• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Arabamıza koyduğumuz yakıtın hikayesi :)

ugurtheorca

Gold
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Korg pA500TR
Türkiye, ürettiği benzini tüketemeyince 3’te bir fiyatına yurt dışına satıyor. Yani Türkiye’de pompa fiyatı şuanda 4,6 TL/L olan benzin, yurtdışına 1.43 TL/L den satılıyor. Son 10 ayda 2.5 milyon ton benzin 2 milyar dolara yurt dışına satıldı.. Peki bu işlemin yıllardan beri yapıldığını biliyor musunuz?

Türkiye ürettiği benzinin yarsını tüketemiyor. Tüketemeyince Mısır gibi yurt dışındaki ülkelere satılıyor.

Peki neden?

Çünkü Türkiye yurt dışından “ham petrol” ithal ediyor. Ham petrolü işleme tabi tuttuğunuzda belli oranlarda motorin (%33,4), benzin (%20,4), fuel oil, LPG vb. ürünler elde diyor. Türkiye’de motorine olan talep ise benzinin 7 katı. Yani motorin ihtiyacını karşılamak için ham petrol ithal ediyoruz, işlemler sonunda elimizde dünyanın benzini birikiyor. Bu biriken benzini satmak lazım.. iyi güzel..

Peki soru şu, neden türk vatandaşına 4,6 TL den satılan benzin, yurtdışına 1.43 TL’den satılıyor?

Bir mantıklı açıklaması olan arkadaşımız var mı?
:D

Cevap: Arabamıza koyduğumuz yakıtın hikayesi :)

Pes yani :(

Türkiye, ürettiği benzini tüketemeyince 3’te bir fiyatına yurt dışına satıyor. Yani Türkiye’de pompa fiyatı şuanda 4,6 TL/L olan benzin, yurtdışına 1.43 TL/L den satılıyor. Son 10 ayda 2.5 milyon ton benzin 2 milyar dolara yurt dışına satıldı.. Peki bu işlemin yıllardan beri yapıldığını biliyor musunuz?

Türkiye ürettiği benzinin yarsını tüketemiyor. Tüketemeyince Mısır gibi yurt dışındaki ülkelere satılıyor.

Peki neden?

Çünkü Türkiye yurt dışından “ham petrol” ithal ediyor. Ham petrolü işleme tabi tuttuğunuzda belli oranlarda motorin (%33,4), benzin (%20,4), fuel oil, LPG vb. ürünler elde diyor. Türkiye’de motorine olan talep ise benzinin 7 katı. Yani motorin ihtiyacını karşılamak için ham petrol ithal ediyoruz, işlemler sonunda elimizde dünyanın benzini birikiyor. Bu biriken benzini satmak lazım.. iyi güzel..

Peki soru şu, neden türk vatandaşına 4,6 TL den satılan benzin, yurtdışına 1.43 TL’den satılıyor?

Bir mantıklı açıklaması olan arkadaşımız var mı?
:D

Direkt kazanç üzerinden vergiyi alamayan devlet dolaylı vergilerle işi idare ediyor.(Vatandaş beyannameli vergi vermediğinden bu durum hoşuna gidiyor). Yani trafik hızlı akarsa , gençler cep telefonu kullanılmazsa devlet yandı.

vay uyanik abdullah gul hemserim vay uyanik lazogli erceeep vay ulan milleti soyan soyana gecen sene gercekden seno safranla gitmisdim benzinliydi hakaten e birazda asiri gezdik benzin valla pes dedirtdi bana demekki tr de petrol cikiyor ama yurt disindaki fakir fukarayi dusunuyor bizim devlet e turkiye masallah zengin ya bu devlet gercekden pkk bitirmeyi dusunmez araplarin derdine duser kazigi millet yer nakadar yardim severiz biz ya heheeh

Aslında petrol çıkmasından kaynaklanmıyor bu durum.. Biz "ham petrol" alıyoruz. Bunu işliyoruz. İşlediğimizin belli bir bölümü benzin oluyor.. Üretim fazlası oluyor.

Soru şu..

Devlet gene vergisini ötvsini kdvsini alsın.. Ama araba litresini 1,43 ten satacağına, 3,90 liradan vatandaşa satsın.. Hem vatandaş daha ucuz benzin kullansın, hem devlet araplara sattığından daha fazla gelir elde etsin (Vergi geliri).

Bu neden uygulanmaz, uygulatılmaz?? Neden hep vatandaşa olan olur? Neden vatandaş buna ses etmez? :)

Kötü bir şey yaşamak kötüdür.. Ama yaşanan kötü bir şeye alışmak daha kötüdür :D

Üstü kapalı anlattım sanırım :D

bu trajikomik bir durumdur..

benzin var

pahalıya satılıyor

halk kullanmadan kaçıyor

fazla stok oluştuğunda yurt dışına ihracat yapılıyor.. hemde 3 te 1 i fiyatına. bunun adı çarpık ve sulandırılmış ekonomidir başka bir anlamı olamaz..

var var ben anlatiyim olayi hukumet yanlısı deyilim ama bide şole bakın olaya istanbuldaki trafiği sanırım hepimiz biliriz işe gitmek icin herkes kendi arabasını kullanır benzin ucuzlarsa bana 1depo 2-3 ay yetiyor ucuz olsa 1ay anca gider tuvalete bile arabayla gidecez bu arada yaşın yanında kuruda yanıyor....

İstanbul trafiğini rahatlatacam diye 70 milyona pahalı benzin satmak pek akıl karı değil gibi geldi bana. Bu konuyu hükümete bağlamak istemiyorum, sonra siyaset oluyor :)
İstanbul trafiğini, toplu taşıma araçlarını daha organize ve ucuz kullanarak aşabiliriz, yolları daha düzgün yapabiliriz. İnsanlarımızı eğitebiliriz..

Kusura bakmasın istanbuldaki arkadaşlar.. ama istanbulda herkes trafik canavarı gibi kullanıyor.. hatta istanbuldan iki araç gelsin, Bursa trafiğine girsin, bizim burdaki trafik felç oluyor :) Enteresan makas atmalar, kural ihlalleri, kırmızı ışıkta geçme vs vs vs..

Neyse konum istanbul trafiği değildi. Vatandaş nasıl daha rahat hayat yaşar, devletim daha nasıl kazançlı olur bunun beyin fırtınasını yapmaktı amacım..

Garip olan şu, bunu ben bile akıl edebiliyorken, sorumlu kişiler nasıl akıl etmiyor? :)

Benzini yurt içinde 3 tl ye, mazotu 3.5 tl ye satsalar, benzin/mazot tüketimi oranı değişir bence.
Şimdi ağır taşıtlar ve tarım mecburen mazotlu oluyor. Mazot ucuz ve az yakıyor diye özel araçlarda da dizel talebi artınca kar amaçlı mazotun fiyatını artırdılar. İkinci amaç ta sanırım dizel araca talebi azaltmak. Ne bileyim hocam yakıtta vergi oranı da fazla.. Halkımız her türlü zulme göğüs germekte...:) :D

maalesef halkımız bu kadar duyarsız, bu kadar sessiz olduğu sürece daha çok vergi öderiz. 1 yılda asgari ücrete ne kadar zam yapıldı. benzin ve doğalgaza ne kadar zam yapıldı. Bir kaşık veriyorlar, kepçe kepçe geri alıyorlar.

Neyse daha fazla yazıpta kimsenin moralini bozmayayım.

Herşey halkımızın elinde...

Demonu Paylaş Yine Yarışma Yapalım mı ? Anket

• Evet

Oy: 16 69.6%
  • Kararsızım

Oy: 7 30.4%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

Delüxe üyelik Yapın sizinde olsun.. (Sunucu Ödemeleri için katkınız olsun)

Son kaynaklar

İyiki Doğdunuz :)

Geri