• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Arabesk ve hayatımızdakı yerı

Ali Nalbant

Süper Paylaşımcı
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
KORG PA300 pa600 pa900 pa3x
Arkadaşlar günümüzde ve sosyal hayatta neyazıkki arabesk dinlediklerini saklıyor ve pek iyi gözle bakmıyolar arabesk dinleyenlere kime sorsam arabeski alkolikler bağımlılar dinler diyorlar alakası yok arabesk arap müziğidir 80li yıllardan buzamana kadar gelmiş bi kültür yaşam tarzıdır arabesk ağır muzik anlamına gelmez tarkanın ölürüm sana oynama şıkıdım ritmi bile arap ritmi lütfen değerlerimize sahip çıkalım ve yaşatalım

Cevap: Arabesk ve hayatımızdakı yerı

Bizimde hatalarımız var yıllarca radyolarda işte karşınızda müslüm baba ferdi baba damar şarkı diye anonslar geçildi adama bakıyorum arabesk dinliyo saç sakal karışmış arabesk sanatçısı gibi giyinmis kollarda jilet izi bu yüzden toplumda utanarak söylüyoruz tekrar söylüyorum arabesk müzik cengiz müslüm orhan ferdi anlamına gelmiyo arap müziğidir bu konuda çok rahatsızlık duyuyorum

Müzik toplumun örfünün,adetinin,geleneğinin,aşkın sevdanın ,ayrılığın,yokluğun yoksulluğun,kısacası yaşamın ezgilerle dışavurumudur.Ülkemizde yaşayanların en az %70 i orta ve alt gelir gruplarında yer almakta önemli bir çoğunluk işsiz yada iş sayılmayacak alanlarda emekleri sömürülmekte.Çocuk yaşta evlendirmeler,karşı cinsle olan duygusal arkadaşlık isteklerinin dini kaygılarla dışlanması,doğal afetlerin sıkça yaşanması,siyasal anlamda sürekli sınıflar arası çatışmalar olması işte yurdumuzun yaşam fotoğrafı bu.
Şimdi bu fotoğrafa bakarak üretilen ve tüketilen müziğin nasıl olması beklenebilir?üzülmek için kahretmek için,gülmek için,ağlamak için onca sebep varken insanları dinlediği müziğin içeriği ile katagorize etmek yanlış olur.Zaten bu pekte mümkün değil.Bizim müziğimiz o kadar geniş o kadar ilginç ki.sapla saman birbirine karışmış durumda yeni nesil teneke müziği üretenler bile arabesk tarzı parçaları dım tıs dım tıs pop tarzı ile yeniden yorumlayıp tutunmaya çalışıyorlar,o anda eğlenesi olan birisi için anlam pek ifade etmiyor(kaşların arasına dom dom kurşunu değdi'' gibi dramatik anlamlı bir ezgi ile bile göbek atan bir toplum başka yerlerde var mı bilmiyorum)Lafın kısası; hiç bir müzik tarzını yorumlamadan,sınıflamadan kendini mutlu eden müziği dinlemek en güzeli.Selamlar

Yıllarca arabesk muzıgıne damar bobrek ne varsa lakap taktık radyolarda bıle o bır baba bılmem ne verdıler verıstırdıler muslum gurses cokmu ıstedı bırılerı benı dınleyınce kendını kessın dıye hayır tamamen toplum yalnısları bır pop cafede bıle bır gıtarcı arabesk okurken alay edercesıne okuyor tamamen kendı kendımıze yaptık hakan tasıyan canlı yayında ben sarkılarımı ınsanlar kendılerını kessın dıye zarar versın dıye degıl duygularımı ıfade etmek ıcın okuyorum demıst4

Evet ne yazık ki günümüzde arabesk dinleyenlere affınıza sığınarak söylüyorum kıro gözüyle bakıyorlar. Elit biri olmak için her gün birbiri ardına patlayan popçuları, rock gruplarını dinlemek lazım sanırım. Ben müslüm gürses, ferdi tayfur, orhan gencebay, arif susam, ümit besen, cengiz kurtoğlu, atilla kaya dinlerken bir yandan da metallica, megadeth, iron maiden gibi grupları dinleyebiliyorum. Her müzik tarzının ayrı bir yeri var ve ayrı duygulara hitap ediyor bence.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Dogulu degılım ama kıro kurtcede erkek cocuguna dıyolar

Arabesk dinlediğimi şimdiye kadar hiç utanarak söylemedim seneler önce Müslüm Gürses, Orhan Gencebay gibi isimlerin albümlerindeki parçaları şimdi seslendirecek çok az insan var ve o parçalara hala birçok müzisyen etüt diye çalışıyor. Gerçekten çok güzel duygulu, çoğu zaman zor parçalar; şimdiki poplar, slovlar, rocklar gibi tek kıtayı çevirip çevirip okumamışlar. Albümler sadece ritim üzerine olmamış.

eskiden cok guzel besteler yapilirdi cok iyi teknoloji yoktu eskiden kemancisi drbukacisi hepsi ayni anda hucum kayit yaparlardi eski kasetlerde sarki baslamadn sanatcinin sesi duyulurdu muslum gursesin eski bi kasetinde parcadan parcaya geciste muslumun sesleri vardi