• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Hindistan Seyahatim.. İzlenimlerim..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: Hindistan Seyahatim.. İzlenimlerim..

Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler hocam. Halimize şükretmemiz lazım...

Fakirlik paçadan akıyor ama adamlar bando ile düğün yapıyor,Hindistan tam bir tezatlar ülkesi tabi benim gitmişliğim yok ama çok belgesel seyrederim,hata bir belgeselde hintli müslümanlar ramazan ayında lokantada oruçlarını açarken bi köşede belki 100 kişi çökmüş dışarda oturuyor hintli müslümanlar oranın fakir evsizlerine lavaç ekmeği gibi bişeyin içerisinde yemek falan gönderiyorlardı,sizinde dediğiniz gibi herşey karmakarışık bu ülkede fakiri fon dip ama zenginide dünyanın sayılı zenginleri arasında,başka bi belgeselde sadece 150 milyon evsizin olduğunu ve milyonlarca kişininde nufusta kayıtlı olmadığını söylemişti,Adamın biri ben dedi barakada doğdum benim çocuklarımda barakada doğu şimdi onun çocuklarıda barakada doğdu hiç olmazsa torunlarımın çocukları barakada doğmasın diye feryat ediyordu adam,baraka dediğimde üstü karton ıvır zıvır atılmış 3metrekarelik yer,valla ne desek boş bi sürü tanrıları var biride yardım etmemiş halada inanıyorlar ya ona şaşarım.

asya ulkelerinin cogu öyle polislerde rusvet olayı insana deger olayı hepsinde öyle o insanlar turkiyeyi cennet olarak göruyorlar ama biz ülkemizin degerini bilemiyoruz malesef :(

Selam arkadaşlar 1 haftadan fazladır yoktum, Hindistanda’ydım görev gereği.
İzlenimlerimi aktarmak istedim.. Gittiğim her ülkeden izlenim ve foto lar paylaşmak isterim eğer talep görürse ;)

Dünyanın çoğu ülkesine gittim, burası kadar fakirlikten kıvrılan, pislikten kırılan, düzenden uzak bir yer görmedim. Hint fakiri nerden geliyor anlamış oldum.
1- İnsanlar aç, sefalet içinde. Bir leğenden lahana yapraklarını keçiyle karşılıklı yiyen insan gördüm, keçi bile iğrenerek ve istemeye istemeye yerken. Halimize şükredelim.
2- Temizlik kültürel bir olgu anlaşılan. İnsanlar yedikleri yada kullandıkları herşeyi yere atıyorlar. Sokaklar çöplük içinde, çöp kutusu yada çöpçü gibi olgular asla yok. Kaldığım otel 5* Hilton olmasına rağmen, odam da dahi pis bir koku vardı her yerde olan. Ülkeme geldiğimde ilk yaptığım şey ciğerlerime doya doya temiz hava çekmek oldu. Hijyen takıntım aşırı olduğundan yemek yiyecek yer zor buldum. O da bir İtalyan restoranı idi. Yemekleri çok baharatlı ve acılı yapıyorlar. Yediğimiz levrekte bile bir dünya baharat, acı ve sos vardı. Şaka gibiydi.
3- Trafik bir facia. 3 şerit yolda 6 şerit trafik oluyor. Kimin nerde nasıl kullandığı belli değil. Direksiyon sağda, şöförler sol yan aynalarını ya kırmışlar yada kapatmışlar. Kullanmıyorlar çünkü. Gerek yok onların mantığına göre. Trafikte kural diye bir şey yok. Herkez korna öttürüyor herşeye, çoğu zaman zevkine. Hatta kamyon vb araçların arkasında “horn please” yazıyor (Korna öttür lütfen). Bu da inanılmaz boyutlarda gürültü kirliliği yapıyor. 10 dk lık mesafiyi böyle bir trafik yüzünden 1.5 – 2 saatte alıyorsunuz. Birde bu gürültü kirliliği adamı çıldırtıyor. Yolda aynı anda at, bisiklet, motosiklet, tuk tuk dedikleri triportör, kamyonet, kamyon, otobüs, araba envai çeşit araç oluyor. Tam bir keşmekeş.
4- Düğünleri çok enteresan. Bando tutuyorlar, samba benzeri bir müzikle sabaha kadar sokakta dans ediyorlar. Avize benzeri ışıklar tutan çocukları da kiralıyorlar gösterişli olsun diye. Neden salon tutup içerde yapmıyorlar, bu ne gürültü uyuyamıyorum dediğimde resepsiyona, Burda adet böyle herkese göstermeleri lazım düğünü, içerde salonda yaparlarsa kim görür dedi? :) Tam bir kültürel şok.
5- Elektronik eşyalar ucuz değil, Türkiye’de neyse o. Tabi markalar böyle. Hint malları değil. Hint malı alınır mı? Çok büyük soru işareti.
6- Polisler deli gibi rüşvet alıyor. 100 rupi (2 USD) verdiğinde ehliyetsiz araba bile kullanabiliyorsun. Saygın meslek sadece askerlik. Askere girebilmek bir Hintli için kurtuluş çünkü ülkenin en güzel yer ve imkanlarına askerler sahip.
7- Hint tapınaklarına girerken ayaklarınız çıplak olmak zorunda, çıplak ayakla gezmek zorundasınız (bir defa yaptım böyle bir hatayı, hijyen yüzünden aklım gidiyordu). Fotoğraf çekmenize izin verilmiyor asla.
8- Gezilecek çoğu yer, Hindistanı zamanında yöneten Müslümanların yaptığı yerler. Ne varsa İslamiyette var. Sanırım Müslüman olmayı başarabilselerdi bu kadar sefil olmazlardı. Sefalet ve pislik onların kültürü gibi bir şey olmuş. Bu dünyada ne kadar sefil olurlarsa, reenkarnasyon ile tekrar geldiklerinde dünyaya çok zengin olacaklarına inanıyorlar :) Çektikleri sefalet sanırım pek umurlarında değil.

Bazı resimleri koydum eke. Umarım beğenirsiniz.

Sen birde müslüman ülklerin merkezi mısıra git pislik gör daha sayabilırim bu hintlilerın nüfusu ile bu pis müslüman ülkeler kıyaslanamaz bile hintliler ingiliz sömürgesiydi şimdilerde moda olan Atatürke küfür etme furyası şimdi cemaat ler yönetiminde olan bu güzel ülkeyi bize armağan eden Atatürk,ün büyüklüğünü dincilere okutmak lazım.

Hocam ben misira da gittim kuveyte katara dubai ye aklina gelecek cogu yere.
Islamiyet temizlik dinidir. Temiz olmayi emreder. Baska hic bir dinde gunde 5 defa el ayak yuz yikamak yoktur. Evini sokagini ulkeni temiz tutmayi emreder. Araplar bunu yapmiyorsa yapamiyorsa sorun dinde degil, kulturdedir.

Hindistanda gozlemledigim acligin sefaletin ve pisligin pek onemsenmedigi ve normal karsilandigidir. Bu da kulturleri ama daha cok inanislari ile alakali. Bu hayatinda ne kadar sikinti cekerlerse sonraki hayatlarinda bir o kadar guzel hayat yasayacaklari masalina inanmislardir. 200 sene bunlari yoneten ve somuren ingilizler bile bunlari adam edememis.

Konumuzun da yuce atamizla bir alakasi yoktur. Islamiyeti savunmanin ya da yermenin icine atamizi karistirma hatasini yapmayalim. Bu kisir dongunun icine sokuldugu icin zaten atamizin butun degerleri yipratildi ve yok edildi. Bu tur polemiklerden uzak duralim

Hoca bunun dinle minle alakası yok sen hindistanın zengin kısmına gittinmi git gör nasıl temiz ve ihtişamli cennet gibi zenginlik var çoğuda hindu yani işi dönüp dolastirip işin içine dini sokmak ve dine indirgemek bence yanlış bu imkanlarla ilgili tabii bide uzun bir sömürge dönemi yaşamış bu ülke müslüman ülkelerdeki imkanlar bu adamlarda olsa bunlarda tabii insan gibi yaşarlar yasadığım ülkede en pis mahhalleler arapların yani bunun örnekleri ülkemizdede çok bence bazı araplarda ve çinlilerde çok pis milletler eğer biz sömürge olmadıysak bunu Atamıza borçluyuz bunun neresi hata bunu sende gururla söyle korkma tırsma benim kadar ülke gezmemişindir ben avustralyada yaşıyorum

Görevim özel sektörde değil, kamu sektöründe.

Başkanlık sarayı dahil, sonia gandi'nin merkez ofisine dahi gittim. En zenginlerini de gördüm. Ne kadar zengin olduklarını da biliyorum. Zaten dünyanın süper gücü olmaya aday olmasının nedeni, zengin kesiminin ve alım gücünün fazla olması. ama bu ülke nüfus oranına vurulduğunda az kalıyor. Hindistan pazarında Türk üreticileri ne kadar pay alabilir, nasıl arttırılabilir bunu araştırıyoruz.

Bu yazdıklarım Çin içinde geçerli. 4 yıldır her yaz Çin'deyim Türk ürünlerinin Çin pazarına sokulması için. 1.5 milyar nüfusun 1 milyarı neredeyse aç. Geri kalanın %70i vasat bir hayat yaşıyor. Ama son payda bulunan o zengin kesim ise inanılmaz bir lüks içinde. Bizim hem Çin'de hem Hindistan'daki hedef kitlemizde bunlar.

Bunların ne kadar temiz, ne kadar pis, ne kadar zengin ne kadar fakir olduklarını hem sosyolojik hemde ekonomik olarak zaten biliyorum. Zenginlikten başı dönen kaç Hintli ile tanıştım, burnuma neredeyse mandal takacakken kokudan.

Ben gözlemlerimi aktardım sadece.

Tekrar altını çiziyorum konumun Atamızla alakası yok. Adımı, dinimi, soyumu, hatta aldığım özgür nefesimi dahi borçlu olduğum Atamı bu konuya dahil etmek istemiyorum. Hiçbirşeyden asla tırsmam, kanımın son damlasına kadar da bu vatan ve cumhuriyet değerlerimiz için çalışırım. Bunu daha önce açtığım konu ve mesajlarda da bulabilirsin.

Konuyu kapatıyorum. Buraya kadar yazılanlar gözlem ve fikir sahibi olmak için yeterlidir. Konumun polemik konusu olmasını istemiyorum.

Saygılarım..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...