• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

TRAKYA piyanistleri

Cevap: TRAKYA piyanistleri

20 yıldır trakyada yasıyorum ne zaman dugune gittimse hep aynı seyler cok komik bence aksam yine bir dugune gittim sunnet dugunu baba dogudan anne trakyadan misafirler genelde anadolu agırlıklı piyaniste soyluyorlar ankara havaları cal tamam diyor 2 dakika ankara 3 dakika roman halay cal 2 dakika halay 3 dakika romana ciftetelli cal yine aynı senaryo ya arkadaslar bu tam bir rezalat cunku romanda ortalık bosalıverdi aksam sastım kaldım senin ne hakkın var ortalıgı bosaltmaya vallahi cok uzuldum birde otelin resttonatı özel davetlilerler gelebildi sadece ama gelemeyenler degil gelenler pisman oldu bence tam bir piyanist rezaleti vardı aksam

hocam bu konuda çok önyargılı olmamak lazım. neden derseniz baba doğulu anne trakyalı dediniz. şimdi odüğünde doğulu misafirlerle trakyalı misafirlerin sayıları eşit değil birkere. trakyalılar çoğunlukta. yani budurumda piyanist doğu havası çalamamışsa trakyalı misafirler doğu havalarını oynayamadığı için adam tam misket çalarken gidip değiştir kardeşim roman çal dediler. tam halay çalayım derken gidip roman çal dediler :) yani piyanistin yanında değildiniz nelere maruz kaldığını bilmiyorsunuz. uzaktan yapılan yorum bu sizin yaptığınız. her yörede geçerli bir tarz var. daha önceleri çanakkale çan da ikamet ediyordum aynı trakya düğünleri gibi hep roman havası gidiyordu. bandırmaya geldim burdada 2/4 ağırlıklı ama roman ankara halay horon harmandalı aklına ne geliosa herşeyi istiyorlar.. böyle oluncada biri gelip halay, biri gelip roman hemen ardından ankara isteniyor.. uzaktan seyreden biride aynı sizin düşündüğünüz gibi düşünebilir :) önyargılı olmamak lazım. işi erbabına bırakırlarsa n güzel şekilde düğün olur ama sık sk müdahale edilince malesef işler arapsaçına dönüyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

hocam bu konuda çok önyargılı olmamak lazım. neden derseniz baba doğulu anne trakyalı dediniz. şimdi odüğünde doğulu misafirlerle trakyalı misafirlerin sayıları eşit değil birkere. trakyalılar çoğunlukta. yani budurumda piyanist doğu havası çalamamışsa trakyalı misafirler doğu havalarını oynayamadığı için adam tam misket çalarken gidip değiştir kardeşim roman çal dediler. tam halay çalayım derken gidip roman çal dediler :) yani piyanistin yanında değildiniz nelere maruz kaldığını bilmiyorsunuz. uzaktan yapılan yorum bu sizin yaptığınız. her yörede geçerli bir tarz var. daha önceleri çanakkale çan da ikamet ediyordum aynı trakya düğünleri gibi hep roman havası gidiyordu. bandırmaya geldim burdada 2/4 ağırlıklı ama roman ankara halay horon harmandalı aklına ne geliosa herşeyi istiyorlar.. böyle oluncada biri gelip halay, biri gelip roman hemen ardından ankara isteniyor.. uzaktan seyreden biride aynı sizin düşündüğünüz gibi düşünebilir :) önyargılı olmamak lazım. işi erbabına bırakırlarsa n güzel şekilde düğün olur ama sık sk müdahale edilince malesef işler arapsaçına dönüyor.

ustadım ben dugunde idim ve piyanist zaten sahnede sahne cok yakın kimse piyanistte gidipte onu cal bunu cal demedi tamamen kendi kafasınaydı cunku dugun özel davetlilerdi ve inanıyorumki ordaki misafirlerin anadolu insanıydı benim burda anlatmak istedigim birilerini kötülemek degil dugun calıyorsan her yoreye hitap etmek ruhi abinin dedigi gibi aksam baska dugune gittim adam 2.4 leri iyi caldı ama ne hikmetse misketin hızında cekirge caldı bir turlu hoplayamadı insanlar :) bunlari dinledikce kendime guven geliyor ben acemiyim usta degilim diye dugunlerde sadece okuyorum ama bunlara bakarsam cok cok iyiyim ve orggun arkasına gecmeyi dusunuyorum :)

ustadım ben dugunde idim ve piyanist zaten sahnede sahne cok yakın kimse piyanistte gidipte onu cal bunu cal demedi tamamen kendi kafasınaydı cunku dugun özel davetlilerdi ve inanıyorumki ordaki misafirlerin anadolu insanıydı benim burda anlatmak istedigim birilerini kötülemek degil dugun calıyorsan her yoreye hitap etmek ruhi abinin dedigi gibi aksam baska dugune gittim adam 2.4 leri iyi caldı ama ne hikmetse misketin hızında cekirge caldı bir turlu hoplayamadı insanlar :) bunlari dinledikce kendime guven geliyor ben acemiyim usta degilim diye dugunlerde sadece okuyorum ama bunlara bakarsam cok cok iyiyim ve orggun arkasına gecmeyi dusunuyorum :)

doğrudur bende kimseyi savunmuyorum yanlış anlaşılmasın. çalan arkadaş eksik olabilir. kimse 4x4 müzisyen değildir herkezin eksikleri vardır mutlaka. orgun başına geçersen deme istediğimi çok daha iyi anlayacaksın. bende dönem dönem solistlik yaptım çalan arkadaşlarıma. kendim çalamadığımdan değil çalıyorum evelallah. ama o dönem bir mekanla anlaşmamışsam boştaysam okuması zayf arkadaşlar zaten boş bırakmıyor çağırıyor mekanlarına. solistlik kolay hazır çalınan canlı müziğe her türlü okuyor insan. önemli olan o müziği yapabilmek. bir kaç gereksiz müdahale bütün motiveni bozar orgun başındayken. ve ondan sonra ne çalmaya nede söylemeye canın istemez zaman geçsin iş bitsin diye çalarsın. başarılar dilerim.

Trakya piyanistleri tamamen roman ve ciftetelli agırlıuklı buda oblarıb zayıflıgı bu işli yapıyorsan her yöreyi calacakxsın yapamıyorsan bu işi yapmayacaksın

Trakya piyanistleri tamamen roman ve ciftetelli agırlıuklı buda oblarıb zayıflıgı bu işli yapıyorsan her yöreyi calacakxsın yapamıyorsan bu işi yapmayacaksın

Çiftetelli, 2-4, roman, misket, oryantal, Rumeli 7-8, kasap, üç ayak halay, harmandalı, Azeri (yeni öğreniyorum bu tarzı)...Trakya'da bu kadarını bile oynayan kaç aile var?Elimizden geleni yapıyoruz, daha iyisi var tabii.Bize gelene kadar ne kadar kaliteli müzisyen var.Her şeye rağmen baştan savma iş yapmıyoruz.Yapan yok mu?Bence var.Şahsım adına süper olmasam da bir şeyler yapabildiğim inancındayım.Her yöreyi çalabilmek güzel bir meziyet, çok da büyük bir artı.Fakat şu ana kadar yapılanlar zaten bir düğünü bitirmeye yetiyor.Çok kenar veya uzak bir hava varsa onu da CDden getirecekler.Ülkede bir sürü millet var.Hepsininkini öğrenmek çok uzun yıllar alır.O yıllara gelmek de bir şeylere ufaktan başlamayla oluyor.Bizi yanına alıp da "Gel öğreteyim." diyen olmadı.Şu hâlimize şükür.Hepimiz de kendimiz öğrendik neredeyse.Ben kararı düğün sahiplerine bırakıyorum.Beğenmiyorsa ikinciye tutmaz.Aynı aile düğüne tekrar bizi istiyorsa memnunlar demek.Bunu bir yörenin piyanistlerine -bu sözü de sevmem, piyanistlik bizimkinden farklı- yüklemek bence yanlış olur.Mesela ben Giresun karşılaması bilmem.Kimse de gelip bana bunun hesabını sormadı.Çünkü düğün Trakya'da yapılıyor.Biliyorsam da seve seve çalıyorum.Ben gidip de Bayburtlu bir arkadaştan "[ame="http://www.youtube.com/watch?v=bbFDeootW8k"]Manastır[/ame]" türküsünü istersem ve "Bilmiyorum" cevabını alırsam o adama bir şey demem.Canın sağ olsun derim ancak.Çünkü kendi yöresi değil.İnşallah bütün yöreleri çalabilecek kadar ustalaşırız.Sevgiyle kalın...

Tamamen demek hoş olmamış abi. Hepimiz aynı degiliz. Salonda calıyorum. Pazar gecesi 19:00 da başladım 24:00 e kadar ankara ve ordulu misafirlerden olusan cok kalabalık bir dügün caldım. Roman havası 15 dk idi. geri kalan tamamen ankara ve kanadeniz yöresi canlı performanstı. Lütfen tamamen demeyelim. Ben de şikayetciyim cok roman calınmasından. Ama buradaki cogu meslektaşımız roman istendigi için mecburen o yönde geliştiriyorlar kendilerini. Yani talep ve arz meselesidir bu.
Fakat tabi ki kişinin kendini, yapabildigi elinden geldigi kadar her yöreden bir parça işi kurtaracak kadar
, geliştirmesi taraftarıyım. Onu da beceremiyorsa laptop alsın mp3 yüklesin.

Ha bu arada bizim trakya havalarını da başka yerlerde çalamıyorlar. Yukarıda da konusu gecmiş. Buna katılıyorum.

Tamamen demek hoş olmamış abi. Hepimiz aynı degiliz. Salonda calıyorum. Pazar gecesi 19:00 da başladım 24:00 e kadar ankara ve ordulu misafirlerden olusan cok kalabalık bir dügün caldım. Roman havası 15 dk idi. geri kalan tamamen ankara ve kanadeniz yöresi canlı performanstı. Lütfen tamamen demeyelim. Ben de şikayetciyim cok roman calınmasından. Ama buradaki cogu meslektaşımız roman istendigi için mecburen o yönde geliştiriyorlar kendilerini. Yani talep ve arz meselesidir bu.
Fakat tabi ki kişinin kendini, yapabildigi elinden geldigi kadar her yöreden bir parça işi kurtaracak kadar
, geliştirmesi taraftarıyım. Onu da beceremiyorsa laptop alsın mp3 yüklesin.

Ha bu arada bizim trakya havalarını da başka yerlerde çalamıyorlar. Yukarıda da konusu gecmiş. Buna katılıyorum.

Katılıyorum.Az çok bir şeyler gerek farklı yörelerden.Ben şarkıcı olmamama rağmen düğünü kurtarmak gerekir diye az çok bir şeyler söylüyorum ki dört kez ben çıkardım programı.Yani azıcık çaba da lazım ;)

MÜZIKSIYEN BASTAN HAZIRLANMALI YÖREYE GÖRE HER SEYDEN HABERI OLMALI AYAGINI UYDURMALI MIDI,MP3 ALT YAPILARA GÜVENMELELI BU ISI BILIYOSA YAPMALI BITMISTIRRRRRRRR

Ben yöre yöre çalamayan tüm piyanistlere hak veriyorum .
Bugün en ünlü sanatçıya gidin tarzı arabesk ise ona grani tarzı çal söylesin
komik şeyler ortaya çıkar istisnalar hariç . O nedenle herkes tarzına yöresine uygun müzikler üretir.
Doğu müziklerini doğu piyanistleri ,
Ankara müziklerini Ankara piyanistleri gibi herkes yöresinde daha iyi icra eder.
Bu fark hiçbir zaman göz ardı edilemez.
Notası hicaz makamında yazılmış bir eseri Mısır da çaldırın başka icra eder , Türkiye de başka icra eder.

Bu nedenle herhangi bir yörenin parçasını çalamamak küçümsenecek bir durum değildir.
Önce düğünün yöresine dikkat edin . ona göre gidin ..

Demonu Paylaş Yine Yarışma Yapalım mı ? Anket

• Evet

Oy: 16 69.6%
  • Kararsızım

Oy: 7 30.4%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

Delüxe üyelik Yapın sizinde olsun.. (Sunucu Ödemeleri için katkınız olsun)

Son kaynaklar

İyiki Doğdunuz :)

Geri