• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Koma

suleymanerol

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
roland gw8-gitar
konuyu toparlamak açısından yeniden açıyorum....
müzikte koma:bir tam sesin bölünmüş küçük parçalarına verilen addır.ör:
do-re sesi arasını sonsuz parçalara bölebiliriz.ama insan kulağı belirli frekansların dışındaki bölünmüş sesleri algılayamaz...bu yüzden bütün dünya da
etnik müzik türlerinde bu bölünmüş sesler bir sistem altına alınmıştır.çin etnik müziğinde,hint etnik müziğinde bizim müziğimizden daha fazla bölünmüş(koma)
sesler vardır...bu tür müzikleri algılamak için iyi bir kulağa ve deneyime gerek vardır...bu yüzden geniş kitleler bu tür komaları algılayamamaktadır...klavye üreten firmalar bu özellikleri göz önünde bulundurarak bir sesi dört eşit parçaya bölen yöntemi uygun görmüşlerdir.bölünmüş bu dört sesin herbirine çeyrek koma denilir...genellikle -50 olarak da belirtilir...(ben şahsen -50 mantığını anlamış da değilim)
halk müziğimizde genellikle çeyrek komalar kullanılır...
TSM inde ise tabloda belirtildiği gibi bir tam ses dokuz eşit parçaya bölünmüştür...bir çok makam bu komalarla düzenleşmiştir.
önemli not:TSM inde makam ayarlanırken dikkat edilecek hususlardan bir tanesi özellikle şudur:TSM de çeyrek koma yoktur...Ör.rast bir makam çalacaksanız si sesine çeyrek ses vererek rast elde edemezsiniz...makamdaki si sesi - 9/1 lik bir komadır...
sevgilerimle...:)

Ekli dosyalar

• araliklar.jpg
    araliklar.jpg
    23.2 KB · Görülen: 1,043
Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: Koma

Çok önemli bilgiler tşk ederiz

Evet teşekkürler

Süleyman abi paylaşım için çok teşekkürler.

süleyman hocam, klavyelerimizde iki ses arasını, yani mesela do ile do# arasını 100 cent olarak belirlemişler, biz do# notasına -50 verdiğimizde komala elde etmiş oluyoruz, yani iki sesin tam ortası olmuş oluyor. ancak sizin bahsettiğiniz biraz farklı sanırım. bu tabloda verdiğiniz komaları klavye üzerinde nasıl kullanabiliriz? mesela bakiye için 4 demişsiniz, biz bunu klavye üzerinde 100 üzerinden kaç cent olarak ayarlayacağız?

cevabınız için şimdiden teşekkürler

sevgili dostum TSM çalmak istiyorsanız 100 ü 9 a bölersiniz.bu da ortalama 100/9=11 eder... bu durumda 1 koma -11 ya da+11 dir.(bakiye diyez # +4 koma olduğu için 4x11=+44 eder.buna bakiye denilir...)(küçük müneccep b -5 koma olduğu için5x-11=-55 eder.)
makamları bu sayısal verilere göre ayarlarsınız...ör:rast makamındaki si sesini -11 olarak yani - bir koma olarak ayarlamanız gerekir...sevgilerimle...
kısa bir bilgi daha=#+44....b-55 olarak ayarlanmalıdır
THM inde ise # de,b da 50 olarak ayarlanır...

Moderatör tarafında düzenlendi:

bu faydalı bilgiler için çok teşekkürler suleymanerol.ellerine sağlık.

Hocam halk müziğinde bir iki örnekle biraz daha açıklama yaparmısınız

Arkadaslar ben bu konuyu baska bir baslik altinda aciklamaya calismistim. Arkadas cok güzel ve herkesin anlayabilecegi basit bir sekilde belirtmis. Benim ilave edecegim sey; Su ezbercilik olayini birakin. - 50 + 500 bunlari ezbere almayin. O makama ait bir sarkiyi dinleyin. Ayni anda orgla eslik edin. Dogru olmayan tonlar zaten kulagi tirmalayacaktir.

Tamam da bir de işin teorik kısmı var bunları da öğrensek fenamı olur hocam

Saygılar