• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Bağlamadan Anlayanlar Lütfen Baksın!..

• Konbuyu başlatan taha
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 9
  • Görülen : 4K

taha

Süper Üye
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
KORG Pa500 TR
Bağlama çalmaya yeni başlayacak ve sadece hobi olarak çalacak birisi için aşağıdaki bağlamalardan hangisi uygun olur?Bağlama konusunda hiçbir fikrim yok o yüzden önerileriniz benim için çok önemli.Ben şu iki bağlama arasında kaldım.Bir de siz bakın, linklerini aşağıya yazıyorum.

1)

2)

Kısa sap almayı düşünüyoruz.Sanırım 2. linkteki de kısa sap? Unutmadan bir şey daha sormak istiyorum. 2. linkteki bağlamanın teknesinde yuvarlak, desenli bir delik var.Sanırım bu her bağlamada yok.Mesela 1. linkteki bağlama yok sanırım.Bu delik ne işe yarıyor??? :confused:

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam fikir vermesi açısından ; bağlamayı resminden pek anlayamayız kim yapmış ne zaman yapmış gibi bilgilerde önemlidir..Teknenin ortasındaki dediğin delik büyük ihtimal üzerinde 3 band ekolayzır ve volum potu bulunan bir eşik altı..Yalnız bu dediğim şey zaten iyileri pahalı olan bir şey..Yani fiyatı bu dediğin bağlamanın fiyatından pahalıdır o yüzden beklentiniz büyük olmasın ..Eğer dediğin gibi evde amatör düzeyde kalacaksa ve başka bir sorunu yoksa bu bağlama sizi idare eder..Kolay gelsin...

İnternetten bağlama almanızı önermem gidin saz evine çalarak deneyerek görerek alın hem daha güvenilir olur.

Resimle bağlama seçen şok olmaktan öteye gidemez bu alet malum el yapısı hiç bir ustanın ürettiği saz diğer bir ustanın ürettiğine benzemez dolayısıyla çalınmadan test edilmeden bağlama seçmek son derece yanlıştır burdaki fiyatlar zaten amatör bağlamalar olduğunu gösteriyor ucuz olması bence avantaj değildir zira çalınamayacak saza 10 TL bile vermek son derece yanlıştır. Saygılarımla,

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tavsiyeleriniz için teşekkürler...

slm kardeşim öncelikle üzerindeki delik akustik için açılmış bir delik. bu fiyata eq olamaz. ayrıca sazgrubu hocama kesinlikle katılıyorum. internetten resmine bakıpta aldığımız bağlama büyük hayal kırıklığı yaratır düşüncesindeyim. sana tavsiyem bulunduğun ilde bağlama satan biryerden bizzat eline alıp sesine, tınısına, sapına ve teknesine bakarak almandır. anladığım kadarıyla öğrenmek amacıyla almayı düşünüyosun. kısa yada uzun sap hangisini trcih edersen et ama birilerinden tavsiye alsan ii olur. yani çevrende illaki bağlama çalan ve birazda olsa anlayan arkadaşların vardır. onlara danış ve pişman olacağın bi alışveriş yapma kardeşim..
saygılarımla...

birde saz atölyelerinde hızlı üretimden çıkmış alt gurup sıra sazlar vardır.(genelde yeni başlayanların aldığı)bunların sapı kaplı olan ve olmayan arasında 10-15 lira fark olur ona görebu tür sazlar 90-120 arası makul fiyattır.aynı sazları150-180 e satan yerlerde görmüştüm
fiyat açısından bilginize.Alırken eğer siz sazdan anlamıyorsanız mutlaka anlayan birisi yanınızda olsun ve sazın sesini her perdede deneyerek alın ses çatlaması,cızırtı ,ses kaybı olmamasına dikkat edin.sıra saz bile olsa seçerek aldınızmı iyi tınısı olan sazlarda denk gelebilir.Ama saz eğitiminde başlangıç olsa bile klavyesi ele oturan,narin yapılı,işçiliği güzel,tınısı,akustiği iyi bir sazla başlamak en doğrusudur.Hiç araba sürmesini bilmeyen birisinin debriyaj sorunu olan,gaz yemeyen,stop eden,vitesi geçmeyen,direksiyonu dönmeyen bir eski külüstürle şöförlüğü öğrenmeye başlaması gibi düşünün.selamlar

internetten aldıgın enstrumanın nasıl tını çıkaracagını klavyesinin rahatlıgını asla bilemezsin. bu yüzden git bir sazevine dene al zaten iyi araştırırsan ucuz sazlarında içinde iyilerinin oldugunu görürsün.
misal ben kısa bağlamam yok uyduruktan bitane alayım dedim 85 tl ye aldım 2 sene önce. şuan arkdşların 500-600 tl verdikleri sazlardan bile daha yumusak tonu var ve hala sapı atmadı.

innertten değilde sen...yarı amatör istiyorsun sazdandaz anlamıyorsan bir bilenle git al..sapı düzgün olsun..telleri saptan fazla yuksek olmasın yani calımı rahat bir saz olsun ki..seni iştahlandırsın...

Bağlama görerek deneyerek alinmali internetten tavsiye etmiyorum....saygilarimla