• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Buradaki konular ile ilgili değil ama bakarsanız iyi olacak

izmitlipiyanist

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
korg pa2xpro
arkadaşlar ben 1 küsür seneden beri org çalmaya çalışıyorum.Geçen gün çok önemli birşey farkettim meğerse ritim kaçırıyormuşum.Bu sorunu düzeltmek için siz değerli dostlarım,abilerim,kardeşlerim ne önerirsiniz ?.Şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

Cevap: Buradaki konular ile ilgili değil ama bakarsanız iyi olacak

şarkıyı çalmadan ritimle okuyabilirsiniz önce bu şekilde deneyiniz

bakalım bir farklı lık olacakmı

o şekilde olmuyor ama başkalarından duydum ayağınla rtim tutturursan olur demişlerdi olurmu acaba ?

Ritm kaçırmak nedir ki ?

kardeşim bu tamamen ritim duygusuyla alakalı bi durum ve ne yazıkki kötü ve giderilmesi zor bir durum umarım başarırsın.

ilk tavsiyem vurmalı çalgıladan birini al darbuka olabilir.önce basit olan şarkıları pop 2-4ler olabilir.aç dinle ve darbuka ile eşlik etmeye çalış vuruşları yakalamaya bak.bol bol müzik dinle ama bol bol derken çok sesini açarak değil...bence org çalan kişi ritmleri mutlaka bilmeli ki ona göre eşlik edebilsin.ilk önce vurmalı çalgı çalmak bence şart olmalı.ben davul-darbuka-tef çalarak başlamıştım.sizede tavsiyemdir.

bunun başka bir çözümü yokmudur acaba ?

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=99kYBKdaSHQ]org dersleri 1 - YouTube[/ame]

videoları takip et...ritimle el alıştırmalarını yap özellikle kolay gelsin.

üstad ritim değilde akor kaçırıyor olmayasın çünkü ritim takibi basit bir olaydır 1senede o aşamayı aşmışındır.

Aslında müziği oluşturan temel unsur vuruş kümeleri yani ritim dir.müzik kulağı deyimi burada devreye giriyor.eğer doğuştan gelen ritim algısı eksikliği var ise bunu gidermek çok uzun uğraşlar gerektirir ve bir noktadan sonra tıkanır.size tavsiyem servet kardeşimin dediği gibi bolca ritim tutarak müzik dinlemeniz ve dinlediğiniz parçadaki ana vuruşlar olan düm lere elle ayakla eşlik etmeniz daha sonra iki elinizi kullanarak her hangi bir zemine(masa,sıra,davul darbuka,bidon,tencere altı :) vs iki dortlük basit ritim ölçüsü ile düm tekedüm dümtekedüm teketekedüm dümtekedüm dümteke dümteke dümteke düm şeklinde çocukların tekerleme söylediği gibi vuruş çalışın.ama en önemlisi konuya yatkın birinden canlı destek alın.

Demonu Paylaş Yine Yarışma Yapalım mı ? Anket

• Evet

Oy: 18 66.7%
  • Kararsızım

Oy: 7 25.9%
  • Hayır

Oy: 2 7.4%

Delüxe üyelik Yapın sizinde olsun.. (Sunucu Ödemeleri için katkınız olsun)

Son kaynaklar

İyiki Doğdunuz :)

Geri