• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Sitemize Dadanan 2 Zevat Hakkında Bilgilendirme...

ChordSolo

Forum Doktoru
Yönetici
Administrator
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Web sitesi
chordsolo.wixsite.com
Enst.
Yamaha PSR670&750
Değerli Trakya Müzik Üyeleri;

Maalesef birkaç gündür sitemize seviyesiz,terbiyesiz insanlar tarafından çeşitli başlıklar altında mesajla tacizler oluyor.
Bu işi yapan insanların adap ve terbiye ile uzaktan yakından ilgisi olmadığı ortadadır...

Özellikle md paylaşımları bölümünde, eskiden de sitede paylaşımları olduğunu iddia eden Dj_Osman(yada öyle birşey...) ve nihayet dün Metin Kır isimli üyeler yada başka isimler altında kullandıkları nicklerle çeşitli konulara altında bir takım iddialarda bulunmaktadırlar...

Genellikle iddia edilen şey şudur;
-"Bu altyapıları biz hazırladık, siz neden bizden aldığınızı belirtmiyorsunuz, yada neden bizden izin almıyorsunuz?"

Dün bu konuda bunu iddia eden Metin Kır'a uzun mesajlar yazarak durumu izah etmeye çalıştım.Pek başarılı olabildiğimi sanmıyorum fakat tekrar siz üyelerimize işin doğrusunu izah etmek maksadıyla bu konuyu açmış bulunmaktayım...

Efendim, özetle durum şudur;

Malumunuz sadece bizim sitemizde değil pekçok sitede bu şekilde md altyapı paylaşımları yapılmaktadır.Ve işin doğrusu bu işi yapan pekçok insan vardır.
Sözkonusu 2 kişi de bunlardan sadece birkaç tanesidir...

Peki bu çalışmalara uygulanan işlem nedir?

Uygulanan işlem bir albüm hazırlığı, enstruman çalımı,sanatçının söylemesi,miks ve mastering aşamaları, tanıtım, reklam çabaları, resim çekimi gibi bir albümü oluşturan tüm enstrumanlar değerlendirildiğinde aslına bakarsanız hiçbirşey değildir...

Bu kişilerin yaptıkları sadece ve sadece albümlerdeki çalışmaların çeşitli programlar ve hardware vasıtasıyla( bunun olup olmadığını bilemiyorum, çünkü bunlar pahalı ekipmanlar,sahip olduklarını düşünmüyorum) vokal kayıtlarını filtrelemektir.
Bunu yapan programlar var malumunuz, hatta Roland Gw8 üzerinde böyle bir yazılım olduğunu zaten hepimiz biliyoruz.Fakat ne kadar başarılı oluyor bu tartışılır...
Çünkü bunu tam manasıyla yapabilen bir yazılım yok...En iyi altyapılarda bile özellikle referans sistemlerde dinlediğinizde ya bir uğultu yada diplerde kalan vokal seslerine rastlayabilirsiniz.
Ayrıca bir de stüdyolardan sızan sanatçıların okumasını yapmadığı altyapılar var.Bunlar da bir şekilde piyasaya sızdırılıyor ki bu iş nasıl oluyor çok bir bilgim yok maalesef...

Bu gibi işleri iyi beceren arkadaşlardan ikisi birkaç gündür sitemize gelip paylaşan arkadaşlara "emeklerine saygısızlık" edildiğini, mesajlara "alıntıdır" yazılması gerektiğini, yada Dj_Osman'ın yaptığı gibi olayı tamamen kişiselleştirerek konuyu açan yönetici arkadaşımıza küfürlü ifadeler kullanmayı tercih ettiklerini görüyoruz...

Şunu ifade edeyim ki böyle bir zorunluluk yoktur.Bir sanat ürünü üzerinde hak iddia edebilmeniz için o eserin size ait olması gerekir. Kaldı ki bizim sitemizde de yer alan pekçok md altyapı zaten internet üzerinden derlenen çalışmalardır.Paylaşımcılarımızın da çoğu zaten kendilerinin bu filtreleme işlemini yaptıkları iddiasında değildirler...

Esas soru şu;
bu kişiler zaten kendilerine ait olmayan birşey üzerinde nasıl hak iddia edebilirler ki?

Bir dönem popüler bir forumda bu kişiler kendilerine ait bu altyapıları(!) şifreleyerek vermeye ve indiren insanların kendilerinden özel mesajla şifre talep etmelerini istediler.İnsanlar onların peşinde koşmaya ve adeta yalvarmaya başladılar.
Arkadaşlar kimse kimseye bunu yapamaz, yapmamalıdır.Malumunuz bu forumda bugüne kadar böyle bir durum hiç olmadı, olmasına müsaade etmeyeceğiz...

İşin daha da garibi; malumunuz bazı albümler enstrumantal formda çıkarılıyor.(Yedi Karanfil, Turan Yükseler Orkestrası Albümü aklıma gelen birkaçı...)Bu albümlerin "orjinal altyapı" olması sözkonusu bile değildir.Çünkü üzerine okuyacak bir soliste göre compose edilmemişlerdir.Üstelik tek başlarına eser niteliği taşıdıklarından bu şekilde paylaşımları zaten yasal değil...Bu kişiler altyapı adı altında bunları paylaşmaya kalktılar...

Bunun gibi pekçok paylaşıma rastladığım zaman bu durumu site yönetimlerine bildirdim, tepki gösterdim. Site yönetimi de serzenişimi haklı gördü ki, tespit edebildiğim konuları gösterimden kaldırdı ve şifreli altyapı paylaşımını yasakladı.(Keyfi Müzik site yöneticilerine hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ederim)

Durum böyleyken bu kişilerin şimdilerde sitemiz de dahil olmak üzere bu altyapıların kendilerine ait olduğunu "alıntı" yazılması gerektiğini site site dolaşıp üyelere ahkam kestiklerini görüyorum.

Paylaşımcı ve takip eden arkadaşlara tavsiyem şu; bu kişileri ciddiye dahi almayınız!
Bu paylaşımlara "alıntıdır" şeklinde yazmak olsa olsa nezaketen olabilir, bu tip paylaşımların tamamı değerlendirildiğinde yazılırsa iyi olabileceğini düşünüyorum. Fakat yazılmadığında da bu onlar tarafından sorgulanacak bir durum değildir. Tüm paylaşımlar zaten herkese açık kaynaklarda yer almaktadır, bu kişiler bu çalışmaların telif haklarını elinde bulundurmadığına göre, üzerlerinde hak iddia etmek onların üzerine vazife değildir.Bu hak sadece eserin gerçek sahiplerine aittir.

Lütfen aşağıdaki konulara gelişmeleri takip etmek açısından göz atınız;

Bu kişilerin banlama gibi yaptırımlarla durmayacağı açık görünüyor bu nedenle farklı nicklerle tacizlerine devam edebileceklerini düşünüyorum...

Trakya Müzik Camiasına saygılarımla...

Ch.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: Sitemize Dadanan 2 Zevat Hakkında Bilgilendirme...

Bilgilendirme için teşekkürler,gayet açıklayıcı olmuş...

öncelik takmayin kafaniza derim o kadar güzel bir sitemiz varki ve bir okadarda kaliteli üyeleri ne kiricilik ne terbiyesizlik nede seviyesiz bir durum ben görmedim saten öyle yapan kisiler de sitede rahatsiz olup gidiyorlar cünkü o kisilere cevap bile yazilmiyor kayle alinmiyor istedikleri huzursuzlugu basaramiyorlar ve gidiyorlar onun icin diyorumki ki it ürür kervan yürür
saygilar

benim anlamadığım. adam kendini olaya nasıl kaptırmış ki bir sanatçının aylarca uğraşıp emek verip aranjesini stüdyo kayıtlarını...vs.. tonla paradöküp elde ettiği çalışmayı, nasıl oluyorda kendisine mal ediyor. sanki bir lira faydası olmuş o parçanın sahibi olan sanatçıya... çok ilginç akıl almaz bir durum bu... bilgilendirme için teşekkürler..

O vatandasın demek ıstedıgı su sıradan bır altyapıyı almıs programla sanatcının sesını sılmıs sadece muzık kalmıs kendısı hazırladıgı ıcın sahıplenmıs ama asıl hırsız kendısıdır demo bolumunde paylasmıs oldugum acımıyorsan sarkısını almıs pıyanıstalı acımıyorsan yazısını wınamptan sılıp kendı adını yazıp formda paylasmıs pa500tr de yazmıs oldugum md dıs mp3e cevırmemde yardımcı olan ugur abıde sahıttır onemlı degıl yazsın kendıne yapılmasını ıstemedıı bıseyı baskasına yapıyo

bilgi için teşekkürler...

neyin davasındayız arkadaşlar? Bunu tartışacağımıza sitemizde güzel şeyler paylaşsak olmazmı? site amacından çıkıyor bu tür konularla..

Bilgilendirme için teşekkürler sevgili dostum. İyi bir açıklama olmuş.

Destekliyorum. Müzik emek ister. Kolay değil öyle hak idda etmek. 5 dakika sürmez bir şarkıyı o hale getirmek. Eline laptop ı al içine 20 GB müzik koy. Virtual DJ i yükle iki tane de program kur DJ im diye ortalarda dolaş... Ne güzel iş be... Bunlar yüzünden böyle oldu her ortam zaten. Önceden bu işin bir karizması vardı. Sayelerinde bu da kalmadı.

Konu uzar gider vesselam... Bitmez söylenecekler....

Saygılar.

ustad anlamadıgım bu md lerı net ortamında yayınlıyorlar sonrada vay benımdı bu ızın alındımı ne ıznı kardesım yayın yapmakla ıznı vermıssın zaten sonrasında ortalıga cıkıp ta nıye yaygara koparıyorsun bunların amacı baska takmayın ustadlar bu tur ınsanları. onlar bırakın oyle calmayı klavyenın tusuna bıle basamaz zaten calabılse md altyapıya la ugrasmaz ..... saygılarımla..