• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Kabin yapımı ve hoparlör seçimi hakkında

• Konbuyu başlatan Lopus
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 4
  • Görülen : 4K

Lopus

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
Yok
Arkadaşlar iki adet 15" (38 cm) 2 yollu hoparlöre ihtiyacım var ancak ikinci el fiyatları bile bana çok yüksek geldi bende madem o kadar para veriyorum kendim yapayım dedim ... Şimdi sizlerden istediğim kabin ölçülerinin illaki verilen değerdemi olması gerekiyor yani büyük olması ne değiştirir ( büyük tercih etmem görsel açıdan dizaynı ) bide twetter seçimim nasıl olmalı bende çok fazla yanıyor bu konuda çok muzdaripim her ne kadar tamir takımı (mebran) alıp değiştirsemde hep masraf artı bi isteğimde crossover da woffer - midrange - twetter yazıyor ben 15" (38cm) kağıt tipi hoparlör almak istiyorum bu hoparlör woffer mı midrangemi yani crossover de nereye bağlayacağim bu konuda bilgisi olan arkadaşların desteğini bekliyorum şimdiden TEŞEKKÜRLER....Yusuf

Cevap: Kabin yapımı ve hoparlör seçimi hakkında

Kardeşim kendin yapmaya kalksan inanki astarı yüzünü geçer. Mebran yakmak aşırı tizlere yüklenmek ile olur. Aşırı tizlere yüklenme ve mutlaka 1.7 veya 2 İNÇ DRİVER kullan. bu değerden düşükler yanmaya çok müsaittir. CLASSOWER kullanıyor isen mutlaka 4 lambalı falan olmasında yarar var bu şekilde PİK vurunca lambalar onu yakar ve tizlere zarar vermez. Piyasa da Tiz yskmsysn devreler de sürmüşler ama bence çözüm değil. 3 saniyelik PİK i engelleye bilir ya 5 saat boyunca düğündesin sürekli çalıyorsun millet çal da çal diyor o devrenin koruması mümkünmü? Kabin ölçüleri ses diyaframı bakımından elbette ki önemlidir. Örneğin biraz büyük ve derin kabin daha BAS tonda ses verir. Bir çok hoparlör kabin seçer derler bu ne demektir biliyormusun? küçük kabin de randıman vermez demektir. Kolay gelsin Saygılarımla,

Sevgili kardeşim ilgin için çok teşekkür ederim bahsettiğim kolonları kendim yaptım
çok ta korktuğum gibi pahalı değil yaklaşık olarak çifti bana 500 tl ye maal oldu hem istediğim malzeme hemde istediğim dizaynda,,, tiz yanması sorununu zannediyorum aştım ilk işimi (gerçi kapalı alanda) yaptım şimdilik bi sorunla karşılaşmadım ses muazzam.. İnşallah Resimlerini çekip forumda sizlerle paylaşmak istiyorum belki başka arkadaşlara kaynak olur Fotoğraf-0009.jpg

Fotoğraf-0016.jpg imalattaki fotolarını şimdilik paylaşıyorum SAYGILAR

Ekli dosyalar

• Fotoğraf-0009.jpg
    Fotoğraf-0009.jpg
    62.3 KB · Görülen: 387
  • Fotoğraf-0016.jpg
    Fotoğraf-0016.jpg
    69.6 KB · Görülen: 393

hocam en önemli konu bu aslında müzisyenler için ama kimse yorum yapmamış millet orglar yayınlamakta kendini kırıyor ses sistemine gelince pazardaki limon satıcısı kadar bilgileri yok... bir çok müzisyen bu yazıyı okudu ama ya bilmediğinden ya da açıklama yapmak istemediğinden bişey yazmadı aha bak daha satışa sunulmamış bir pa 600 org için kaç kişi yazmış 50 kişi bak şimdi önden 42 yada 43 cm derinlik (arkaya doğru) 40 cm yükseklikte kullanacağın horn a göre önemli olan derinliktir hocam aldığın hoparlörler kaç wat bilmiyorum ama keşke kendin yapmasaydın her neyse olmuş bir kere tizlere gelince eğer tiz yakıyorsan çok aşırı peak veriyor senin power bu bir ikinciside crossower ın tweter a giden bas ve mid frekansları kesmiyordur yani senin tiz lere düşük frekanslarda gidiyordur (bas frekanslar) bu konuda bilgili olmadığınız belli kullandığınız malzemenin ve özellikle crosswer ın bu konuda önemi büyüktür saygılar eğer facebook kullanıyorsanız beni bu adresten ekleyebilirsiniz saygılar

Bencede kendin hoparlör yapmasaydın daha iyi olurdu ama madem yapmışsın benim tavsiyem EMİNENCE KAPPA PRO serisinin 38 cm lik 500 watt RMS 1000 wattlık hoparlöründen al derim. Bunuda bana SAZGURUBU Muzaffer abimiz önermişti 2 yıldır kullanıyorum kesinlikle tık demedi tiz de soruyorsan B&C twetırdan vazgeçme. bunlara görede CLASSOVER devresi hazır satılıyor. alıp takman sana kalmış. Saygılarımla...