• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

yamaha a2000 koma ayarları

sddkkonus

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
yamaha a2000
Yamaha a2000 için hazırlanmış makamlara ve karar seslerine göre ayarlanmış acil scl (scale tune) dosyasına ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim.

Rast Makamı: Komasız çalınıyor, koma verdiğimde sırıtıyor, sebebi nedir bilemedim.
SOL karar bir makam olmasına rağmen neden do karar çalınır anlayamadım.

Klavyede -50 cent koma değeri gerçekte kaç komaya denk geliyor, ya da 1 koma bemol yamaha klavyede kaç cent bir yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap: yamaha a2000 koma ayarları

değerli kardeşim öncelikle işin başında olduğun belli yamaha modeli korg modeli diye koma olmaz. rast makamını sol iken niye do çalıyorlar demişsin bu konuyu defalarca anlattım bir daha özetliyeyim. batı müziğindeki la sesi türk müziğinde re olarak adlandırılır.
dolayısıyla rast (sol) sesi (türk müziği) senin klavyendeki do sesine denk gelir sebebi budur. Komalara gelince çeşitli makamlara göre koma scalasını ayarla ve hafızaya al. istediğin zaman kullan ben de a 2000 kullanıyorum. Mesela uşşak makamı piyanodaki La üzeri çalıyorsan si ye -50 ver, Rast piyanodaki sol üzeri çalıyorsan si ye -12,20 gibi bir koma verip çalabilirsin.

Yardımınız için teşekkürler. Aslında işin başında değilim, Türk makamlarını bir yıldır inceliyorum. Uşşak, Bayati, Hüseyni gibi La karar çalınan şarkılarda si (1 koma bemol) alır yazar. Ancak uygulamada 2-3 koma pes basılır der. Yamaha klavye için neden sordum derseniz, Yamaha klavyede -64, +64 arası cent olarak ayarlanabilirken, Korg serilerinde bildiğim kadarıyla -100 ile +100 cent arasında bir ayar var. Bilirsiniz ki -50 cent koma ile hüzzam bir parça çalınmaz. Merak ettiğim 1 koma bemol yamaha klavyede kaç cent eder. Biz iki nota arasındaki 9 komalık bölümü düşünerek 128'i 9'a mı bölmemiz lazım. İlginiz için teşekkürler.

merhabalar değerli arkadaşım. tsm için bir yıl çok az bir süre önce onu söyliyeyim. moralini bozma çalışmaya devam et. bak ben 56 yaşındayım hala yeni öğrendiğim şeyler var. hiç bir öğrenme gayreti içinde olmayıpta burada yazan nice kardeşlerimi gördüm. onun için sen kendinle gurur duyabilirsin. uzun uzun ukalalık yapmıcam anladığım kadarıyla temel bilgilerin var. şimdi türk müziği sazlarında perde olayı olmadığı için parmağını kaydırma suretiyle (kanunda mandal) koma değerlerini verebilirler. bizim klavyede diyez,bemol suretiyle yarım ses imkanımız var. ancak bir batı müziği enstürmanı ile türk müziği çalmaya kalkınca tabi bu da yetmiyor dolayısıyla komalara giriyoruz. biliyorsun çaldığın karara göre koma yerleri de değişecektir. Klavyede la karar uşşak çalarsan ki ben böyle çalıyorum (TÜRK MÜZİĞİNDE RE karar çalıyorsun demektir) si ye (sikomabemol) yani 1 koma o da -64 de yaklaşık 8 e denk gelir. ama senin de dediğin gibi genelde pes basıldığı için -50 verip çaldığında kulağın tatmin olacaktır. hüzzama gelince yine dediğim gibi nereden çaldığın önemli. ben si karar çalıyorum (ancak batı müziği enstürmanı sol majör akorla eşlik eder) orgdaki mibemol tuşuna +50 koma , si ye -20, fa diyeze -20 koma vererek çalıyorum. zatene batı müziği enstrümanından tam bir türk müziği tadını beklemek biraz hayalcilik olur, ama çok sağlam kulakların ayırt edebileceği bir seviyeye kadar da yaklaşabiliyoruz. kolay gelsin selamlar...

Hocam ilginiz ve bilgi payşasımınız icin cok tesekkur ederim, saygılar.

ben teşekkür ederim, iyi çalışmalar...