• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Hüzzam makamı koma ???

Cevap: Hüzzam makamı koma ???

arkadaslar ben re uzerı çalıyom ve huzzam makamını resımdekı gıbı kullanıyorum yanlışsam duzeltırsenız sevınırım........

uşak makamınıda kısaca inceleyelim:
uşak makamı orjinalinde la kararlıdır.si ye -14 lük bir koma verilir.başka seslere koma verilmez...
piyasada uşak makamı diye dillendirilen başka bir yapıya bakalım:
fa# -64(50),si -64(50) verdiğiniz zaman başka bir makam elde edersiniz...bu yapıya en uygun makam hüseyni makamıdır.o da orjinali mi kararlıdır...
hüseyni makamına illaki inatla uşak makamı deyip bu konuda ısrar eden arkadaşları anlamak mümkün değil...
konu karmaşık olsa da zor değil...tsm de norm tartışmaları hala sürüyor...durumu bir türlü bilimsel bir platforma oturtamıyoruz...yine de çok yol alındı...artık şu makam şöyledir,böyledir diyerek ortak kararlar alıyoruz...hal böyleyken uşak makamıyla hiç ilgisi olmayan yapılara uşak makamı diyerek birbirimizi yanıltıp yeni tartışmalar başlatmayalım arkadaşlar...

Forumda epey bi araştırma yaptım. Makamlar ve koma konusunda birbirini tutmayan bilgiler mevcut.
Bu nedenle Süleyman hocam; rast, hüzzam, hüseyni, uşşak, segah, nihavent, muhayyer kürdi gibi çok kullanılan makamların karar seslerini ve koma alan nota ve koma değerlerini yazsanız, yanlış bilgilendirmeler engellenmiş olur. Teşekkür ederim...

Moderatör tarafında düzenlendi:

arkadaşlar lütfen polemiğe gerek yok ben bu yüzden sormuyorum soruları birbirimizi kırmadan sakin bir şekilde bilgi alışverişinde bulunalım birşeyler öğrenmeye çalışalım

klavyemle verdığim değerler arasında dolaştım acaba bastığımız notalar doğrumu dınlersenız sevınırım hatalı olduysa uyarırsanız sevınırız arkadaslar bılgı lerınız ıçın sımdıden tesekkurler.........

Moderatör tarafında düzenlendi:

hocam güzel çalmışsın ben tam olarak bilmiyorum ama üstadlar yardımcı olacaktır

Forumda epey bi araştırma yaptım. Makamlar ve koma konusunda birbirini tutmayan bilgiler mevcut.
Bu nedenle Süleyman hocam; rast, hüzzam, hüseyni, uşşak, segah, nihavent, muhayyer kürdi gibi çok kullanılan makamların karar seslerini ve koma alan nota ve koma değerlerini yazsanız, yanlış bilgilendirmeler engellenmiş olur. Teşekkür ederim...
aslında sitemizde ve formlarda bu konu gayet güzel ve ayrıntılı olarak özverili arkadaşlarımız tarafından defalarca yazıldı..gözünüzden kaçmış olabilir...bütün sorularınıza cevap bulacağınız bir adres veriyorum...iyi çalışmalar...(aşağıdaki siteyi inceleyiniz anlamakta zorluk çektiğiniz yerleri açıklayalım...)

üstat teşekkür ederim... uşşak ile hüseyni arasındaki farkı anladım. Demek ki genelde Uşşak makamı ile Hüseyni makamı karıştırılıyor.

Arkadaşlar mi kararı çalıyorum hüzzam için hangisine notalara koma veiyosunuz