• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

pa800-pa2x de midi kanalına koma verme

• Konbuyu başlatan ferit
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 3
  • Görülen : 4K

ferit

Paylaşımcı Üye
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
yamaha pss55,roland ve korg pa 800
alıntıdır emeği geçen '' besbur '' hocama teşekkür ediyorum..!

besbur tarafından yazılan metin:
tekrar merhaba arkadaşlar fırsat buldukça bu gibi çalışmalar devam edecektir.bilmeyen dostlarımız için faydalı olur kanısındayım.burhan

PA800 DE MİDİ NİN HERHANGİ BİR KANALINA KOMA (SCALE) VERMEK:

not:işleme başlamadan önce midinin hangi kanalında ki sese veya seslere koma verceğinizi not alın(track 8,track 13 vs. gibi)

sequencer tuşuna bas

daha sonra sağ üst tırnaktan load song tıkla

midi listesinden hangi midiyi düzeltecekseniz seçin

midiyi seçtikten sonra yani orga yükledikten sonra sağ üst köşede midinin ismi yazar,hiç bir şey yapmadan menü tuşuna basın

çıkan ekranda mixer tuning e tıklayın

yine çıkan ekrandan sub scale yi seçin (ekranın en solunda).aslında burada midi nin kanallarının bir çok ayarını kulağınıza göre yapabilirsiniz.ama konumuz koma meselesi.

karşımıza aşağıda ki ekran çıktı.dikkat ederseniz klavye tuşları aktif değil çünkü quarter tone kutucuğu işaretli değil

quarter tone kutucuğunu işaretleyin ekran aşağıdaki gibi olacak.quarter tone nın hemen üzerinde sc1,sc2,sc3 ve sc4 görüyoruz.bunlar hazır komalar yani makamlar diyelim.bunları tek tek deneyerek hangi tuşlara koma verdiğini görebilirsiniz ama bizim bununla işimiz yok

asıl koma verme işini aşağıda ki ekranda halle3diyoruz .burada dikkat edeceğim iz yer ilk baştaki yazdığım not dur.yani midinin hangi kanalına koma vereceğimiz.bunu nasıl seçiyoruz,klavye resminin altında TRACK ASSİNG(kanal tayin etme) var ben örnek olması açısından t04(track 4) ün üzerindeki kutucuğu işaretledim(yani kanal 4 deki sese koma vereceğim diyelim).midi kanalını veya kanallarını (ekranda 8 kanal var,ekranın hemen altında select e basarak diğer sayfayada geçebilirsiniz) seçtikten sonra klavyede hangi yuşa koma vereceksek ekranda o tuşa dokunuyoruz ve tuşta siyah şekil oluşuyor (ben örnek olması açısından E (mi) tuşunu seçmişim.resim aşağıda

bu işlemden sonra şarkıyı seq den çalıyoruz,yani doru sese koma verip vermediğimizi anlamak için midiyi dinliyoruz.eğer doğruysa sorun yok yanlış sesde koma varsa baştan yanlış kanal ı not almışız demektir.tekrar doğru kanalı ve sesi seçin

baktık sorun yok şarkımızı kaydediyoruz.ve midimiz komalı olmuş oluyor.

saygı ve sevgilerimle.burhan

Cevap: pa800-pa2x de midi kanalına koma verme

çok teşekkürler uzun süredir bu konuyu arıyordum ama yeni buldum..

abi denedim ama bir türlü olmuyooo.. acaba bi eksiklik mi var...

Saol kardeşim harikasın