• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Piyanist Üstadlarıma 1 Soru

• Konbuyu başlatan Diyojen
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 7
  • Görülen : 3K

Diyojen

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Korg Pa800
Değerli Üstadlar Orkestra İle Çalışırken Kullandığınız Arpej Ya da Ritmleme Tekniklerinizi Çok Merak Ediyorum Bu Konuda Kendimi Eksik Hissediyorum Şimdiden teşekkür Ederim Saygılar...

Cevap: Piyanist Üstadlarıma 1 Soru

Şahsen Rock çalıyorum, fakat hard değil.
Slow rock ve pop rock, hepimizin bildikleri.
Lakin bazen doğaçlama olaylar oluyor haliyle farklı şeyler yapmak gerekiyor.
Bu birazda dinlediğin müziklerle alakalı, nasıl müzik dinlersen kulağın onlara gider.
Bunu geliştirmek istiyorsan Ucuz müzik değil, kaliteli şeyler dinlemen lazım. Artık bundan gerisi sana kalmış. Kolay gelsin.

hocam ilk olarak cevap verdiğin için teşekkür ederim fakat sorduğum soruyla alakası nedir anlamadım ben blues hayranıyım doğaçlama demişsin ben kişisel arpej tekniklerinizi soruyorum doğaçlama ile ne alakası var bunun acaba ?

Ucuz müzik derken kastını anlamadım hocam bu arada ben rock barlarda gitar da çalıyorum düğünlerde org da çalıyorum sence bunlardan biri ucuz olanı ise ben o ayrımı kendi kafamda pek oluşturamadım.Armoni olarak ucuzluktan bahsediyorsan da yanlış bir terim kullanıyorsun her tarzın kendine göre bir yöntemi kullanışı vardır ve hiçbiri ucuz değildir hepsinin kendi içinde bir tadı hepsinin insanlara verdiği duyguları farklıdır.

Burada müzisyenlik yapan piyanist arkadaşlarımızın yaptığı müzik sence ''ucuz'' olarak tabir ediliyorsa benim kafama pek yatmadı. bi de parasal olarak ucuzluktan bahsediyorsan orta seviye bir barda çalan gitarist 30-40 lira yövmiye alır en kötü düğünde çalan piyanist 100-150 lira para alır

SORU GÜNCELDİR

Saygılar

Arkadaşım merhaba; akor basmak teknik bir iş değildir,ya notayla veya kulağın sağlamsa olur, atıyorum parca 9/8 liktir kulak yoksa mümkün değil ,keza notayı bilen,zaten bu işin eğitimini almış demektir.iyi çalışmalar.emekli bando ast.sb

...slm gördüğüm kadarıyla..müzikle uğraşının çeberi bayağı geniş tutmuşsunn...aslında büyük başarı kutlarımm.blues'dan Düğüne...büyük fark...her birinin Ses dizilimi,rtim yapısı ve armonisi çook farklı..bazen doğaçlama sırasında kulağının gerek duyduğu yerde (lazım olanı yerinde kullanmak) ortak armoni kullanman hoş ama gerçekten bi okadar da zordur..yani düğünde kullandığın armoiyi,jazz armonisi,blues,klasik armoni sırat köprüsü gibi..walla kutlarım..
sonuç: önerim.1-Müzikte Forum ve Biçimlere bi göz at.2-Blues vb ses dizilimi ve ritmik yapılarını incele.arpej...konturpuan (yatay armoni) akor yapıları (dikey armoni) incele..Klasik Armoni ile Jaz Armonisini çözersen bitti bil ki ..o zaman ne kedine ne düşüncelerine sığmazsın.HAtta iki kelime edenin boğzına sarılırsın..(zihinsel ve fiziksel yeterlilik)....3- yada her yaptığın müzik anında ben yaptım oldu..ve orda kaldı diyip dönüp arkana bakmadan,sorgulamdan yarına bakacaksın...Senin 1 Soru dediğin Aslında Bi MÜZİKTE Bİ DERYA .Kimileri bir ömür çürütüyor.(Bestekarlık,Arenjörlük;kompozitörlük vb).(.ilk okuduğumda şaka yaptığını sandım..) ve hale şaka gibisin..Senin ki Bilgisyara NE var?,Ne Yok Demek gibi bir şey.....sevgiler.( Parmaklarının gözleri seni en güzel yere götürü...onları yanlız bırakma yeter..) Erol ÇETiN.(Yuotube izle)
Unutmadan...Hiçbir yeteneğin...asla asla kıyaslaması olmaz..Gün gelir 20 liraya da,gün gelir milyarlarla satın alınmaz güzelikte çalırsın..
ASIL OLAN ŞUDUR.." Bi şi yaparken Aklın ve Vicdanın Rahatsa bu sana yeter..
Ve GErçek
SANATÇI da:Ne yaptığı önemli deyil,Yaptığı ŞEyle AYIK BİRİNİ SARHOŞCASINA ALKIŞLATA BİLİYORSA ...Bitmiştir...Erol ÇETİN...
Sadece Diğer arkadşın yazısına İNcidiğine ÜZÜLDÜM...Canını Sıkma Kral Sensin...
Çoğu Sanatçının Yapamayacağını başarıyla yapıyorsun buna inan ve kutlarım...
KEndine İyi BAk..Sevgilerle..Günlerin iyi geçsin..Erol ÇETİN..
"" BEN SAHNEDE SESLERLE İBADET EDERİM,GAh ÇIkarım Gök Yüzüne..Seyreder Alem Beni."" E.ÇETİN

Hocam Teşekkür Ederim Söylediğiniz Açıkladığınız Şeyler İçin Gayet bilincindeyim klasik armonide kendimi yeterli görüyorum blues ise tamamen transa geçtiğim tarz diyim size tabi ki gitar için konuşuyorum fakat benim asıl aşık olduğum klavyedir zaten bu mesajı attığım sıralar ciddi kaynaklara da ulaştım tam gaz yoluma devam ediyorum herkese saygılar

Demonu Paylaş Yine Yarışma Yapalım mı ? Anket

• Evet

Oy: 16 66.7%
  • Kararsızım

Oy: 7 29.2%
  • Hayır

Oy: 1 4.2%

Delüxe üyelik Yapın sizinde olsun.. (Sunucu Ödemeleri için katkınız olsun)

Son kaynaklar

İyiki Doğdunuz :)

Geri