• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Re - Mi karar

eiskent

Gold üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Korg Pa3x pro
Uzun yıllardır amatör olarak notasız klavye çalıyorum. Eğitimini almadığım için akorları da kulağa göre basıyorum doğal olarak.

Forumları takip ederken gördüğüm bir şey var, merak ediyorum. Videolarda genelde benim karar sesimden farklı yerlerden ağırlıklı olarak bemol ve diyezlerle çalınıyor parçalar.

Forumdan öğrendiğim kadarı ile, ben mi karar çalıyorum. Koma vermem gerekirse do# ve fa#'lere atıyorum komayı. Bazen mi ve si'ye atıyorum çok nadir olarak. Zorlasam re karardan çalarım sanırım fakat akorlarda el alışkanlığı olarak zorlanıyorum ve daha da kötüsü, istediğim akoru alamıyorum üçlü akorlarla.

Asıl sorum ise, re veya mi karar çalmak arasında tecrübe, deneyim veya yeteneklilik açısından fark var mıdır? Birisi diğerine göre daha mı kolaydır? Sadece alışkanlık mıdır?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla.

Cevap: Re - Mi karar

kromatik olarak mi kararı çalmak kolaydır. ve her makamda mi kararı tam sesleri veremeyebilir. ama bu durum re kararı içinde geçerli sayılır. yani re karardada bazı makamlar pek sağlıklı olamayabiliyor. batı müziğinde fark etmez ikiside aynıdır ama kromatik olarak re kararı çalmak zaman zaman zorlayabilir bu senin için iyi bir durum. parmakların daha çabuk güçlenir serileşir kanaatindeyim. bende mi kararı başlamıştım zamanında sonra sol kararı çaldım bir müddet. uzun yıllardır re kararı çalıyorum memnunum. neticede zevk meselesi aslında. si kararı çalan bir abimde var :) neresi klayına geliosa ordan çal hocam aldırma kimseye.. önemli olan doğru sesleri ve akorları basmaktır. dinleyen adam sana neden re kararı çalmadın demez :) ama yanlış ses yada akor basarsan sen ne çalıyosun derler insanlarımız :)

biz hep kolayina alistik, transposeden aciyorz caliyorz, re yi mi yi:) ama normalde re karar caliyorm... diger kararlari hic deneyemedim cünkü elimin altinda kolayi var olmasaydi belki zorlardim ama tembel alistik:)

re kararı alıştım bende başlarken ama tavsiyemdir iki karadan da çal parçaları mi de verdiğin ezgiyi re de vermezsin ama mi sana ilham kaynağı olur an az iki karadan dene cal derim çalış tarzını geliştirmende cok büyük yararı olur.

Hocam mi'ye alıştıysan devam et öyle.Ama kendini geliştirmen için birçok karardan çalman iyidir.Batı müziğinde fark etmez ama makam gerektiren eserlerde koma yerleri değiştiğinden başlarda biraz uğraşırsın.

re karar herzaman iyidir akorlarında bişey yok bir haftada parmaklar alışır