• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

başlangıç için pa60 mı pa 80 mi

emre şener

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
kemençe
Selamün aleyküm.
amatör olarak kemençe ile ilgileniyorum.
org'a merak saldım bir süredir. Başlangıç olarak e-70 ve G600 gibi cihazlar düşünüyordum fakat ufak araştırma sonucu, eski cihazlara ritim ve ses yükleme konusunda sorun olacağını ve ilerleyen zamanlarda cihazı yükseltmek gerekeceğini öğrendim. bende kartlı pa80 gibi cihaz düşünmeye başladım. eli ayağı düzgün pa 80 cihazlardan 2000 lira ve üstü isteniyor. kartlı pa60 ile pa80 in aralarındaki farkı araştırdım. sanırım pa60' a mikrofon takılmıyor, doğru mudur? kartlı pa60 1300 lira civarında fiyatlarda.
açıkçası aklım karışık. Sonuçta bu zamana kadar org tuşuna basmış değilim. kulak konusunda kendime güveniyorum. orgu çözebilir miyim bilemiyorum.

Arkadaşlar sizden naçizane yorum istiyorum.
kartlı pa60 mı almalıyım yoksa pa80 mi ?

Kartlı pa60 daha mantıklı hocam aradaki fiyat farkına değecek bariz fark yok. Hatta yeni başlıyorsanız bu set ritim işleriyle kafanızı yormak yerine sanatınızı geliştirmek adına sample almayan kapalı aletleri almak daha mantıklı. Pa55tr gibi. Bi yerden sonra asıl amaç müzik yapmaktan öte set aramaya dönüyor.

sado usta cevabın için öncelikle çok teşekkür ederim.
ben e-70 g600 gibi cihaz düşünüyordum :) olur da öğrenebilirsek almışken kullanışlı birşey alayım diyorum.
g600 E96 gibi cihazlara 700-900 aralığında para vermektense kartlı pa60 gibi cihaza 1200 falan vermek daha mantıklı gibime geldi. en azından öğrenemesek de müşterisi olabilir belki satarım. o yüzden set ritim işinden bahsettim.

pa80 ile başlarsan 5 sene başka bir şey düşünmezsin,16 mb kartlı alman lazım. rolandın eski serilerine bulaşmanı tavsite etmem.

Görüntü olarak aynı olsa da teknolojik olarak tam birebir sayılmazlar. pa60 a sonradan takılan kart genel olarak uzun ömürlü olmaz genellikle aletin kilitlenmesine donmasına sebep olur. pa 60 kart soketi sonradan fiziksel müdahale ile yapılır kimin hangi şartlarda yaptığı önemlidir. Kısaca 300 tl fazla ver 80 al satarkende çabuk satarsın temizini bulursan uzun süre de kullanırsın...

pa60 kullandım yurtdışı modlu kartı olanından pa80 yazılımı yüklemişlerdi yıllarca kullandım. pa80 ile arasındakı fark mikrofon girişi olmamasıydı diğer herşey aynı ıdı. pa80 temiz bulabilirsen al disket yerine usb takılıyor onu takarsan usb ile kart set yükleyebilirsin.

Pa80 alırsanız daha hoş olur sanki kartı da olursa çok hoş setler var gerçekten

Öncelikle neye ihtiyacın olduğunu ne isteğini çok güzel ifade ettiğin için tebrik ederim.. Kemençeyi cihaza bağlayayım dersen pa80 al ritim çalsın üstüne kemençe cal evde çok keyifli olur.. Akustik çalarım dersen ayırdığın bütçeye pa55 veya ketron x9 öneririm xd9 da da mikrofon girişi bulunuyor bu arada.. Çünkü pa80 nin profesyonelligi sample cihaz olması buna şuan senin ihtiyacın yok, pa60 da eleyelim kart uydurma vs uğraşma kafan rahat olsun. Pa55 ve ketron kendi romunda sample darbuka davul Türk enstrüman sesleri barındırır, set sorunu yoktur , Senin için ideal olduğunu düşünüyorum.. Set yükleme isinide 35 40 tl ye USB floppy al internet sitesinden , bitanede boş disket alırsın istediğin zman kolayca onlarca set yüklensin.. Kolay gelsin...

gerçekten temiz cihaz bulmak çok zor. nadiren bulunuyor fakat onlardan da çok yüksek fiyat isteniyor.
pa55 ve ketron xd9 bütçesine biraz daha takviye yapıp eli ayağı düzgün pa80 almak çok mantıklı olacak sanırım.
olur da öğrenebilirsek pa55'i satmak için uğraşmayalım.
Allahın izniyle şu korona belası geçip gitse de önümüzü görsek.