

Moderatör tarafında düzenlendi:

ritimi alması bişey değilde sendeki kitlerle çalacakmı orası önemli ritimi almadan önce hangi kitlerle yazılmış olduğuna bak o kitleride alman gerekebilir biraz zahmetli bir iş editlemek vs.

Sevgili kardeşim ferit gerek yok ön yargılı olmana ben pa800 kullanıcısıyım ve yeterince bilgi sahibiyim de başka diğer madur olan arkdaşlar var onlar için açıyoruz soru cevap işi olan girsin bak sın diye bu kadar kırıcı olmana gerek yok parası olan direk pa3x bile alıyor isteyen istediğini alır kullanır bunun bir kuralı yok daha düşükden sonra yüksek cihaz alma gibi bi durum da yok yani. zevk meselesi parası olan istediğini alır istediği gibi öğrenir.Eğitime gelince insan ne olursa olsun halka açık yerlerde kırıcı olmamalıdır.Sorulan soruya da emek sarfederek yanıt verilmedidir diyedüşünüyorum...

BAŞKA SETTEN RİTİM ALMA :

Cihazı fabrika ayarı sıfırladıktan sonra (user ve favorite ler boş olmalı ) setini oluşturmaya başla.Sorun daha çok user ritmlerde ve seslerde yaşanır.Diğer GM(general midi ) tabanlı ya da birbiri ile uyumlu setleri Korg sorunsuz görecektir.Bu oluşturduğun sette üzerinde değişiklik yapılıp,favorite gruplara kaydedeceğin fabrika ritmler sesler varsa önce onları yerleştir ve setini kaydet ( SAVE --> ALL vs vs )

Cihaza alıntı yapacağın diğer seti yükle

1 ritm için örnek veriyorum

İçinden alacağın ritmi seç

record penceresinden kayıta gir. EDIT STYLE ı seç

Amacımız ritmin içindeki bileşenleri incelemek

tüm varyasyonlar ve fill ler introlar için kullanılan USER setleri bir yere not al (diğer setleri sorunsuz görüyor zaten )

Mesela 1. varyasyon da DRUM da Ahmetdrums ve PERC da ankaraset ve atıyorum ACC5 te elektro4tel var ise bunları not al.

Diğer bütün ritmler için aynı işlemi yapmak lazım.Uzun ve dikkat gerektiren bir süreç.Kağıt kalem ve zaman gerekiyor

Not alma işlemi bitince RECORD menüsünden çık.

Bütün alıntı yapacağın setler için not alma işlemleri bitince

kendi oluşturduğun seti yükle.

Not aldığın ritmleri ait oldukları setlerin içinden tek tek favorite lere ya da user lara yükle

Yüklediğin ritm lere ait ses ve drumkit leri de ilgili SET in içinden çağırıp yine uygun bankalara yükle.

Son olarak yüklediğin ritm leri RECORD menüsü ile açıp tüm VAR FILL INTRO ve BREAK ler için not aldığın ses ve davul bankalarını ilişkilendir.

Oluşturduğun ritmi kaydedip çık.

Tüm işlemler bitince kendi setini de kaydet.

Ben böyle yaparak 5-10 işe yarar ritmi biraraya getirebildim.

Dilerim açıklamalarım yeterli olmuştur.

Başka kolay bir yöntem bilen varsa paylaşsın lütfen.

Selamlar

SES YÜKLEME :

pa800 de ses yüklemenin çeşitli yolları vardır eğer yükleyeceğin ses baska bir setin içindeyse yapacağin şu, yüklemek istediğin sesi kendi seti ile birlikte usb ye yükle ve sonra media_load bölümünden girip beğendiğin sesi usb de bulup sound klasöründeki userden sesi göster ve orgun üzerindeki sound user1 yada user2 ye load yap, daha sonra performanstan aynı sesin performansını orga load yap ses yüklenmiştir.. tabi tüm bunların olması için ram uygun olmali... ritim konusuna gelince cevaplanmış zaten ama yine söyliyim o ritim hangi drum kit ile calınmış ise o dk yi da ritimle beraber yklemen gerekli...

SET YEDEKELEME :

media+save+(ekrandan All seçip) isim değiştirip save to usb seçili iken ok diyorsunuz.

KORG PA 800 ritİm SİLME:

media > erase > SSD-S > All > open > style > open > erase

Ayrıca kitleri kontrol edip alıyoruz kardeşim bazı ritimlerde orjinal cihazın üsütndeki kitler kullanılmış oluyor ordan bakarak alıyoruz ritim güzel ve kiti farklıysa setin içinden alıp kitleri yerleştiriyoruz arkadaşlar ...