• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Tüm üyelerimizin dikkatine(lütfen okuyunuz)

ChordSolo

Forum Doktoru
Yönetici
Administrator
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Web sitesi
chordsolo.wixsite.com
Enst.
Yamaha PSR670&750
Merhaba arkadaşlar,
Son zamanlarda "emeksiz yemek" derdindeki olan bazı emek hırsızlarının sanal ortamlar üzerinden bulunduğu paylaşımlar nedeniyle halen en popüler 2 piyanist destek forumunda benzer bir bilgilendirme yapmayı uygun gördük...
Diğer sitede de kararlaştırdığımız şekilde yayımlanan mesaj şu şekilde, aynen alıyorum;

"Malumunuz her sektörde olduğu gibi müzik sektöründe de bu işe gönül vermiş gecesini gündüzüne katan, her ne kadar ticari olarak görünse de ( bazıları ticari bile değil ) hayatının belli bir parçasını bu işe adayan, eskiden sayısı çok olan ama son zamanlarda maalesef nesli tükenmeye yüz tutmuş değerli dostlarımız var. Bunlar kimler mi ? Bunlar bize her zaman her noktada destek olan müzik piyasasının emekçileri olan programcılar, usb üreticileri, ritim yazan dostlarımız...

Bu kişilerin çoğunu ya tanıyorsunuz, ya ismini duydunuz yada birşekilde size ve klavyenize kadar gelen dataları işlerinizde kullanıyor, duacı oluyorsunuz...

Şimdi sizlere örnek olarak bir usb üreticisinin üretim konusunda neler yaşadığını anlatmak istiyorum. Bunları neden anlatıyorum onu da sonunda açıklayacağım...

İlk önce set hazılamak için planlar yapılıyor set içerisine koyulacak sample seslerin neler olacağı kararlaştırılıyor ve daha sonra stüdyo hazırlanıyor ve sample sesleri verecek müzisyenler ile konuşuluyor. Tabi bu müzisyenler çok kolay bulunamayabilir neden derseniz, ver parayı gelsin çalsın olmuyor. Kimi '' ben orga ses vermem '' diyor özellikle ünlüler. Daha sonra parasını verirsin gurup keman için anlaşırsın 3 ü gelir ikisi gelmez kapris çekersin . Tabi yanlış anlaşılmasın, tüm müzisyenler için değil bu sözler. Olayın zorluğundan bahsediyorum. Sesleri çekiyorsun ama tabi bu ses çekimleri dediğimiz olay iki günde olmuyor epey uzun bir süre dediğim gibi en çok zaman alanlardan biri.
Daha sonra sesleri pc ortamında düzeltme kesip biçme işleri başlıyor. Programlar vasıtasıyla ilk önce sesler, kalite kaybı olmasın diye temizleniyor. Bu dosyalar yaklaşık tahminimce 4000-5000 adet dosya. Tek tek uzunlukları ses seviyeleri ve bunun gibi özellikleri ile oynanıp en uygun hale getiriliyor. Yaklaşık 4000-5000 dosya ne kadar zamanımızı alır siz düşünün. Ve bu dosyalar tek tek orga yükleniyor. Hepsinin ayarları tek tek yapılıyor yine ses seviyeleri olsun effect leri olsun transpose ayarları olsun tek tek ayarlanıp drumkit ve sample ses olarak diziliyor. Tabi bunlar için gece gündüze karışıyor, loş stüdyo ortamlarında adamlar gecesini gündüzüne katıp bu sesleri en uygun pozisyona getiriyor
.
Daha bitmedi. Belki yoruldunuz okumaktan ama olsun ben yazıyorum siz de okuma gayretinde bulunun. Şimdi geldik ritm yazmaya. İlk önce tüm yörelerin ritm bilgileri toplanıyor. Taleplere göre hangi ritimlerin koyulacağı belirleniyor ve intro, variasyon, atak, ending, tek tek yazılıyor. Bunların drumkit percussion bass ve acc ler olmak üzere bir sürü kanalı var. Her kanala ayrı kayıtlar vs vs devam ediyor. Bir günde adam akıllı sağlam bence en fazla 2 ritm yazabilirsiniz. Düşünün bir usb içindeki ritm sayısını yeri geliyor 200-300-400 adet varın siz düşünün kaç gün sürer...

Daha sonra usb flash bellkler sipariş veriliyor Tek tek bunlara yüklemeler yapılıyor. Flash diskler kilitlenmek üzere italya almaya nerede yapılacaksa oraya gönderiliyor veya kendiniz götürüyorsunuz o kısmını tam bilmiyorum. Tüm usb ler numaralandırılıyor hepsi kayıt altına alınıyor. Bundan sonra da fiyat belirlenip pazarlama noktasına geliniyor. Usb ler satılmaya başlıyor ve arkasından bununla ilgili teknik destek noktası ortaya çıkıyor. '' Ben seti yükleyemiyorum o nasıl olacak bu nasıl yüklenecek. Biliyorsunuz ki her müşteri bizim sitemizde bulunan bilinçli müşteriler gibi değil. Flash diski takmayı bilmeyen bile vardır bence . Telefonlar çalmaya başlıyor destek için. Tabi bu arada üretici durmuyor güncellemeler için çalışmalar başlıyor söz vermiş her ay güncelleme yapacak, bir gün gecikse topa tutarlar Her yöreden yoğun bir şekilde istekler geliyor. Bunlara cevap vermeye gayret ediyor. Bence bu süreç 3-4 yıl sürüyor. Ve bu şekilde devam edip gidiyor usb macerası.

Evet bunları neden anlattım derseniz. İşte bunlar bir usb üreticisinin yaşadığı olayların en kısa yoldan anlatılmış halidir. Biz Türk milleti olarak oturduğumuz yerden ahkam kesmeyi çok severiz yada bu kadar emeği hiç düşünmeden bir kalemde '' amaan ne var ben bile yazarım bu ritimleri yada berbat olmuş beş para etmez '' der, hiç düşünmeden silebiliriz. Bu emekçiler sadece usb üreticileri değil Ar-ge çalışması yapan yerler ( örneğin DTL gibi. ) Veya kendisi ritm set yapıp ücretsiz dağıtan diğer arkadaşlarımız. Bunlar da aynı şekilde saygıyı hakeden insanlar.

Arkadaşlar son olarak uzattım ama çok önemli. Yazımın başında dediğim gibi bu arkadaşların nesli tükenmek üzere bunları koruma altına alalım onlara kıymet verelim gerçekten bu gibi insanlar azalıyor. Adamlar senelerce bir iş için uğraşıyor aradan bir zaman geçiyor adamın biri çıkmış kopyalamış usb yi dağıtıyor. Yada bir ritm yazıyor herhangi bir arkadaşımız yada kendi yaptığı seti dağıtıyor. hemen altta yazmış '' ritimler sesler beş para etmez ama emeğinize saygı duyuyorum '' nasıl saygı duymaktır bu .
Kısaca arkadaşlar elimizdekilerin kıymetini bilelim eğer kıymet bilmezsek, kıymet bilecek birilerini bulamayacağız.
SAYGILAR"

Cevap: Tüm üyelerimizin dikkatine(lütfen okuyunuz)

Arkadaşlar ritm,usb,os v.s konularında çok bilgili değilim, biliyorsunuz daha ziyade müzik kayıt teknolojileri üzerine çalışmalar yapıyorum.
Lakin yukarıda anlatıldığı gibi sample almanın ne kadar zor bir iş olduğunu, büyük firmaların bu işlere akıl almaz paralar harcadıklarını çok iyi biliyorum...
Ve yine,
Ehil olmayan ellerde kırılarak piyasaya sunulan bazı ritm, set v.s nin cihazlarımıza ciddi zararlar verebileceğini biliyorum...
Bu işe gönül veren, bu işten para kazanan insanların ise kırgınlıkları ve çalışmalarının devamının gelmemesi ve siz değerli müzisyenlerimizin bu işten en büyük zararı görecek olması ise en büyük kaygım...
Bu nedenle,
Lütfen bu tip paylaşımlara itibar etmeyiniz ve sitemizde telif hakkıyla korunan paylaşımlar olduğunda gözden kaçırırsak yönetici ve moderatörlerimize bildiriniz...
Emeğe saygı en öenmli ilkemiz olsun lütfen...

Ch.

Bu setler, usb'ler bir genele göre yapılıyor. Herkesi memnun etmesi mümkün değil teknik olarak. Bir ritmin içindeki bir vuruşu yada akumpanya içindeki bir sesi beğenmediğimiz için o ritmi tümden silip atmak doğru değil. Birazda bu setleri editleyerek kendimize göre şekillendirmemiz lazım. Elimizdeki cihazlarla bu tür işlemler çok kolay artık. Bilmiyorsak ayıp değil ama öğrenmiyorsak snucunuda yine biz katlanırız. Sonuçta klavyeciyim diyen kişi en azından edit yapabilmeli.

O sample'larla uğraşmak nasıl bir işkencedir bilirim. Gerçekten para karşılığıda olsa bu setlerde büyük emek var. Neden büyük üstadların demolarını izlerken ağzımızın suyu akıyor? Bunu düşünüp işin birazda çalan kişiye bağlı olduğunu anlamak lazım. Cihaz bazında düşünürsek, aynı şeyler kötülediğimiz birçok cihaz içinde geçerli.

Bazı şeylerin değeri kaybetmeden anlaşılmıyor ne yazık ki. Bunu biliyoruz ama idrak edemiyoruz.

Emek hırsızlarınaysa söyleyecek sözüm yok, allah'a havale.

Teşekkürler konu için.

Hele birde Introlu isteyenler var değil mi? E onuda klavye yapacaksa sen ne yapacaksın. Aa doğru akor basarsın artık. Bence onuda basma, ritim kullanma hiç sen md kullan. Eller serbest. Ben sağ serçe parmağımı dahi nasıl işaret parmağım seviyesinde aktif kullanabilirim diye egzersiz yaparken, bu işten para kazanan arkadaşların derdine bakın(Gerçi çok tanıdık müzisyenler dahi serçe parmağını pek kullanmıyormuş, ona rağmen) :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Tebrik ediyorum cok guzel konusmussunuz. O insanlari anlamak icin bazi insanlarin algi kanallarini acmalari gerekir. Emege saygi lutfen.

Gunceldir...

ilk pa800 aldığım zamanlar 6 - 7 ay gibi bi uğraş sonucunda bir set düzenledim ' ki sıfırdan değil üstünde oynamalar yaparak ve piyasaya ücretsiz sundum ama malesef kullanan kişilerden bazı hayırsızlar. yok burası olmamış şurası eksik diye yorum üstüne yorumlar yaptı kullanan bedava set bulmuşum kullanayım demiyorda set üstünde hata arıyor..
o günden sonra bende setle uğraşmayı bıraktım artık uğraşmayacağım dedim.
Rahmetli nejat abi çok üstüme düştü devam et diye ama ben bir kere soğudum.

demek istemem ücretsiz olarak aldığı setteki verilen emeğe dua edende çok nankörlük yapıp eleştrirende çok verın gerisini siz düşünün

Çok güzel bir konuya değinmişsiniz teşekkürler.

Saygılar

Moderatör tarafında düzenlendi:

Peki Kullanıcılar İçinde Açıklama Varmı Bu Yazının Tersi

Bu Üreticiden Kullanıcıya Hitaben Olmuş

Birde Kullanıcıdan Üreticiye Yokmuymuş...

Merak ettiğim için soracağım ben her ay maaş bordromda bin TL üzerinde devletime değişik kalemlerde vergi ödeyen bir insanım bu usb sahipleri kazançlarından vergi ödüyorlar mı? SAYGILARIMLA