• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Akor basmalarda yardim

Kuzeyruzgari

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Yamaha psr 650
Merhaba arkadaslar yeni orga baslamis biri olarak azda olsa klavyeyi
Calmayi biliyoruz fakat akor basmasmayi bana burdan ogretebilecek
Bi arkadasim varmi akorda olcu nedir yanii akora sag tarafta caldigin sarkinin
Notasina goremi basilir veya sadece sese goremidir bu is kulak dolgunlugundan
Baska belli bi standardi varmidir bu tuslarin basmalarin yani kisacasi nasil yapariz.... Yardimci olursaniz sevinirim video falan varsa bu konuyla ilgili
Paylasirsaniz sevinirim saygilar herkese

Cevap: Akor basmalarda yardim

Kulaktan Çalıyorum Ve Kulaktan Akor Basıyorum En İdealide Bu Bende Hazır Düz Bakarak Bastığın Akordan Çaldığın Notadan Duygu Bekleme Bence.

hernekadar org çalmasını bilseniz dahi ben yinede ders almanızı öneririm..buradan anlatmakla çok zor bir iş.uygulamalı öğrenmen daha iyidir ..akor çok çok önemli orgta.o yüzden ders almanı şiddetle tavsiye ederim.hem birazda nota felan görmüş olursunuz .bunlar size ilerde çok lazım olacaktır.

akor basman için öncelikle armoni ve ton bilgisi öğrenmen gerekir. Armoni birazda matematiktir, öğrendikçe zamanla çözülür. Sana önerim en azından şimdilik net üzerinden akor ların sembollerini ve içinde bulundurduğu notaları öğrenmen.

Örneğin; la minör akor dediğimizde içinde la-do-mi seslerini barındırır kısaltılarak yazılışıda (Am) olarak gösterilir. Her notanın kısaltması vardır. kısca yazmak gerekirse do -C, re-D, mi-E, fa-F, sol-G, la-A, si-B harfleri ile gösterilir. minör dedğimizde notanın yanına küçük m harfi, majör olduğunda ise harf koyulmaz. yani la minör Am olarak gösterilirken la majör sadece A olarak gösterilir. Bunların yanında yarım ses dediğimiz diez ve bemoller vardır. ama si bemol ile la diez aynı sestir :)

en iyisi nette araştır ve akor kısaltmalrını ve hangi notaları barındırdığını öğren. bazı şarkı sözü yayımlayan sitelerde şarkıların akor cetvelleri vardır. şarkının nneresinde hangi akoru basacağını sana gösterir bunlara çalış biraz...

Hemen hemen 1 - 1.5 yıldır düzenli org çalıyorum fakat akorları daha öğrenemedim hep karar akoru basıyorum yani (Re - D). Olmazsa sadece akor için kursa gitmeyi bile düşünüyorum..

Merhaba, sağ eliniz her ne kadar çok iyi ve hızlı olsa da, "pitch bender" ile ne kadar mükemmel macun yapsanız da, eğer çaldığınız parçanın akorlarını doğru ve tam yerinde basamıyorsanız, çaldığınız parçada her zaman bir tuhaflık ve eksiklik hissedilecektir. Solo enstruman çalanların böyle bir derdi yoktur, onlar için kendi enstrumanlarının sesini net duyabilmeleri önemlidir, ama org çalarken koca bir orkestrayı tek başınıza çalıyormuşsunuz gibi düşünün. O zaman çalan bütün enstrumanların sesleri arasında mutlaka bir uyum (yani ARMONİ) olmalıdır, yoksa çaldığınız şey bir KAKOFONİ'den öteye geçemez...
Kısacası, hiçolmazsa biraz araştırıp, çaldığınız parçanın akor tablolarını bulun ve klavyede bu akorların şifrelerini öğrenip doğru basmaya çalışın, aradaki farka inanamayacaksınız. Org çalan müzisyenin işi solo bir enstruman (zurna, bağlama, klarnet vs) çalandan çok daha zordur bence, o yüzden biraz daha sabır, özen ve çalışma gerektirir (ki dinleyicilere rezil olmasın)...
Okuduğunuz için teşekkürler...

paylaşılan akorlarla işe başlamanı önerebilirim, sevdiğin eserlerin akorlarını internetten güvenilir bir siteden bulup sesine uygun tona çekip sırf akorları basarak ritimle beraber üstüne söylersen kulak ve akor hakimiyeti gelişebilir zaten sonradan işin mantığını kavrayıp kendi akorlarını kendin yazmaya başlarsın

Sagolasiniz kardeslerim verdiginiz bilgiler gercekten cok guzel isime yarayacagina
Kesinlikle eminin soyledikleriniz beni daha cok cesaretlendirdi Allah razi olsun hepinizden calismaya devamm saglicakla kalin

aynen arkadaşların dediği gibi, çok çalışma gerektirir bu iş. zaten akor basmadan çaldığın eserden bir tat alamadığını düşünüyorum. 1 yıldır böyle nasıl dayandın :D. bende ilk dönemde basamıyordum. zamanla ve basarak öğrendim. yani akor basmadan programda çalsam artık herkes domates atar kafama sanırım :D ... bu şekilde umarım program yapmıyosundur. çünkü çok kulağın çınlar :d... arkadaşlara katılaraktan saygılar sunarım.

Bu ha deyince olacak iş değil çalışa çalışa. Ben 6 aydır org çalıyorum. Bendede yeni yeni oturmaya başladı.