• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Sample Nedir

• Konbuyu başlatan maxman
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 13
  • Görülen : 26K

maxman

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
-
arkadaşlar or700v2 almayı dsunuyorum ama herkes sample yok demış.nedır bu sample nerde lazım olur örnekle anlatırmısınz.bu yüzden tereddüte dğştğm or700 için

Sample ses bildiğimiz gerçek enstrümanlardan birebir örneklenerek oluşturulmuş seslerdir..Bunu oluşturmaya olanak sağlayan orglar olduğu gibi,çeşitli programlar sonucu bu seslerin elde edilmeside mümkündür..Sen sanırım Or700 almak istiyorsun ve sample ses konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsun..Or700 de bu özellik yok bunun yerine orgun orijinal çipinde mevcut sesler fabrikadan hazır halde çıkmış şekilde bulunmakta..Or700 (ve tabiki bir çok org) içindeki ses denetim fonsiyonu sonucu yeni sesler elde etme ve sesleri değiştirme olanağı sunmaktadır..Ama sample ses dediğimiz özellik farklı bir işleyiş mekanizmasına bağlıdır..Mesela bir klarnet sesi ileri teknik bir ortamda kaydedilir ve bu sesler doğal notalandırılma sırasına göre oktav ve ton esasına dayanarak oluşturulur..Bu sample özelliği olan orglarda kullanılmak üzere o orgların tanıyacağı bir uzantı ile dosya haline getirilir ve bu sesler orijinaline en yakın hali ile orglarda çalınabilir..

Şahsi düşüncem ; Sample özellikli orglar çok gerekli olmamakla birlikte kullanıcı amacı ile alınabilir ve kişiye yararlı olacaktır..Bazı orgların fabrika çıkışı seslerinin,sample hazırlanmış seslerden kat kat iyi olduğunada tanık olmuşumdur :)

Sample'ın ne olduğunu basitçe bildiğim kadarıyla anlatmaya çalıştım bu konuda ileri bilgi sahibi arkadaşlarımız var kafana takılan yerleri onlara sorabilirsin kolay gelsin...

sayın dresmsong çok güzel açıklamalar yapmışsınız,saygılar...

Cevap: Sample Nedir

sample türkçe anlamı örnekleme demektir örnekleme demek gerçek ensturmandan alınarak yapılan sampleleme örnekleme işidir kimisinde 26000khz kimisinde 44100khz arasındadır mb farkıda vardır örnek 26kb bi sample ses ile tek ses sample yapılabilir tek nota onu dağıtabilirsin fakat ince oktavdan çalarken sample ses orjinalliğini kaybeder bu oranı her notaya verirsek mb farkı yükselir bi kere yaylı sample yapmıştım orjinal keman ile bire bir fakat 39mb yer kaplamıştı 7 oktava eşit dağıtmıştım tizi bası pesi diki her yeri birebir 0olmuştu fakat klavyelerin çoğu bunu karşılayamıyordu anca triton studio da kullanabildim...
sample yapımı için çeşitli sampler ler mevcut akai olsun solton olsun yamaha olsun sony olsun aklıma gelmeyen modellerde mikrofon girişi sayesinde tane tane wav olarak alıp değişik formatlara değiştirebiliyorsun sadece ketronda wav uzantılı kalıyor korg larda ksf kurzweillerde krz çeşitli modellerde uzantı isimleri değişiyor kimi aiff okuyor kimi mp3 klavyenin özelliğine göre günümüzde piyasada kullanılan sampleler en kötüleridir sample işinde uzman tek yer israildir.. israil sesleri lübnan kuveyt arabistan gibi yerlere satıyor sample sesleri en iyi kullanan ülkeler bunlar diğer ülkeler balkan ülkeleri ve uzak doğu daha çok batı ağırlıklı user sesler kullanıyor dünyanın en zor 2 müziği arap ve turk musikisidir o yüzden sampleye ihtiyaç sadece bu iki ülkede duyuluyor günümüz doğrultusunda değişik sistem kullanan aramızda bulunmayan cevherler mevcut fakat sample konusunda ülkemiz çok zayıf ki istanbulda bile baştan sağma sesler yapılıyor israile gidipte tyros3 model samplelerini dinleyince ülkemizin ne kadar duyarsız oldugunu göreceksiniz müzik para ile değil gönül ile yapılmalıdır!!!!!!!!!!!!

Dostum var özelliği sesler üzerinde yamaha oynama imkanı sunuyor.Ucuza kaliteyi almak istersen buyur gel.Ancak firma makinayı atmış onuda bil.Şu an sadece onlar için zenginler önemli,yamaha tyros orgu şu anlık öncelikleri ve değişmeyecek gözüküyor.Tabi orgun fiyatıda uçmuş o nedenle fakir ekmeği or 700 v2 :) Yamaha güzeldir tavsiyemdir.Ses konusunda da yardımcı olacak kardeşlerimiz var. ;)

tesekurler abicimmmm

sample türkçe anlamı örnekleme demektir örnekleme demek gerçek ensturmandan alınarak yapılan sampleleme örnekleme işidir kimisinde 26000khz kimisinde 44100khz arasındadır mb farkıda vardır örnek 26kb bi sample ses ile tek ses sample yapılabilir tek nota onu dağıtabilirsin fakat ince oktavdan çalarken sample ses orjinalliğini kaybeder bu oranı her notaya verirsek mb farkı yükselir bi kere yaylı sample yapmıştım orjinal keman ile bire bir fakat 39mb yer kaplamıştı 7 oktava eşit dağıtmıştım tizi bası pesi diki her yeri birebir 0olmuştu fakat klavyelerin çoğu bunu karşılayamıyordu anca triton studio da kullanabildim...
sample yapımı için çeşitli sampler ler mevcut akai olsun solton olsun yamaha olsun sony olsun aklıma gelmeyen modellerde mikrofon girişi sayesinde tane tane wav olarak alıp değişik formatlara değiştirebiliyorsun sadece ketronda wav uzantılı kalıyor korg larda ksf kurzweillerde krz çeşitli modellerde uzantı isimleri değişiyor kimi aiff okuyor kimi mp3 klavyenin özelliğine göre günümüzde piyasada kullanılan sampleler en kötüleridir sample işinde uzman tek yer israildir.. israil sesleri lübnan kuveyt arabistan gibi yerlere satıyor sample sesleri en iyi kullanan ülkeler bunlar diğer ülkeler balkan ülkeleri ve uzak doğu daha çok batı ağırlıklı user sesler kullanıyor dünyanın en zor 2 müziği arap ve turk musikisidir o yüzden sampleye ihtiyaç sadece bu iki ülkede duyuluyor günümüz doğrultusunda değişik sistem kullanan aramızda bulunmayan cevherler mevcut fakat sample konusunda ülkemiz çok zayıf ki istanbulda bile baştan sağma sesler yapılıyor israile gidipte tyros3 model samplelerini dinleyince ülkemizin ne kadar duyarsız oldugunu göreceksiniz müzik para ile değil gönül ile yapılmalıdır!!!!!!!!!!!!

Hocam çok iyi açıklamakla kalmayıp çok güzel de bilgiler paylaştınız,,,teşekkürler ve tebrikler.......Bu Sample'lara nasıl ulaşabiliriz??Ben de Tyros 3 kullanıyorum ve bu konuda sıkıntılıyız maalesef.....Saygılar......

Peki üstat ; kmp ksf nedir birbirinden ne farkı vardır pa800de ksf ses nasıl yüklenir öğrenme imkanı bulmuşken sorayım bilgi verirseniz sevinirim çok teşk.