• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Şarkı Karar Sesleri ve Transpoze Ayarları (Yardım)

• Konbuyu başlatan mfsert
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 19
  • Görülen : 11K
Cevap: USTALAR LÜTFEN YARDIMLARINI ESİRGEMESİNLER.. (karar sesleri vs.)

Şarkının karar notası tayinini soliste bırakmayın, siz orgdan ses verin; o karardan okusun arkadaş. O zaman böyle bir sorun yaşamazsınız.
Zaten bu işin yöntemi de budur.
Kolay gelsin.

Abicim onu yapabilsek zaten sorun yok.. :) yapamıyorum işte, bi giriyorum çok pes ya da çok dik kaçıyo :S

Lütfen konu başlığını açtığınız konunun içeriği ile alakalı olarak değiştiriniz.

Lütfen konu başlığını açtığınız konunun içeriği ile alakalı olarak değiştiriniz.

Ustam konuyu baştan sona okursan ne kadar alakalı olup olmadığını anlayacağından eminim...
Hem dediğin gibi olsa da Şurada iki üç şey öğreneceğiz üstadım ne olur sanki.. Forum amacı da bu değil mi zaten bilgi paylaşımı vs.... Şu forumdan, forumdaki üstadlardan bir nebzede olsa bir şeyler kapsak öğrensek, tecrubelerinden faydalansak fena mı olur yani :(

Sayın "mfsert" konuyu değil konu BAŞLIĞINI konu içeriği ile ilgili olarak değiştirmenizi söyledim.Sanırım yanlış anladınız.Konu başlığının açtığınız konunun içeriği ile ilgili hiçbir alakası yoktur.O yüzden değiştirmenizi rica ediyorum..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sayın "mfsert" konuyu değil konu BAŞLIĞINI konu içeriği ile ilgili olarak değiştirmnenizi söyledim.Sanırım yanlış anladınız.Konu başlığının açtığınız konunun içeriği ile ilgili hiçbir alakası yoktur.O yüzden değiştirmenizi rica ediyorum..

Hallettim hocam... Umarım olmuştur.. Bu arada konuyla ilgili sizinde tecrube ve bilgilerinizi aktarmanızı rica ediyorum..

Cevap: Şarkı Karar Sesleri ve Transpoze Ayarları (Yardım)

Özellikle forumdaki büyük üstadların yardım edeceğini umarak sıkıntımı dile getirmek istiyorum..
Klavye ile yaklaşık 2 senedir haşır neşirim ve artık parmaklarım baya alıştı, birkaç zor parçanın dışında birçok parçayı çalabiliyorum solist arkasında.. Ancak bir sorun var, karar seslerini bir türlü çözemiyorum.. Özellikle erkek sesinde hangi şarkıları hangi karar sesinden çalacam??? Şu anda benim için en büyük sorun bu.. :(
Klavyede sürekli mi üzerinden çalıyorum en kolayı bu benim için, Netten bir sürü demo izliyorum her gün millet hep RE'den çalıyor... Bende RE den çalmayı çok denedim ama akorlar bu sefer çok zorluyor beni, sürekli diyezleri ve bemolleri kullanmam gerekiyor çünkü :S
bundan başka; şarkıya göre transpozemi yapıyorum tonu bulmak için ancak çoğu zaman çok uğraşmam gerekiyor karar sesini bulabilmek için, 2 saat okuyabileceğim yada solist arkadaşımın okuyabileceği seste transpoze etmeye çalışıyorum, bazen hepten karışıyor malesef :S .. İşte Bunun pratik bir yolu var mıdır ustalarım ??? Yoksa sadece kulakla mı ilgili ?? :confused:
Lütfen yardımlarınızı eksik etmeyiniz, kardeşinizin sorusunu en güzel şekilde cevaplayacağınızı umarak şimdiden çok teşekkür ederim.. Hepinize saygılar sevgiler...

Konu başlığını değiştirdiğiniz için teşekkür ederim.Bende ufak bir düzeltme yaptım...

Şimdi ben size söyle anlatıyım;

Org çalmaya başlayalı 2 sene olduğunu söylemişsiniz.Bu kendinizi ileri derecede geliştirmeniz için çok kısa bir zaman.Karar seslerini iyi yakalayabilmeniz için öncelikle çok iyi bir müzik kulağınız olması gerekiyor.Bunu geliştirmek içinde herhangi bir şarkıyı dinlerken arkasından aynı şekilde çalmaya çalışarak yapabilirsiniz.Birde diyezleri kullanarak çalınca basılan akorların zorladığını söylemişsiniz.Bence işe önce parmaklarınızı akorlara alıştırmakla başlayın, çünkü her yeni başlayan için bu aynıdır.Herzaman ilk başlayanlar için diyezler ve bemoller akor basarken zorlar.Hatta org çalmaya yeni başlayanlar hep beyaz tuşlardan çalarak bişeyler yaptıklarını farkedince orga daha çok merak salarlar.Fakat daha sonra işin onlarla bitmediğini anladıklarında ve diyezlerden çalmaya çalıştıklarında zor gelir ve çoğu pes ederek org çalmayı bırakırlar.Kendinizi geliştirmek için sürekli aynı tonda hatta aynı makamda çalmamaya bakın,makam diyorum çünkü yeni başladığınız için bunu geliştirmeniz çok kolay olucaktır.Benim size tavsiyem makamları öğrenin, ozaman işiniz biraz daha kolaylaşacaktır.Tabi TSM de 100 den fazla makam var hepsini öğrenmeniz gerekmiyor,işinize yarayanları öğrenseniz yeter.Mesela;Kürdili hicaz,Hicaz,Garip hicaz,Uşşak v.s onlarada bu adresten bakabilirsiniz.

Akorların yazılışlarını ve orgdaki yerlerini öğrenip o şekilde aklınıza tutmaya bakın...

C, D, E, F, G, A, B
(Do),(Re) (Mi) (Fa) (Sol) (La) (Si) gibi,

yada adrese gir biraz temek eğitimlere göz at...

Saygılar...

Bak kardesim dogal bayan ve bay tonlarini yazayim,eger bayanin yada erkek okuyucunun anormal bir ses yetegen yoksa yakin sesi yakalamis olursun..

Meyanli yani dik eserler:ERKEK:LA -Si-DO(nadirkullanilan bir tondur)

BAYAN:Mi-RE

Meyani olmayan düz eserler:ERKEK:RE-Mi

BAYAN:SOL-LA

Insallah bu sekilde halledersin...

Ustalar değerli görüş ve önerileriniz için hepinize sonsuz teşekkürler ederim, iyi ki varsınız, İyiki TRAKYAMÜZİK forumu var.. :)

birde şunu yazmışlar ben katılmıyorum buna sen çal solist sesini ayarlasın diye böle bişi olmaz sen soliste gör çalmak zorundasın adam dike çıkamaz ikinizde rezil olursunuz onun için nasıl rahat okuya bilirse solist ona göre sen uyacan bu iş böle başka yolu yok .... bol bol eksersiz yap bence en iyisi bu ....

Merhabalar :) Bir parçanın karar sesini bulmak için iki yöntem kullanabilirsiniz.

Eğer parçanın notalarına bakarak çalıyorsanız 5 li çemberi ile
Ya da parçanın bitiş sesine göre ilgili dizi yürüyüşleri yapılarak.

Sizler için aşağıdaki yazıda iki kavramdan da detaylı olarak bahsedilmiştir.

Demonu Paylaş Yine Yarışma Yapalım mı ? Anket

• Evet

Oy: 16 69.6%
  • Kararsızım

Oy: 7 30.4%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

Delüxe üyelik Yapın sizinde olsun.. (Sunucu Ödemeleri için katkınız olsun)

Son kaynaklar

İyiki Doğdunuz :)

Geri