• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Ses dosyasına phader+echo/delay verme?

arsenic

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Yamaha Tyros4 + or700 v2
Sevgili müzisyen arkadaşlar, yamahacılar. Bende or700 v2 var ve yeni aldığım tyros4 var. Kuşkusuz müzik sevgi + zaman ister. Yeterli zaanım olmadığı için aletlere gereken zamanı ayıramıyorum. Haliyle tecrübeli arkadaşların tecrübüsünden yararşanmak zorunda kalıyoruz.

Şimdi sorum şu: (Or700 veya tyros farketmez mantık aynı) Örneğin bir elektro ses dosyasına (VCE veya UVN) lesliefekti verirken ikinci efekt verilemiyor mu yoksa benmi bilemedim hala emin deiğilim. Yani diyelim phaser verdik veya user a daha önceden kaydettiğimiz lesli efecti verdik. Ardından bir miktar echo ve delay veremiyorum :) Ama reverb verilebiliyor. Bunu açıklayacakarkadaşa şimdiden teşekkürler ediyorum. Ayrıca Batuh kardeş görsel olarak tyros 4 e setlerin nasıl aktarılacağını anlatan bir sunum hazırlarsa yararlı olacaktır diye düşünüyorum. Tyros 3 ait bazı ritim ve seleri attım ama doğru yaptığımdan emin değilim HD1 bölümüne mi atmak yoksa usera mı yada başka yere mi? Bundan da emin olamadım :) Müzisyen arkadaşlara saygılar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: Ses dosyasına phader+echo/delay verme?

Hemen hemen tüm klavyelerde mantık zaten aynıdır.

yamahada 3 tip efekt bloğu var.

1) Reverrb
2)Chours
3)DSP bloğu.

Tyros4 'te 10 adet DSP bloğu bulunmaktadır.

DSP 1 genel efekt,
DSP 2.....7 , right1,right2,right3,left, midi ch 1....16 alanlarını kapsar.
DSP 8 ve 9 ise ritimler için ayrılmış DSP bloğudur.

Tyros4 te isterseniz tek bir sese DSP2....7 arası tüm efektleri bindirebilirsiniz.

AMA bu sadece Registraiton ses olarak kullanırsanız işe yarar. User voice için sadece tek bir dsp kullanabilirniz.(dsp1)

çok DSP li ses hazılamak için, right1 right2 neyse sesler yerlerine yerleştirilir.

Mixing Console bölmüne girip Effect sekmesi seçilir.
Açılan pencerede DSP 2-7 satırı işaretlenip (J) TYPE (F) butonuna tıklanır.

aöılan pencerede solda,

BLOCK sütnunudan istenilen DSP 2-7 'den biri seçilir.
PART sütnundan efektin hangi sese hükmetmesi belirtilir (right1,right2,right3)
CATEGORY sütunundan efekt kategorisi sçeilir (phaser,flanger,delay,wahwah vs..)
TYPE sütunundan da CATEGORY stünundan seçilen efekt kategorisinin tipi seçilir.

aynı işlemler birden fazla ses kullanılacaksa (right2,right3) tekrarlanır.

Daha sonra Registration Memrory tuşuna basıp ardından, 1-8 registration numaralarından birine basıp işlemi tamamlayınız.

Bu işlem or700 içn de geçerlidir.

Eyvallah salim arkadaşım. Es geçmeyip açıklama yaptığın için teşekkürler.

sitede bugüne kadar açıklamasını yapmadığım her türlü konuya açıklık getirmeye hazırım.