• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

pa800 tremolo ve portamento nasıl yapılır

muzik38

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
KORG PA800 v2
Pa800'ü olan arkadaşlardan ricam mesela elektro bağlama çalarken tremolo nasıl yaptırabilirim yani piçbendin aşağı çekince elektro sesi veya kanun sesi trrrrr diye çıkacak veya 2 tuşa aynı anda bastığımda öyle çıkacak veya keman sesine portamento efekti nasıl verebilirim.efektrerin arasında bulamadım ama. yardımcı olabilirmisiniz ?

Cevap: pa800 tremolo ve portamento nasıl yapılır

konu güncel

kimse bilmiyormu ?

o kadar pa800 kullanan kimse bilmiyormu demek.

mesajı goren olmamıstır
mutlaka cevap veren cıkar

Pichbendele nasıl yapılır bende bilmiyorum banada lazım ama portamento'yu menü>track controls>easy editten bi dene ben 600 qtde ordan yapıyorum :D kolay gelsin

pitch benderin aşagı eksenıne mi atıyorsunuz bu efektlerı ?

Bu söyleyeceğim yöntem eğer cihazın üzerinde tremolo lu sesler varsa (örn: ud tremolo, kanun tremolo) pitchbend e nasıl atayacağınızla ilgilidir. Yani direkt sesi tremoloya çevirmez, tremolo sesiniz hali hazırda olmalı, yoksa herhangi bir setten alabilirsiniz. Ben pa300 üzerinden anlatıyorum ama pa80 e kadar çok küçük değişimlerle korglarda sistem aynı.

Önce sound edit e girin, tremolo vereceğiniz sesi seçin, menü/basic/sound basic den ossilator sayısını 1 artırın, yani mevcut osilatorlere 1 osc daha ekleyin. Ardından osc basic tabına geçin ve eklediğiniz osc seçili olsun, osc high bölümü eğer tremolo sesi rom da ise rom, ram de ise ram seçili olsun ve hemen altında enstrüman ismi yazan yerden tremololu sesi seçin. Osc trigger yazan bölümde (pa300 de aynı sayfada altta) mode yazan kutucuk Y+ trigger on olacak. Şuan kolu ileri ittiğinizde tremolulu ses ve normal ses aynı anda gelecek. Eğer kolu itince normal ses kesilsin ve sadece tremolu ses gelsin istiyorsanız veya bunların arasında bir denge oluşturmak istiyorsanız; menü/amp/amp mode bölümünde öncelikle amp modulation kısmında Velocity İnstensity parametresini ortalama +60 civarına ayarlayın, hemen yanında AMS yazan kısım (LFO Ams değil) joystick +Y olsun (-Y olursa kolu aşağı çektiğinizde etki eder). Şimdi buraya kadar joyistiğin yani pitchbend in ileri hareketini ses seviyesi üzerinde etki yaratmak üzere atadık fakat etki + değerlermi -değerlermi (yani ses seviyesi artsınmı düşsünmü) belirlemedik. Hemen +Y yaptığınız kutunun altındaki intensity parametresine vereceğiniz + veya - değer, ayarladığınız ölçüde bunu belirleyecek.Normal sesi aldığınız osilatörü seçin ve örneğin kolu ileri ittiğinizde ne kadar kısılmasını istiyorsanız o kadar - değer atayınız, tamamen ksılması için -99, diğer kısmak istediğiniz osilatörler varsa sırasıyla bu işlemi uygulayın. Amp sayfasında yapılan ayarları tremolo dışında keman klarnet gibi seslerin performansını taklit etmek için seviye kontrolü şeklinde kullanabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi: