• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

A2000'in bilinmeyen özellikleri..!

erzurumut

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
Yamaha A2000
Merhaba meslektaşlarım.
Yaklaşık 20 yıllık Yamaha kullanıcısı olarak Yamaha orgların pek bilinmeyen, gizli kalmış bir çok özelliğinin olduğunu düşünüyorum. İlk olarak A3'ten sonra A1000'deki müthiş değişimi görüp bu özelliklerden bazılarıyla karşılaşınca gerçekten çok etkilenmiştim. Olay o zamanlar pa80 ile kıyas noktasına kadar ulaştı ve zamanında bu sitede öyle bir tartışmada başlatmıştım. Bana göre Korg, Yamaha ile bu konuda halen atışamaz. Şimdi gelin herkes A2000'de bulunan, herkesin bilmediğini düşündüğü bir özelliği bizlerle paylaşsın. Artık maksimum derecede çözelim şu A2000'i ve bu bize; insanlara neden A2000 kullandığımızı anlatabilmenin yolunu da göstersin. Sizin çok basit diye düşündüğünüz bir özelliği bir başkası bilmiyor olabilir. Bence herkesin katılımı önemlidir. Herkese çok teşekkürler...

Cevap: A2000'in bilinmeyen özellikleri..!

İlk bilgileri sizden alalım isterseniz..

Peki;
Örneğin Ending tuşuna iki kere üst üste basıldığında ritm yavaşlayarak biter.

a2000 i kapatıp en sağdaki son tuşa basıp açarsanız fabrika ayarlarına döner fakat ritim ve sesleriniz diğer hafızalar silinmez.

pad tuşlarının yanındaki SELECT tuşuna basılı tutup 1-2-3-4 ten birine veya birkaçına basarsanız, pad ler ritimi başlattığınızda ritimle aynı anda başlar.... iyi çalışmalar.

2. oktavdan C#MAJ akoru basılı tutarak açarsanız TEST servis menüsüne girer

Gizlimi bilmem ama güzel bir özellik; midi çalarken ritim start tuşuna basın, davul kanalları susup ritim midi ile senkronize çalsın.

Ekranın altındaki aşağı-yukarı düğmeleriden 8 Kanallı ritm kanallarından herhangi birine basılı tutarsanız diğer kanallar kapanır ve sadece basılı tuttuğunuz kanal çalmaya devam eder.
Örneğin; Ritm çalarken nakaratta sadece gitarın çalmasını istiyosunuz, gitarın çaldığı kanalın altındaki düğmeye parmağınızı basılı tutmanız bunu sağlayacaktır.

yeni öğrendim teşekkürlerrr.......
Dün inceledim on-off bölümündeyken oluyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ritm yazarken kayıt esnasında volume, efect veya pan'lar manuel hareket ettirildiğinde hareket ettirdiğimiz şekilde kayıt olur. Örneğin; perküsyon yazdık, ritm çalarken perküsyonun sesinin bazı measure'larda kısık sesle çalmasını istiyoruz. Bunun için perküsyonun sesinin kısılacağı yerlerde kayıt esnasında perküsyon kanalının sesini kısıp açıyoruz ve işlem tamam.