• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Klavye Üstadları Saygıdeğer Abilerim

berkan74

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Korg Pa 80
Ben Karar Ses Olarak Mi Karar Calıyorum.Ve Yarım Ses dediğimiz siyah tusları mi karar calarken diyez ve bemolleri kullanmadıgımın farkına vardım. acaba yanlıs mı yapıyorum klavyemi alalı 2-3 ay olmadı. netten izlediğim cogu videoda karar ses olarak re alıyolar. acaba farkı nedir.yani mi ve re karar sesinden calan insanlar ayrı ayrı performans gösterebilirmi? ama söylede bi olay var miyede alıstım.vede reden calmaya denediğimde akorlar zorluyolar beni diyez ve bemolleri kullanmak zorunda kalıyorum buda beni cok zorluyor yoruyor. kimileride mi karardan calarsan solist okuyamaz re karar calmak zorundasın diyorlar.mi karar amatör işi mi kararla hep beyaz tusları kullandıgından calıyorum zannediyorsun.iş oyle değil önemli olan re'den calabilmek diyorlar.off elimde alıstı miye..napcam abilerim yardımcı olun lütfen biraz olsun aydınlatın beni..

Cevap: Klavye Üstadları Saygıdeğer Abilerim

hocam zaten çoğu arkadaşımız mi üzerinden çalıyo,bence alakası yok,siz devam edin mi üzerinden çalmaya,bende re üzeri çalıyorum,ama re üzeride çalmaya alışırsanız daha iyi olur,re üzeri çalmak zor diye bişey yok zamanla parmakların alışması gerek alıştıktan sonra gerisi geliyo zaten,

mi üzerinden devam edin diyosunuz yani

ben hata mı yapıyorum die :) korktum acıkcası.. 4-5 senelik bi bağlamacı olarak beni kınamayın :) sadece diyez ve bemolleri klavyede mi üzeri calarken kullanmadıgımın farkına varınca acaba yaptgım yanlıs birşey mi die korkmaya basladım

mi üzerinden devam edin diyosunuz yani

mi üzeride bi çalım stilidir,re üzeri de bi çalım stilidir,bazı proflar mi üzerinden çaldığını gördüm,mi üzerinden çalmak basittir re üzeri çalmak zordur,bence mi üzerinden çalmanın amatörlükle alakası yok,notaları komaları doğru bastıktan sonra neden mi üzeri çalınmasınki,solist solistse mi üzeride okur re üzeride ke üzeride :D

komalar fa# ve do# die biliorum ben..ama mesela bi üflediler söndüm adlı türküyü calarken komasız daha güzel oluyor sanki onda koma kullanmıyoruım..

komalar fa# ve do# die biliorum ben..ama mesela bi üflediler söndüm adlı türküyü calarken komasız daha güzel oluyor sanki onda koma kullanmıyoruım..

her şarkıda türküde v.s koma var sanmayın bazıları komasız çalınıyo,

evet o biraz da kulakla alakalı ben klavyeyi notasız yani kulaktan calıyorum belki notasız deyince bazı arkadslarım kızacak bana ama notadan calmak beni sıkıyo..

bu arada verdiğiniz bilgilerden ötürü cok teşekkür ederim cok yardımcı oldugunuz saolun.. biirde seyi sormak istiyorum mesela ben mi karardan calıyorum gene solist la dan okuyo traspozeyi la yapıp gene mi karar calabiliyorum dimi ? böylemi bu olay..

tabiki doğru tranzpozeyi ayarla ve yine mi den devam et.