• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Benzer Ölçüleri Karıştırıyorum(lütfen yardım)

Cevap: Benzer Ölçüleri Karıştırıyorum(lütfen yardım)

birbirini takip eden katarlar gibi düşün ritmleri, Mesela 3/4 lük ritm: (4lük içinde 3 vuruş)
"düm tek tek" "düm tek tek" "düm tek tek" "düm tek tek"
6/8 lik ritm : (8'lik içinde 6 vuruş)
"düm tek tek ta tek tek" "düm tek tek ta tek tek" "düm tek tek ta tek tek"
9/8 lik ritm : (8'lik içinde 9 vuruş)
"düm tek düm tek düm tek düm tek tek" "düm tek düm tek düm tek düm tek tek" "düm tek düm tek düm tek düm tek tek"
- çok bilimsel değil ama ben böyle kodluyorum :)
Sayın "altuncu" üstad bilimsel olmaması benim için daha açıklayıcı oldu..sağolasın:) Bu arada aynı parçayı mırıldandığımda yine 6/8'lik ölçüye de uyuyor.ritim olarak da öyle..biraz tecrübe istiyor galiba..

müzikte ölçü ritm için olduğu gibi müzik cümlelerini belirlemek için de düzenlenerek yazılır...
bizde çoğunlukla melodiler belirlenen bir ritm üzerine yazıldığı için ritm için ölçü anlayışı baskındır...
önemli olan cümlenin toplamında ne kadar zaman geçtiğidir...
hatırla sevgiliiii...dediğimiz zaman toplamda 12/8 lik zaman dilimi var...
böyle olunca bu şarkıyı normal tempoda 6/8 lik,12/8 bir ritmle ya da tempoyu yarıya kadar hızlandırarak 3/4 lük bir ritmle de çalabiliriz...eser ritm olarak vurgulara bakıldığında hızlı tempoda 3/4 lük,melodik anlamda 12/8 lik olarak bestelenmiş ...
tercih sizin...
teşekkürler üstad..tercih sizin derken? yani aynı parça farklı farklı ölçülerle notaya alınabilir mi?

teşekkürler üstad..tercih sizin derken? yani aynı parça farklı farklı ölçülerle notaya alınabilir mi?

tabiki alınabilir vede çalınabilir.rastlamışsındır cazz versiyon rock versiyon gibi.herhangi bir şarkıyı başka başka ölçülerle yazıp icra edebilirsin kişinin keyfine kalmıştır.