• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Roland G600 Transpoze Menüsündeki Master Ayarı Nedir?

• Konbuyu başlatan bigali
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 5
  • Görülen : 4K

bigali

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Web sitesi
www.ilanveriyor.com
Enst.
KORG PA80 - ROLAND G600 - KORG PA60
Merhaba arkadaşlar,
PA80 aldıktan sonra G600 ile bayağı bi görüşememiştik.
Normal olarak g600 alırken arkadaşın bıraktığı ayarlarda kullanıyordum,

Ama bir şey dikkatimi çekti.
Transpoze menüsündeki; standart olarka 422'de olup 466'ya kadar çıkan bir master ayarı.

Bunu yukarı çıkarınca, transpoze görevi gibi ses dike çıkıyor aşağı inince yine iniyor.

Ben bunu, transpoze ana ses olarak düşündüm.
Bu nedir acaba?
Transpoze verdikten sonra bu kaçta kalmalı?

Teşekkürler

Cevap: Roland G600 Transpoze Menüsündeki Master Ayarı Nedir?

kardesım bende aldıgım gıbı kullanıyorum bende de 440 da duruyor ama ne ıse yaradıgını bende bılmıorum bılen varsa aydınlatırsa sevınırım

Standart GM orglarda bu ayar 440.00 olmalı bu ayar aslında master anlamda "scale" görevi görmekte..Müzik dünyasında naturel seslerin ayarının 440 ile 444 arasında olması konusunda fikir ayrılıkları var ama kabul gören bunun 440.00 olması yönünde..Transpoze nin bu 440 ayarı ile ilgisi yoktur..Mesela bir kaval sesine eşlik ediyorsunuz sizin naturel sesleriniz onun onun naturel seslerine uymuyor arada bir tutarsızlık var o an kavalın akordunu yapamayacağınıza göre siz bu o dediğiniz ayar ile kaval sesine uyabilirsiniz..

oradaki ayarla oynamayın arkadaşın söylediği gibi orgun standart ayarını bozarsınız başka aletlerle ses uyum sorunu yaşanır zaten g600 de transpoze ayarı yapılan bölüm mevcut saygılar

hocam bir gün bir bağlamaya sahnede eşlik etmeden önce o scala ayarının bağlamaya uyarak sesi tam uyumlu hae getirdiğini biliyorum...sesi tam anlamıyla diğer enstrümanlara uyduruyor...

heran gibi tonu kayık yada tonu tutmayan misal klarnet çi var yanında ama ton pes geldi onu düşürüyorsun ayarı tutturuyon yada dik geldi yükseltiyosun.bi nevi tranzpoze ince ayar diyelim.