• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

pa800de begendgmz sesleri siralamak yerine, bunu yaparsam ram yanarmi?

orgcu_0060

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
KORG PA3X KULLANIYORUM
Arkadaslar kolay gelsn..ses siralama işi braz karisik gbi duruyo.onun yerinei alt ışık yandgnda sayfalarn 2.sayfalari boş oluyo genelde, bn buraya orgda yuklu olan we calişan sesleri yuklesem ram yanablrmi?yani mesela;
Akordyon tusuna basnca 1.sayfa dolu,2.sayfa bos.bn bu 2.sayfaya sirayla begendgm orgda yuklu olan calisan sesleri sirayla ataym.mesela 8ses atyoz ya her sayfaya;
-saz -cumbus
-piano -gitar
-kanun -gundem yayl
-mey -lesli saz

Bn bu boş olan 2. sayfalari bu sekilde orgda yuklu olan begendgm sesleri tekrar yukleyip bu sekilde duzenleyeblrmyim,bi sikinti olurmu ram de?ram yanma olrmu?
sadce bnu ogrenmek istyorm.ck teskrler smdiden

Cevap: pa800de begendgmz sesleri siralamak yerine, bunu yaparsam ram yanarmi?

mekanık elektronık ve otomasyon ısıyle ugrasıyorum
bırebır org tamırı yapmadım ama bazı cıhazları acıp bakmını yapmıslıgım var
cıhazınızın destekledıgı legal dosyalar cıhazınızda yukluyse benım gorusume gore ram yakma rıskınız yok
ama dedıgınız gıbı ıkıncı sayfayı kullandıgınızda ramın yanma gıbı bır rıskı varsa bende bılmek ısterım
saygılarımla

slm,orga disardan Ram,a sample/multisound /pcm yükleme olmadigi icin yanma falan olmaz.ayrica birinci sayfada yazili olanlarida degistirebilirsiniz.performansda-Stylede islem aynisidir.Orgun yazilim olarak cok az Mbyte hafizasi yükselir(Bilgisayarda Text yazarken her kelimeyle cogalan Mb gibi).O da Seti save/load yaptiginiz zaman(pcm) Ram,a degil Harddiske hafizalanir.Orgun kendi sisteminde bu yazilimlara ne kadar Mb ayrildigini bilmiyorum.dolunca alarm verecegini zannediyorum.saygilar.

kullandığınız setin Ram'de ne kadar yer kapladığına bakın. bu sesleri yüklemek için yer varsa yükleyin.Eğer bunları yapmadığınız taktirde ramin alabileceği hafızayı aşarsanız sizin için sıkıntı olabilir.Şimdiden kolay gelsin.

Ck tesekurleq herkesten..ewt yaptm ck sukur bise olmadi.tam btnce ayri bi knu acip setimizdki ritimleri begendgmz sesleri nasl siralarz en kolay yoldan,bunlari anlatcm.ck saolun..