• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

taksim hakkında

piyanistcengiz

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
pa800
öncelikle tüm müzisyen arkadaşlara selamlar olsun. benim paylaşımım daha dogrusu sorum taksim hakkında olucak
bazı setlerde taksim geçmişler ben bu taksimleri çalmaya çalışıyorum ama birşeyler eksik gidiyo kısacası Hicaz veya nihavent yada kürdilicaz nasıl taksim gecebiliriz koma değişirmi atıyorum mi kararı çalarken nerelere koma verebiliriz. şimdiden teşekkür ederim belki benim gibi taksim meraklılarına ve bana faydası olur. konuya hakim üstadlar yardımcı olursa çok sevinirim. iyi günler bol kazançlar

Cevap: taksim hakkında

O konuda hangi notaya ne kadar bastığın çok önemli, duygusunu yakalayıp parmakların gideceği yeri iyi bilmeli. Bazı kalıp hareketler var aslında ama nereden o kalıba bağlayacaksın, çıkışı nasıl bağlayacaksın bunlar hep tecrübe ve duygu işi. Herhangi bir parçada ne çalacağın bellidir ve bilirsin süslemek daha kolaydır çünkü parça hafızana kayıtlıdır. Taksimde böyle bir durum yok, ancak birikimle oluyor. Bu birikimin zamanı kişiden kişiye değişir. Hep aynı taksimi dinleyip yapana kadar aynı taksime çalışmak işe yarayabilir. Bende uğraşıyorum banada bir şeyler eksik geliyor ve eksik olan tespitlerime göre bu.

Mi karar çalıyorsanız Do# ve Fa# ' de koma olması gerek.

Evet koma aynen oyle ama volkan kardesimin anlattigi gibi tecrube ve duygu onemli . Ama belki farkli bilgilere sahip olanlar olabilir

Evet koma aynen oyle ama volkan kardesimin anlattigi gibi tecrube ve duygu onemli . Ama belki farkli bilgilere sahip olanlar olabilir

Volkan hocanın tecrübe ve bilgisinden şüphemiz yok kardeşim, ben sadece senin soruna yanıt vermeye çalıştım.