• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

komalı çalmaya gerek varmı

Sebahattin dadaş

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
Korg Pa80
Sa arkadaşlar abiler üstadlar beni org çalmaya yeni başladım o kadar çok hevesim vardı çocukluk hayalim şimdi 22 yaşındayım o hayalimi gerçekleştirdim kendime korgpa 80 aldım klavye üzerinde hemen hemen herşeyi biliyorum atak varyasyon ritimler sesler bilgim var şuan kulaktan şarkıda çalmaya başladım fakat hangi seste çaldığımı bilmiyorum bunu nasıl bulucam kafama göre çalmaya başladım ilk gün tat yoktu saatlerce ugraştım ertesi gün ufak süsleme kattım kendiliginden elim alıştı ilk ögrendigimde videoya çektim sonra yeni değişiligide videoya çektim farklılıklar fark ettim gelişme degişim var komalı çalmaya gerek varmı komalımı bu şarkı abe kaynana roman havası lütfen abiler kardeşler cevap bekliyorum

o parcayı komalı çalınmazsa tabiri caiz se tatlı şekersiz yada çorbayı tuzsuz yemeye benzer..

Sa arkadaşlar abiler üstadlar beni org çalmaya yeni başladım o kadar çok hevesim vardı çocukluk hayalim şimdi 22 yaşındayım o hayalimi gerçekleştirdim kendime korgpa 80 aldım klavye üzerinde hemen hemen herşeyi biliyorum atak varyasyon ritimler sesler bilgim var şuan kulaktan şarkıda çalmaya başladım fakat hangi seste çaldığımı bilmiyorum bunu nasıl bulucam kafama göre çalmaya başladım ilk gün tat yoktu saatlerce ugraştım ertesi gün ufak süsleme kattım kendiliginden elim alıştı ilk ögrendigimde videoya çektim sonra yeni değişiligide videoya çektim farklılıklar fark ettim gelişme degişim var komalı çalmaya gerek varmı komalımı bu şarkı abe kaynana roman havası lütfen abiler kardeşler cevap bekliyorum

değerli kardeşim öncelikle makamları öğren benden sana tavsiye. hicaz,uşşak , hüzzam, saba, muhayyer k.hicazkar vs. gibi en azından en çok kullandığımız makamları incelersin türk müziğinde komalar hakkında bilgi sahibi olursun. sonra çaldığın yere göre bu komaların hangi notalara verileceğini ne kadar koma verileceğini öğrenirsin. bu bilgileri internet ortamında kolayca bulabilirsin.....hayırlı çalışmalar.......selamlar..........

değerli kardeşim öncelikle makamları öğren benden sana tavsiye. hicaz,uşşak , hüzzam, saba, muhayyer k.hicazkar vs. gibi en azından en çok kullandığımız makamları incelersin türk müziğinde komalar hakkında bilgi sahibi olursun. sonra çaldığın yere göre bu komaların hangi notalara verileceğini ne kadar koma verileceğini öğrenirsin. bu bilgileri internet ortamında kolayca bulabilirsin.....hayırlı çalışmalar.......selamlar..........

Teşekkür ederim makamları ögrenmek zormudur en çok ne için ögrenilir ve rica etsem sana kısa bir vidyomu atsam baksan hatam nerelerde yardımcı olursan çok dua ederim sana çevremde bilen yok olanlarda hep uzakta irtibat kuramıyorum burda degerli arkadaşlar var sizler gibi onlar yardımcı oluyor yaşını bilmiyorum abim yada kardeşimsindir yardımcı olursan çok sevinirim

Değerli kardeşim ben 60 yaşı devirdim... dediğim gibi internetten bu konularla ilgili bilgi bulabilirsin. bu iş biraz zaman ve emek istiyor. mesela hangi karar çalıyosun.. mi üzerimi,re üzerimi, la üzerimi veya her parçayı kendi yerinden mi bu önemli..buna göre transpose yapabilirsin... buna göre de komalı notaların yerleri değişir. türk müziği nota isimleri ile batı enstrümanlardaki notalar aynı değildir. mesela la=re (neva) dediğimiz olay. yani piyanonun la sesi tm de re olarak adlandırılır. Mesela La üzeri hicaz bir parça çaldığında sib , do diyez kullanman gerektiği gibi... dediğim gibi makamların özelliklerini çok iyi bilmen lazım....kolay gelsin..bunlara hakim olursan akorlara da hakim olursun...mesela pop şarkıların çoğu muhayyer, muhayyer kürdi, kürdi,hicaz gibi makamlarla bestelenmiştir. dediğim gibi nerden çaldığın önemli....selamlar...

Aldığın alet zamanın efsane aletlerinden biri ve hala da öyle, acele etme zamanla zaten öğreneceksin ama gittiğin düğünlerde müzisyen insanlarla tanışmaya ve yeni teknikler öğrenmeye çalış. yalnız başına düz mantık öğrenir ve bir yere gelmezsin, koma isteyen parçalarda koma vermen şart hatta zamanla parçalardaki koma değerlerinin bile farklı olduğunu göreceksin...