• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

saz ve org ton uyumu

ceyhunaltan

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
yok
Merhaba arkadaşlar lütfen bir cevap veriniz.

Saz daki si sesi ile orgdaki si sesi aynı mı . Sazda çalan parçaya orgda eşlik ediyorum.. çalan arkadaş videoda si diyor .. si üzerinden eşlik ediyorum.. sesler uymuyor..

Cevap: saz ve org ton uyumu

nota hep aynidir yani sazda si ise orgun üzerindeki si tusuda sidir( transpoze ile oynamadiktan sonra ayrica tune olayi var onuda ayarlamaniz gerekiyor ) yanliz sazci siden caliyorsa sizde orgta baska bir nota üzerinden caliyorsaniz mutlaka transpoze ile si notasini yakalamaniz lazim aksi halde uyum saglamaz

söyle yapin transpoze üzerinden si notasini yakalyin öylelikle hata nerde yapildigini anlarsiniz veyada siz eminseniz siden caldiginiza ve sazcida eminse dedigim tune ayarini orgta yapin genelde 440 Hz tedir ayar bide bir konu daha var korg marka orglarda bir ayar daha vardi aklimda degil ama onu ayarlamniz gerkiyor eyer korg ise elinizdeki org

Moderatör tarafında düzenlendi:

Mrb , örnek buna eşlik edeceğim...si den çaldığımda sesler uyumlu olmuyor..

örnek dinledim ve denedim si dogru si notasi bu orgtada siden calarsan uyuyor nerde hata yaptigini bilmiyorum ama si notasi bu ben misal re üzerinden caliyorum ama si notasini yakalamak icin transpose -3yapiyorum si notasini yakalamis oluyorum veyada arti 9 yapiyorum yine si notasini re üzerinden calarsam yakalami oluyorum sen eminmisin siden caldigina?

teşekkür ederim , la üzeri ( + 2 ) yaparım...

birde şunu merak ediyorum , öncelikle cevabın için teşekkür ederim. sazcı arkadaş orda LA LA LA dediğinde örnek ( bağlama düzenim Sİ diyor ) orda gerçekten LA sesini basıyor yoksa SI notasına basıyor , parça biterken.. Solfeji yani LA üzerinden yapıp Sİ karar mı çalıyor..

Neden sesler uymuyor biliyormusunuz çünkü saz aleti komalı bir çalgıdır ama burda esas sorun şudur sazdaki notalarla klavyedeki notalar aynı değildir neden re kesim mi kesim do kesim bağlamalar var sanıyorsunuz çünkü ona göre hertondan çalasınız diye vardır bu sebepten sazdaki si sesiyle klavyedeki si sesi aynı değil

Org da da 2 - 3 tane Sİ tuşu var sazın tel gerginliğine bağlı mutlaka Sİ akordunuz biri ile örtüşür sonuçta OKTAV da olsa Sİ Si dir nota nota dır uyuşmaz diye bir şey olamaz. 50 tane değişik estromanı bile aynı karar sese akord etmek mümkündür. Kolay gelsin Saygılarımla,

Demonu Paylaş Yine Yarışma Yapalım mı ? Anket

• Evet

Oy: 16 69.6%
  • Kararsızım

Oy: 7 30.4%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

Delüxe üyelik Yapın sizinde olsun.. (Sunucu Ödemeleri için katkınız olsun)

Son kaynaklar

İyiki Doğdunuz :)

Geri