• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

RE KARAR DA AKORLAR

Enst.
Medelı dante tr
Herkese Merhaba. Yalovadan tüm hocalarıma selamlar sevgiler.

Ben profesyonel olmasamda günlük hayatımda hobı olarak org çalan bırıyım. Ortaokuldan bu yasıma kadar tıngır mıngır calıyorum işte. Benide yönlendiren öğreten bir abim akrabam olmadı yakın cevremde o yuzden burada sizlere sormak ıstedım. uzun yıllardır her zaman alışılagelmişlik olarak Mİ kararda çalmaya alıstım. Ama çoğu videoda gördüğüm kadarıyla insanlar re kararda çalıyorlar. Ama ben bunun farkını anlamıyorum. Transpose ile ayarladıgım zaman Mİ veya RE kararda çalmanın bir farkı olmuyor. Re kararda çalınan eserin özelliği ne oluyor?

Acemiliğim varsa bağışlayın teşekkürler...

Oluyor.. varsayalım mi çalıyom Tranposeden +2 yani notayla sol oluyor

ben RE karar caliyorum.. komalari Mi ve Si ye vermelisin o zaman Re karar oluyor.. tek farki bu bir de, 1 oktav alalaim mesela Do dan Do ya kadar kullaniliyor genelde.. bu 1 oktav icinde dedigim gibi komalari Mi ve Si ye verdigin zaman RE karar calarsin..
siz Mi karada calmaya alismizsiniz eger ki Re karar calmak isterseniz basta zorlana bilrisiniz cunku klavyede tuslar, yarim sesler ve komalar Mi karara bakarak farkli bir oktav icinde bulnuyor..
yani her istedigin parcayi ister Mi isterse Re karar olsun calabilirsin hangisine alismis iseniz...

ben egitimini almadim ama cok pratik yaparak ogrendim.. yanlisim varsa duzeltin ve ya ilave edilecek bir seyler varsa sizlerin de yorumlarinizi alabiliriz..

RE karar transpoze olayi ise soyle yaziyim

Do -2
Re (zaten caldigin karar) transpoze yok yani
Mi +2
Fa +3
Sol +5 ve ya sample sesine gore -7 de yapilabilir
La -5 ve ya sample sesine gore +7 de yapilabilir
Si -3

benim bildigim Mi karardan calindiginda +3 olunca Sol olur.. yanlisim varsa duzeltin...

hatta soyle aciklayabilirim.. Mi karar caliyorsunuz.. sirasiyla klavyede saga dogru yani Fa, Fa# ve Sol yani uc tus basiyorsunuz Sol sesine gelebilmek icin bu da +3 transpoze gerektiriyor

Org notaları, Org müzik aletlerinin içerisinde en büyük olanıdır. Org parmakların yetenekleri ile ilgilidir. Org çalan kişinin parmakları genelde uzun yapıya sahiptir. Orkestra müzik aletlerinin içerisinde en büyük olanı ve en çok ses çıkartanıdır. İlk tuşu La-0, son tuşu Do-8 olmak üzere toplam 88 tuştan oluşur. Org notaları müziği rahat okuyup yazmaya yarayan işaretlerdir. 7 tane temel notası vardır, 12 tane diyezler ve bemoller ile oluşan notası vardır. İngilizce olan notalar harflerle işaret edilir.

Orgun yapısında borular, klavye, pedallar ve körük bulunur. Org çalan biri bunların hepsinin aynı anda aktif bir şekilde kullanmalıdır. Org tamamen eğitim isteyen ve eğitim süreci uzun süren bir çalgıdır. İsteyerek ve azmedilerek öğrenildiği zaman daha çok çabuk öğrenir. Orgda bulunan borular aynı zamanda üflenerek çalınır. O yüzden hem üflemeli hem de klavyeli müzik aletlerinin arasında yer alır. Orga aynı zamanda piyano da denilir. Org boruları metal veya tahtadan oluşur. Org boruları üflenerek çalındığı için nefese göre ince veya kalın sesler çıkartılır.

Org da çıkacak olan ses tonlarının ve notalarının denetlenmesi gerekli olan düzeneğe konsol denir. İçerisinde klavye ve pedallar da bulunmaktadır.

Org notaları​

C- Do.

D- Re.

E- Mi.

F- Fa.

G- Sol.

A- La.

B- Si olmak üzere 7 tane temel notası vardır.

52 tuşlu orgun notaları​

Do- re- mi- fa- sol- la- si- do- re- mi- fa- sol- la- si- do- re- mi- fa- sol- la- si- do- re- mi- fa- sol- la- si- do- re- mi- fa- sol- la- sil- do- re- mi- fa- sol- la- si- do- re- mi- fa- sol- la- si- do- re- mi- fa- sol.

izleyiniz

orgta transpose youtube de bulabilirsiniz saygılar..

ben RE karar caliyorum.. komalari Mi ve Si ye vermelisin o zaman Re karar oluyor.. tek farki bu bir de, 1 oktav alalaim mesela Do dan Do ya kadar kullaniliyor genelde.. bu 1 oktav icinde dedigim gibi komalari Mi ve Si ye verdigin zaman RE karar calarsin..
siz Mi karada calmaya alismizsiniz eger ki Re karar calmak isterseniz basta zorlana bilrisiniz cunku klavyede tuslar, yarim sesler ve komalar Mi karara bakarak farkli bir oktav icinde bulnuyor..
yani her istedigin parcayi ister Mi isterse Re karar olsun calabilirsin hangisine alismis iseniz...

ben egitimini almadim ama cok pratik yaparak ogrendim.. yanlisim varsa duzeltin ve ya ilave edilecek bir seyler varsa sizlerin de yorumlarinizi alabiliriz..

RE karar transpoze olayi ise soyle yaziyim

Do -2
Re (zaten caldigin karar) transpoze yok yani
Mi +2
Fa +3
Sol +5 ve ya sample sesine gore -7 de yapilabilir
La -5 ve ya sample sesine gore +7 de yapilabilir
Si -3
Teşekkür ederım cevabınız ıcın