• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Hüzzam makamı koma ???

Cevap: Hüzzam makamı koma ???

hüzzam makamının orjinali si kararlıdır.sizde sesleri si den re göçertiniz(tsm inde karar seslerini değiştirmeye,ton değiştirmeye,modülasyon yapmaya göçertme denir.)...bu da 1,5 ses yapar...yukarda makamın orjinali yazılı zaten.bütün sesleri 1,5 ses göçerterek yazınız...
rast zaten sol demektir.sol kararlı bir makamdır.erkek sesi tonaliteye uygundur..biraz dik okumak gerekirse la ya ya da siye göçertilir.re karar bayanlar için uygundur...bayanlar için çalmanız gerekirse 5 ses göçertiniz...
fakat bu göçertmeler sazların orjinal tonalitesini ve tınısını bozar...karar sizin..:)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bi ben öğrenemedim makamları :) bi düzen tutturdum re ve mî kararı çalıyorum en sevdiğim makam hicaz en çok zorlandığım makamda hicaz:)

Evet bende re karar çalıyorum ve tam sormak istediğim konu buydu..:)))

re kararında hüzzam çalmak için : koma ''sol'' notasına verilir si notasına değil. ayrıca re karar hüzzam nota dizilimi şöyledir: re, mibemol,fa, sol(komalı), la, sibemol, do, bazen re bazende dodiyez şeklinde olu esere göre değişebilir.
ha unutmadan bir arkadaşımızda hicazda komayı nereye vericez yazmıştı. hicaz naturel bir makamdır koma verirseniz çalamamanız gayet normaldir. komasız re, mibemol, fadiyez, sol, la, sibemol, do, re.. şeklindedir

Moderatör tarafında düzenlendi:

Slm.arkadaslar konu acilmisken or700 de koma ayarlarinida solermisiniz? Ben bi ussak makaminin koma yerini biliyorum o da ESER TASKİRAN in yamaha tanitim videosunda scala ayarlarindaki isiklari gormustum ordan.mesela huzzam huseynik gibi makamlar icin hangi isiklar yanmali? Bilen varsa yyazssin olmuslerinin hayrina..tsk..

Hüzzam eserler:
At kadehi elinden
Bune sevgi ah
Pişman olurda birgün
Ömrümüzün son demi
Silemezler gönlümden
Gezdiğim dikenli aşk yollarında
İndim havuz başına

NOT: Re karardan çalan arkadaşlar Yukarda hocamın verdiği SOL sese koma veripte çalmıyorlarsa, Bu eserler Sİ seste biter dolayısıyla si karardan çalmış olursunuz. Bu şekilde çalıp bide transpoze yaparsanız işller karışır eğer okuyucunuz varsa ses farklı yerlere varır.

Arkadaşlar bir sorum olacak şimdi arkadaş demiş ki [hüzzam makamını Si karar mi (-50) si (-23) ben böyle ayarladım] bu ne demek benim bildiğim si karar sesinde koma mi ile si ye verilmez ki mi ile si benim de çaldığım re kara sesi değil mi? Acaba bu arkadaş transpoze ile re karardan sesi si karara mı kaydırıyor? Üstadlar cevaplarınızı bekliyorum

Arkadaşlar bir sorum olacak şimdi arkadaş demiş ki [hüzzam makamını Si karar mi (-50) si (-23) ben böyle ayarladım] bu ne demek benim bildiğim si karar sesinde koma mi ile si ye verilmez ki mi ile si benim de çaldığım re kara sesi değil mi? Acaba bu arkadaş transpoze ile re karardan sesi si karara mı kaydırıyor? Üstadlar cevaplarınızı bekliyorum

Arkadaşım ben amatör biriyim ama yazdıklarımı değerli hocalarımız doğru buldu
si karardaki komalar doğru , re karar içinde diğer arkadaşlar yazmış (sol) notasına koma vereceksin diye bencede doğru re karar sol(-50) re(-23) olacak.

prof. hocam cevabın için sağol da sol ne alâka sol ne oluyor asıl sorum o yani re karar da koma mi ve si değil mi komayı verdik peki ondan sonra hüzzam makamı için ne yapacağız

prof. hocam cevabın için sağol da sol ne alâka sol ne oluyor asıl sorum o yani re karar da koma mi ve si değil mi komayı verdik peki ondan sonra hüzzam makamı için ne yapacağız

Sayın hocam, Türk sanat müziğinde Hüzzam makamı si sesinde karar kılıyor ve bu ses bir koma pes çalınıyor. Ayrıca mi sesine koma verilip fa diyez çalınıyor. Hangi sesi karar kabul ederseniz o sesi bir koma pesleştirmeniz gerekir. Ancak genellikle pratikte bir komadan biraz fazla pesleştiriliyor.
Sizin re kararda si ve mi dediğiniz komalar uşşak makamı için veya türk halk müziğinde bazı eserler için kullanılabilir veya basitçe arabesk çalan insanlar ezbere böyle yapar.Kulakları öyle alışmıştır. TSM de makamlar çok farklı özellikteler. Bir çoğunun karar sesi farklı, inici ve çıkıcı komaları farklı, güçlü sesleri farklı vs... İnternetten farklı makamlardaki eserlerin notalarını incelerseniz bunu görebilirsiniz. Veya bunları anlatan siteler var sanırım. Sağlıkla kalınız.