• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Ketron xd9 um geldi nasıl koma vericem ?

Djorhan

Altın
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Klarnet
arkadaslar xd9 geldi elime ulastı fazla inceleyemedim iş yeirnde ama ritimler beni hayal kırıklıgına ugrattı demoları gibi degil e40 gibi ya eve gidince yüksek sesle dinleyecem kısık sesle dinledigim için diye düşünüyorm. esas konu koma nereden veriliyor çok karısık bir alet ? ve verdigim komalar ses degiştirince gidermi ?

Cevap: Ketron xd9 um geldi nasıl koma vericem ?

klavyenin en sağında scale yada scales yazan bi tuş var ona basılı tut, nota tuşlarından da en son oktavdan nereye koma vermek istiyosan oralara bas ve elini scale tuşunda çel. bu kadar..

arkadaslar xd9 geldi elime ulastı fazla inceleyemedim iş yeirnde ama ritimler beni hayal kırıklıgına ugrattı demoları gibi degil e40 gibi ya eve gidince yüksek sesle dinleyecem kısık sesle dinledigim için diye düşünüyorm. esas konu koma nereden veriliyor çok karısık bir alet ? ve verdigim komalar ses degiştirince gidermi ?

hangi versiyonu ve ritmlerini kullaniyorsun dinledigin demolardaki ritmlerin bulundugu seti yukle ...

bilmiorum plus4 oldugunu nasıl anlarım

Sevgili Djorhan Merhabalar!

XD9'da Koma verebilmek için iki farklı yol var;

1-Orgun sağ tarafında; üzerinde "harmony" yazılı bir büton göreceksiniz ona bastığınız zaman bütonun üzerindeki ışık devamlı olarak yanıp söner tekrar basarsanız koma ayarından çıkmış olursunuz...Işık yanıp söner durumda iken orgun en son oktavındaki "do" sesinden "si" sesine kadar istediğiniz yere koma verebilirsiniz verdiğiniz komayı sıfırlamak içinse orgun en sonundaki "do" tuşuna basmanız yeterli...

2-Ekrandaki "F3" bütonuna basarak orgun "utility" kısmına girmiş olursunuz, buradan bir sayfa yürüyerek "arabic" yazan yeri bulun; (sayfa yürümek için; ekranın sağ tarafında bulunan hard/Floppy bütonlarını kullanın) "arabic" yazan yere girdiğinizde ekranda org tuşlarını görürsünüz koma vermek için gene yukarıdaki gibi orgun en son oktavı ile komaları verebilir bu verilen komaları "save" düğmesine basarak 20 adet arabic user'dan herhangi birine kayıt edebilir ve istediğiniz gibi kullanabilirsiniz...

Bu dediklerimden yola çıkarak biraz orgu karıştırın zaten çok basit olduğunu göreceksiniz...

Kolay Gelsin

Bu arada Ketron X9'unuz hayırlı uğurlu olsun güle güle kullanın.

Umarım verdiğim kısa bilgi XD9 ile ilgilenen tüm müzisyen arkadaşlarıma faydalı olur...

Herkese bol müzikli bol kazaçlı günler

Saygılarımla

By_CTO

Moderatör tarafında düzenlendi:

hocam peki 16 mb ve plus 4 olup olmadııgnı nasıl anlarım veya hangi plus ı kullandıgımı nereden ögrenebilirim. plus 4 etiketi var ama emin olmak istiyorum.

hocam peki 16 mb ve plus 4 olup olmadııgnı nasıl anlarım veya hangi plus ı kullandıgımı nereden ögrenebilirim. plus 4 etiketi var ama emin olmak istiyorum.

edi zurna varsa sette plus 4 tur onun disindakilerde ne oldugunu hatirlamiyorum ...

edi zurna yok yani öyle bir isim yok zurnaları tek tek dolaştım hiç 80 deki gibi edi zurnaya rastlamadım. alet 16 mb baktım etnick kısmında 5 sayfa çıkıyor flash [ xd16-d ] yazıyor.

kitlerden anlaşılıyormus galiba TRK-KIT 01 DEN 07 YE KADAR VAR 1 TANEDE TRK-USER VAR

Öncelikle Selamlar!

Xd9'unuzun hangi versiyon olduğunu ancak Tünel Müzik'ten öğrenebilirsiniz...
Bu yüzden Tünel Müzik'i arayın size yardımcı olacaklardır.

Saygılarımla

By_CTO

ayrıca senin e40 gibi dediğin sesler kendi orjinal folk veya country seslerinin arasındaki seslerdir. patterndeki sesler türk ritimlerine uygun olanıdır.patterndeki sesleri açmak içinde pattern tuşuna basacaksın onun lambası yanacak ozaman patterndeki kullanıcı ritimlerini açmış olursun