• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

BALABAN Müzik Aleti

ferdesu

Altın
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Korg pa800 keman piyano
balaban.jpg

Balaban (müzik aleti)

Balaban, Orta Asya Türk ülkelerinin bir çoğunda kullanılan yöresel dilli, üflemeli çalgılar sınıfına giren nefesli bir çalgıdır. Bugün Balaban'a Azerbaycan ve Anadolu'nun bir çok bölgesinde rastlamamız mümkündür. Batı Azerbaycan bölgesinde bazen de Balaman, Mey veya DüdükAzerbaycan ve Türkistan’da kullanılmaktadır. Gürgen, ceviz, erik ve benzeri sert ağaçlardan yapılanları varsa da en makbulü kayısı ağacından yapılanıdır. denilir. 9-10 adet ses perdeli olanları da
Bir gövde (govda) ve ağız tarafına takılan ses çıkarıcı yassı kamış ağızlıktan ibaret olan Balaban, 280-300 milimetre uzunluğunda ve 20-22 milimetre çapındadır. Sesi mat ve hafiftir, sesi zayıf olduğu için daha çok kapalı mekanlarda ve oda toplantılarında çalınmaktadır. Kamış üzerindeki kıskaç sayesinde ses inceltilip kalınlaştırılabilmektedir. Özel bir yöntemle yassılaştırılan kamış, kıskaç ve gövdeden meydana gelir. Kıskacın kamış üzerinde aşağı veya yukarı doğru itilmesiyle yaklaşık bir perdelik ses değişimi yapılabilmekte ve özelliği ile çalgı gruplarına hemen uyum sağlayabilmektedir.
Azeri sanatçı Hüseynqulu Sarabski'ye göre avcılar balaban çalarak bıldırcınları çekerler. Balaban'ın başka bir türü aşık musikinde kullanılır. Alihan Samedov, Azerbaycanlı ünlü balaban sanatçısıdır.

Cevap: BALABAN Müzik Aleti

hocam walla cok ilğinçsin acdıgım konuya yazmak yerıne yeni konu acıyosun ve netden copy paste yapıyosun ben ne sormusum sen ne yazmıssın

farkındaysan ben konu paylaşımı yapmışım.sana cevap olsun diye yazmadım.bu alet hakkında bütün arkadaşlar bilgi sahibi olsun istedim.sitemizdeki aletlerin hemen hemen hepsi hakkında ben bilgi vermişim.bunuda ilave ettim.nereden alıp nasıl paylaşacağımada ben karar veririm.senin açtığın konu duruyor bilgisi olan isteyen arkadaşlar cevap yazacaktır.site içerisinde başkalarının paylaşımlarına müdahele edip hesap sorarcasına yazı yazmanızda hiç hoş değil.umarım bundan böyle daha dikkatli olursunuz waltherp99.

Google dan balaban yazip cikan bilgileri copy paste yapmak ne derece paylaşim sayilir onuda burdaki arkadaşlarin taktirine birakiyorum

Google dan balaban yazip cikan bilgileri copy paste yapmak ne derece paylaşim sayilir onuda burdaki arkadaşlarin taktirine birakiyorum

İnternette paylaşılan her bilgiyi kişiler oturup kendi mi yazıyor ??? Ayrıca sizin konuya cevap gelmemesi ile bu konu farklı şey . Herkes bilmek zorunda değil ki mey nedir nasıl yapılır. Ferdesu hocamız bulmuş paylaşmış ben bir sorun görmüyorum. copy paste yapmış ne çıkar. Sizde gördüğünüz paylaşmak istediğiniz şeyleri copy paste ile sitemizde paylaşabilirsiniz, sorun olmaz. İyi günler.

gereken cevabı yazmışsın sevgili Yalçın..bana söyleyecek bir şey kalmamış.