• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Sol üzeri akor sol üzeri çalanlar yardımm ?

cankut _95

Moderator
Yönetici
Moderator
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Korg pa3X pro - klasik gitar
Arkadaşlar mi ve re üzeri çalıyorum ama sol üzeri akorları bir türlü denk getiremedim sol üzeri çalan arkadaşlar yardım ederse teşekkürü esirgemem saygılar...

Cevap: Sol üzeri akor sol üzeri çalanlar yardımm ?

Re karar çalarken transpose -7 yaparsan sol üzeri çalmış olursun, bastığın akorları not edip; sol karar çalarken de aynı akorları bas. En kolay yol bu .

slm kardeşim, ben fa hariç diğer ana seslerden çalıyorum, sol-si bemol-re, minör akorudur yani kürdi ve nihavend gibi parçalar için, eğer hicaz ve ya rast parça ise sol-si-re yani sol majör akorudur, fakat bu dediklerim zemin yani karar ses içindir, diğer adımlarda sol# üzerine de akorlar var dikkat edin, iyi çalışmalar.

Arkadaşlar mi ve re üzeri çalıyorum ama sol üzeri akorları bir türlü denk getiremedim sol üzeri çalan arkadaşlar yardım ederse teşekkürü esirgemem saygılar...

Sayın Cankut _95 .Arkadaşların dediği gibi org üzerinden de transpoze yapabilirsin . Ama profosyonelce çalmak istiyorsan her tondan çalabilmelisin. Şarkıları Mi ve Re den çaldığını yazmışsın . .O zaman o şarkıların akorlarını biliyorsun. Eğer bana o şarkılkarın akorlarını yazarsan senin için bir kaç tanesini transpoze edip Sol (majör veya minör ) tonda sana yazarım .Sabit konularda Orgta şarkılar nasıl çalınır adlı bir başlık altında bildiğim kadarıyla arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Eğer o başlık altında olan konuya şarkıların akorlarını yazarsan ordan sana transpoze edilmiş akorları yollarım. Böylece diğer öğrenmek isteyen arkadaşlarda faydalanabilir.İyi günler dileğiyle .Taci Baran.

sol üzeri kullanacağın akorlar;

Cm - G - Gm - Fm -G# - Bb .... gibi gibi

akorlar makamlara göre değişmiyor mu, sol üzeri ama hangi makam ?

Demonu Paylaş Yine Yarışma Yapalım mı ? Anket

• Evet

Oy: 16 69.6%
  • Kararsızım

Oy: 7 30.4%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

Delüxe üyelik Yapın sizinde olsun.. (Sunucu Ödemeleri için katkınız olsun)

Son kaynaklar

İyiki Doğdunuz :)

Geri