• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

XD9 da enteresan sorun

rafael

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
xd9
Arkadaşlar bende sebebini bir türlü anlamadım. Cihazın 3 ncü oktavının do notasındaki tuşta ses çok baskın çıkıyo nedense. Yani o tuşa bastığımda ben sanki orgun sesini birden açmışım gibi oluyo. Bu yetmezmiş gibi o tuşa bastıktan sonra başka bir notaya basıınca o sesin hiddetinden bir sonraki notayıda pek iyi duyamıyorum. Daha öncede başıma buna benzer şeyler geldiğinden bence sorun teknikte olabilir. Yani cihazın bazı ayarlarında bir sorun olabilir diye de tahmin ediyorum. Beilkide tuşun kendisindendir. Bu konuda bilgisi görüşü yada fikri olan arkadaşlar varsa benimle paylaşabilirlermi. İnşallah cihazı tünelmüziğe göndermek zorunda kalmam. Teşekkürler

Cevap: XD9 da enteresan sorun

kardeşim sorunun oradaki tuş lastiğindeki karbon tabaka kaybından yahut ,toz,pislikten ileri geliyor.. büyük ihtimalle tuş takımı temizliği yapıldıgında sorun ortadan kalkar.. ha olmadı tuş lastik takımı değiştirilir.. onemli bir sorun değildir..

iyi akşamlar..

anlattıklarına dayanarak dussuncem problem olan tuş (do) hassasıyetını kaybetmış yanı tusa yavas basınca sert bır ses elde edıyorsun tunele gondermene gerek yok. eger oyleyse.. alt tarafta sadece kalvyeyı yanı tusların oldugu bolumu tutan vıdalar var sıralı halde onları sök sonra klavyenın lastıları var o kucuk vıdlarıda sök bu arad acmısken tum lastıklerı yerlerını karıstırmadan dıkkatlı bı sekılde cıkarıp cok yumusak dokunuslarla temızle hafıf nemlı bır bez olabılır alkol kolonya vs kımyasal madde kullanma sadece su cok hafıf ve nemlı temızle tozdan olmustur sorun duzelmesse sorun mekanık olabılır tabıkı benım bıldıklerım bu konuyu dıger kalımcılarda degerlendıreceklerdır ( bu sorun her orgta oluyor ben bunu her zaman yapıyorum sonuc olumlu sorun halloluyor)umarım senınkıde duzelır saglıcakla kal...

anlattıklarına dayanarak dussuncem problem olan tuş (do) hassasıyetını kaybetmış yanı tusa yavas basınca sert bır ses elde edıyorsun tunele gondermene gerek yok. eger oyleyse.. alt tarafta sadece kalvyeyı yanı tusların oldugu bolumu tutan vıdalar var sıralı halde onları sök sonra klavyenın lastıları var o kucuk vıdlarıda sök bu arad acmısken tum lastıklerı yerlerını karıstırmadan dıkkatlı bı sekılde cıkarıp cok yumusak dokunuslarla temızle hafıf nemlı bır bez olabılır alkol kolonya vs kımyasal madde kullanma sadece su cok hafıf ve nemlı temızle tozdan olmustur sorun duzelmesse sorun mekanık olabılır tabıkı benım bıldıklerım bu konuyu dıger kalımcılarda degerlendıreceklerdır ( bu sorun her orgta oluyor ben bunu her zaman yapıyorum sonuc olumlu sorun halloluyor)umarım senınkıde duzelır saglıcakla kal...

yakupatık kardeşim herşeyi detaylıca anlatmış aynen anlattığı gibi uygulamanı yap düzelecektir ...fakat bir süre sonra yine aynı arıza bu sefer başka bir tuştan gelebilir ..!ve bu ,bu şekilde devamedip gidebilir ..!!olmazsa tuşlastiklerinizi ,sistemnk veya tünel adreslerinden birisinden yenisini temin etmek suretiyle değiştirebilirsiniz.... aleti göndermenize gerek yoktur... bu ufak sorunları kullanıcılar genelde hep kendileri yaparlar ...anlaşılan sizin başınıza böyle bişey ilkdefa geliyor ....geçmiş olsun ..daha kötüsü olmasın inşallah diyelim..

yukardada yazıldığı gibi ya tuşe lastikleri yıpranmış yada toz vs den ötürü ses patlıyor

yakupatık kardeşim herşeyi detaylıca anlatmış aynen anlattığı gibi uygulamanı yap düzelecektir ...fakat bir süre sonra yine aynı arıza bu sefer başka bir tuştan gelebilir ..!ve bu ,bu şekilde devamedip gidebilir ..!!olmazsa tuşlastiklerinizi ,sistemnk veya tünel adreslerinden birisinden yenisini temin etmek suretiyle değiştirebilirsiniz.... aleti göndermenize gerek yoktur... bu ufak sorunları kullanıcılar genelde hep kendileri yaparlar ...anlaşılan sizin başınıza böyle bişey ilkdefa geliyor ....geçmiş olsun ..daha kötüsü olmasın inşallah diyelim..

Abilerim vermiş olduğunuz bilgiler için sağolun. Aslında bende sizin dediğiniz gibi sorunun alttaki lastiklerden kaynaklanabileceğini tahmin ediyordum. Çünkü daha önce casıo at1 diye bi org kullanıyodum ve bu sorun o orgdada defalarca başıma geldi. Ama bu seferki xd9 da olduğu için belki teknik bir sorundur diye sizlerede sorma ihtiyacı hissettim. İnşallah lastikleri temizleyince düzelir. Ben xd9 u kullanalı yaklaşık 3 yıl oluyo ama yaşım 19 daha tecrübe sıfır yani. Verdiğiniz bilgilerden dolayı hepinize yeniden teşekkür edrim. İyi günler.

Birde en son oktavdaki tuş lastikleri ile değiştirirsenizyani 3. ile 4. nün lastiklerini yer değiştirirseniz daha iyi olur. 3. oktav çok kullanıldığı için daha erken deforme olabiliyor.Eğer tuş lastiklerinin iç yuvarlak yüzeylerinde silinme çoksa pratik bir tavsiye kurşun kalem ile üzerini karalayın.iletkenlik artacaktır.plastik çıkıntılara iyice bastırarak lastiklerin yuvalara iyice oturmasını sağlayın.Selamlar