• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

G 800? G 600?

Cevap: G 800? G 600?

arkadaşım düğmelerin yeri bütün modellerde aynı aşağı yukarı sonuçta hepsi roland aynı teknoloji üzerine kurulu fazla derine inmeye gerek yok g serisi üç modelden oluşur g600 g800 g 1000 bu serinin en full aleti g1000 dir en düşük versiyonuda g600 dür g800 de ikisinin arasındadır bu kadar basit sen daha hala e96 ile g 800 aynı diyorsun birtek ekran ve potlar aynı diye ona bakarsan g1000 de aynı ekran ve düğmeler ve potlar
o zaman g600 de roland e 86 ya daha çok benziyor

bu arada teknik özellikler açısından e96 g600 den daha üstündür fakat arap kit ile ud kanun sesleri yok bu alette işte e96 ya bunları eklemişler olmuş g800 sonra biraz özelliklerini kısıtlamışlar satış politikasından dolayı versiyon yapmak için olmuş g600 sonra g800 e birde zip disket ve bir iki özellik eklemişler olmuş g1000 bunu herkes anlayabilir aletin önce sonra çıkması önemli değil bunlar satış politikasıdır

ayrıca bu saydığımız orglar içinde tuşe kalitesi en iyi g800 ve g1000 dedir senin hantal dedğin tuşe daha pahalı ve sağlam sistemdir

ben tasarım anlamında normal tuşları kastetmiştim. tuşe değil. :confused:

arkadaşım sana tek tek kanıtlayayımmı o iki aletin tasarımının tamamen aynı olduğunu? ki yaparım sana tek tek yüksek çözünürlüklü resimlerle kanıtlarım.

g800, g1000 ile g600 ün arasında bir alet değil. g serisi yok, e serisi yok. parti parti çıkarılmış ürünler var. isim benzerliği var. daha önceki mesajlarımda bunu çok detaylı olarak açıkladım tekrar tekrar okursan demek istediğimi.

ona bakarsan e-100/200 isminde yeni aletler çıktı 2004 de, ama 1998 de çıkmış olan e600 veya e300 le alakası yok bu modellerin. 2005 de g-70 çıktı ama g-1000,600,800 ile alakası yine yok. yani isim önemli değil. içerik ve tasarım önemli. bugüne kadar çıkmış tüm roland modellerini görmüşlüğüm var, kullanma kılavuzlarınıda okuduk haliyle. e artık güven sözümüze. çocuk yok kimsenin karşısında.

tamam kardeşim ben pes ediyorum :)
bu arada e 96 teknik özellikler açısından g600 den üstündür fakat g600 deki arap kit ve arap sesler yoktur o kadar örneğin e96 da tempo tekeri vardır g600 de yoktur buna benzer tekniik üzellikler

g 600 den vazgeçme arkadaşım ve 800 daha eski modeldir ismine aldanma

Slm arkadaslar hepinize ayri ayri tesekkur ediyorum vermis oldugunuz bilgi ve paylasimlar icin ve g800 almaya karar verdim ilerde g1000 le degistiririm ayrica e40 da bu arada arastirdim da pek tavsiye etmediler g serisini tutmaz dediler.tekrar hepinize sonsuz tsk lerimi sunuyorum.birazda Roland takilalim.

keşke g600 düşünseydin ama kararına saygılıyız şimdiden hayırlı uğurlu olsun iyi günlerde kullanmanız dileği ile

bir g-1000 kullanıcısı olarak sana yardım edebilirim..

g-800 ->1995

g-600 ->1997

g-600 ile g-800 ün acayip derecede farkları vardır. özellikle tasarımda. g-800 biraz daha eski kafa tasarlanmıştır, tuşlar katı görünümlü, daha hantaldır. bu iki orgun sistemleri aynı, yapabileceğin şeyler aynı. ancak en belirgin farklara gelirsek:

g-800 : 76 tuş, tempo tekerleği, 8 ritim yazma/org kapanana kadar hafızada tutma (her açtığında 8 ritimi yeniden yüklersin)

g-600 : 61 tuş, tempo tekerleği yok, 8 ritim yazma kıyamete kadar hafızada tutma :D

en belirgin özellikler bunlar..

ancak şunu da belirtmek gerekli, g-600, g-800'ün değil, g-1000 in alt modelidir. g-600 ile g-1000 arasında sadece bir yıl fark var. özellikle tasarım ve kullanımına baktığında g-600 g-1000 in 61 tuş versiyonudur. (tabi sadece tasarım manasında)

herkesin bildiğinin aksine, g-800 ve e-96 aynı yıl çıkmıştır. e-96 e-86'nın üst modeli değil, g-800 ün alt modelidir. rolandın bu konudaki stratejisi budur. e-86 ile e-96 nın hiç bir ilgi alakası yoktur. sadece aynı ritm ve ses altyapılarına sahipler.. ancak kullanım, tasarım ve bir çok konuda e-96 çağ atlar e-86'ya göre.

iki orgun da sound'u tamamen aynıdır. ancak g-800 hafızada ritim tutmasa da, tasarımı eski e-70 kabalığında olsada kullanım olarak g-600'üde, g-1000 ide geçer.

mesela ince detaylar:

g-600de sync start var, g-800 de sync-start/stop.
g-600de tempoyu + - tuşlarıyla, g-800 de tekerlek ile.
g-600 de ritimler hafızada, g-800 de açıp kapandığında silinen tarzda.
(unutmayın, g-1000de 16 ritim hafızada, g-600de 8. g-800 ve e-96 da ise 8 ritim her açıp kapanıldığında siliniyor. işte hangisi hangisinin alt modeli burdan iyi anlaşılabilir)

ancak ritim yazmada sorunlar yaşayabilirsin. özellikle batı kitlerin volume ve reverbleri çok çok daha üst seviyedeyken oriental kit acayip derecede mat geliyor. çünkü inadına düşük tutmuşlar ayarları. her ritim yazdığında batı kitler daha düşük, oriental kitler daha yüksek olmak zorunda.

tabi bizim düğüncü arkadaşlar gibi tüm volumleri 127 ye vurdurursan elde edeceğin şey boğuk iğrenç bir sound olur ve batı ritimlere geçtiğinde volume neredeyse yarıya iner çünkü batı ritimler 80-100 volumlerinde !normal! aralıklarla yazılırken bizim akıllı arkadaşlar bu şekilde 127lere vurdurup duruyor volumeleri. bu yüzden de dance kitinin krosu trampete ve diğer perküsyonlara göre çok düşük kalıyor. önemli olan nokta önce dance kiti ile kros hariç herşeyi yazmak, sonra velocity ayarından tüm kanalın volume'ünü -20/30 düşürmek. ondan sonra krosu ekle bak nasıl vuruyor..

neyse lafı uzattık, ancak herkesin kulağına küpe olsun bu bilgiler. özellikle çok fazla yanlış bilgi sahibi olanlar var bu bahsettiğim konular hakkında.
Bilgileriniz noktasına virgülüne kadar doğru teşekkürler paylaştığınız için...

teşekkürler sayın DreamSongs.

bu arada şunu da açıklayayım.

bu e-96 ile g600 olayı nedir?

hepimiz öncelikle şunu iyice anlamalıyız:

E-96 Profesyonel kullanıcılar için üretilmiş bir modelken, G-600, amatör kullanıcılar için üretilmiş bir klavyedir.

Peki bu iş nasıl oluyor?

Şimdi işin biraz derinine inersek, G-600 çıktığı yıllarda G-1000 zaten tasarlanmış ve piyasaya çıkmak için Rolandın raflarında bekliyordu. Yani G-600 çok tutunca G-1000 çıkmadı. G-1000 çıkmadan önce piyasa yoklaması yapılmış olundu G-600 ile beraber.

G-600 tasarım, kullanım ve özellikler açısından tamamen amatör bir klavyedir. Bunu en basit olarak Sync Start/Stop yerine sadece Sync Start özelliğinin bulunmasından bile anlayabilirsiniz. Çünkü EXR-3/5 de sadece Sync Start özelliği varken EXR-7'de Sync Start/Stop özelliği bulunuyor. Yani Roland'ın alt model çıkarırken ilk önce klasik olarak kesip attığı özelliklerden biri bu. (Tabi bu Sync özelliği tam olarak bir kanıt değil ancak güzel bir örnek, tabi istisnalarda görülmüştür diğer modellerde)

Şimdi E-96'ya baktığımızda ise, G-800'ün tasarımının kopyası olması dolayısı ile alet Profesyonel sınıfına çıkıyor. Ki zaten E-96 görünüm ve tasarım olarak da profesyonel bir alet.

Peki G-600'e göre E-96 nasıl daha üstün olabiliyor? Bunu en güzel olarak iki orgun panelindeki tuşlardan başlayarak açıklayabiliriz:

E-96 da bulunan G-600'de olmayan özellikler:

TEMPO TEKERLEĞİ & AUTO, LOCK, RIT, ACC (G-600 de bu tekerlek ve dört acayip kullanışlı tempo tuşları yok)
METRONOME & COUNT IN (G-600'de yok)
PERFORMANCE MEMORY BANKASI (G-600 de performans seçmek için ton seçtiğiniz 1~8 tuşlarını performans ayarına getirmek zorundasınız. E-96 da ise performans için ekranın altında bulunan ayrı bir 1~8 bankası var. Aynı g-600 de olduğu gibi 192 performans var. Ayrıca A-B-C bankalarına geçmek için tek tuş+led olayı değil ayrı ayrı A-B-C bankaları var ki işinizi acayip kolaylaştırıyor)
FADE IN/OUT (G-600'de sadece Fade Out var)
SYNC START/STOP (G-600'de sadece Start var)
DRUM VARIATION (her Drum varyasyonu için ayrı bir tuş var, G-600 ise 1 tane tuş ve 4 tane led. Drum varyasyon 1'den 4'e geçmek için led'in tek tek diğer varyasyonları geçmesini beklemelisin)
DYNAMIC ARRANGER (G-600'ün panelinde böyle bir tuş bile yok sadece menüden on/off yapılabilir)
BREAK MUTE & RIT (Mezurda bir veya yarım mezur boşluk bırakmak için kullanılan düğmeler. G-600'de ikiside yok)
SONG SELECT & < > Tuşları (G-600 de midi seçmek için SONG SELECT tuşuna basılı tutup REW ve FF tuşları ile işlem yapabiliyorsunuz. E-96 da ise bu özellikler için ayrı ayrı tuşlar atanmış.)

Bu kadar üstünlükten sonra birde en önemlisi olarak, G-600de bütün özellikler bir tuşa verilmiş. Yani bankalar tek tuşla hallediliyor, SONG ve CHORD SEQ bölümlerindeki Start/Stop olayları yine tek tuşla. Ancak E-96 bu tür ince detaylar için teker teker ayrı tuşlar barındırıyor. Start ayrı, Stop ayrı, Banklar A-B-C gibi tek tek ayrı tuşlara sahip. Yani kullanımı kolay.

Umarım bir daha bu kadar uzun açıklama yeterli olmuştur. Saygılar.

Arkadaşlarımız şöyle düşünüyor ; G-600 de oryantal ritmler var ses editlemeden elektro sesi elde ediliyor gibi..Şimdi arkadaşlar Roland üretimini Türkiye'de düğün ve eğlence sektörüne göre ayarlamıyor..Roland (ve tabiki diğer üreticiler) asıl pazarını batı müziği üzerine kurmuş..Akıllı tv. var kamera şakaları yayınlıyor..Devamlı görüyorum o kadar çok evde bizim profesyonel org diye baktığımız orglardan varki..Türkiye'de sadece müzikle ilgilenenlerin evlerinde org varken batıda hemen hemen her evde org var ve müziğe önem veriliyor aileler tarafından..Bu bağlamda bir orgta diğer orgta bulunmayan oryantal drum kitlerin bulunması mesela Roland firması açısından bir modelde üstünlük belirtisi değil bir ticari anlayışıdır...

E.Bağlama ve zurnalı model en iyi modeldir. Gerisi teferruat. Nokta..

E.Bağlama ve zurnalı model en iyi modeldir. Gerisi teferruat. Nokta..

Söylediklerinizde çok haklısınız DreamSongs. Aynı şeye ben de youtube da sayısız kez şahit oldum. Biz bir tane aleti alırken 40-50 kişinin istesek de istemesek de eleştirisini duymak zorunda kalırken, adamlar gayet normal olarak klavye alabiliyor.

(gerçi millet 1 milyar veriyor 6 ay sonra çöpe atacağı telefona, ben neden bir orgu alıp beğenmedikten sonra satarken herkes stadyumda gol atılınca ayağa kalkıldığı gibi ayağa kalkıp "napıyon o kadar para verdin alete" gibi saçmalıyor? bunların üstesinden gelmeliyiz bence)

e-96 da batı kitlerin olmasının da çok iyi bir yanı var. aletin ritimleri canlı! çünkü davul kitler daha önce de belirttiğim gibi volume, reverb ve derinlik/parlaklık/netlik açısından acayip derecede üstün. oryantal kitler en yeni sample da olsa batı kitin yanında sönük kalıyor. mat kalıyor.