• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Komalı Gitarın Patenti Alındı

DreamSongs

**Müzik**
Yönetici
Administrator
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Yamaha,Roland,Epiphone Gitar
89296.jpg

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı öğretim üyesi Tolgahan Çoğulu, 'Ayarlanabilir Mikrotonal Gitar' ismini verdiği, gitarın patentini aldı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Çalgı Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Tolgahan Çoğulu, tüm perdeleri yer değiştirebilen ''Ayarlanabilir Mikrotonal Gitarın'' patentini aldı.Tolgahan Çoğulu, dünya müzik çevrelerinde beğeniyle karşılanan gitarın, 21. yüzyılın klasik gitarı olacağına inandığını söyledi.
Tolgahan Çoğulu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Ayarlanabilir Mikrotonal Gitar'ı bulma serüvenini anlattı. Türkiye'deki makamsal müziklerde bulunan seslerin gitarda tam karşılığını bulmak için arayışa giriştiğini, Erkan Ogur gibi pek çok müzisyenle fikir alışverişinde bulunduğunu kaydeden Çoğulu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Gitarla türküleri, makamsal müzikleri çalarken hep bir eksiklik hissedilir. Çünkü standart gitarda, koma (yarım sesten küçük aralıklar-mikroton) duymanız mümkün değildir. Ud gibi tüm komaların duyulabildiği perdesiz gitar, 70'li yıllardan itibaren Erkan Ogur tarafından çalınıyordu. Ancak perdesiz gitar, gitardan farklı tınılayan yeni bir enstrüman. 'Klasik gitarın tonlarından çok uzaklaşmadan makamsal müzikler nasıl çalınabilir?' şeklinde bir arayışa giriştim.

Daha önce yapılan örnekleri inceledim. Gitarist Walter Vogtun, 1985 yılında icat ettiği hareketli perdeli Vogt gitarından esinlenerek, tüm perdeleri ayarlanmasına imkan veren 'Ayarlanabilir Mikrotonal Gitarı' tasarladım. Bu proje, İTÜ Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi bünyesinde Prof. Şehvar Beşiroğluyürütücülüğünde bir bilimsel araştırma projesi olarak kabul edildi. Gitarın 11 bin lirayı bulan masrafı, okul tarafından karşılandı. Gitar yapım ustası Ekrem Özkarpat'a yaptırttım. ''

"DÜNYADA GENİŞ YANKI BULDU"

Video paylaşım sitesi youtube'ta yayımladığı videoların büyük ilgi gördüğünü dile getiren Tolgahan Çoğulu, ''Türkiye'de değil ama dünyada çok büyük ilgi var. Hemen hemen her ay bir iki ülkeye konser için gidiyorum. İstanbul'a gelen dünyaca ünlü gitaristler Paco de Lucia, Al di Meola, Pat Metheny da gitarı incelediler. Çok beğendiklerini söylediler. Satriani'ye de menajeri vasıtasıyla gitarı dinlettim'' diye konuştu.

''Ayarlanabilir Mikrotonal Gitar'' ismiyle, icat ettiği gitarın patentini aldığını belirten Çoğulu, ''Gitar ailesine yeni bir üye kazandırmış olduk. Bu gitarda yalnızca Türkiye'deki makamsal müzikleri değil komaları, mikrotonları içeren Hint müziği, Uzakdoğu ve Afrika müziklerinin tınılarını duymak mümkün. Türkiye patentini aldım. Dünya patenti için de girişimlere başladık. 21. yüzyılın gitarını icat ettiğimizi düşünüyorum'' ifadelerini kullandı.

Uzun İnce Bir Yoldayım canlı performans (Bu videoda ayrıntılı bilgi de var...)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Z5zuqi7wE64]TRT Müzik - Tolgahan Çoğulu - Uzun İnce Bir Yoldayım - Part 1 - YouTube[/ame]

Kara Toprak
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=-79Nc-XjlEE]TRT Müzik - Kara Toprak - Tolgahan Çoğulu - Part 3 - YouTube[/ame]

Cevap: Komalı Gitarın Patenti Alındı

Öncelikle büyük başarı, ülkemizde rağbet görmemesine pek şaşırmadım, öz çalgısı olan davul zurnayı dahi küçümserlikle deyim keşfetmişizdir (kızı başı boş bırakırsan ya..) gitarada kulp takmışlardır kesin

harika bu ülkeye böyle adamlar lazım umarım "bağlama" içinde bir atılım olur gerçi üstad ERKAN OKUR bağlamayı gitar gibi yapmaya çalışıyordu yaptımı bilmiyorum

çok uğraşlı bir gitar ben canlı izledim ve yardoç olan tolgahan hoca ile tanıştım..Hicazda mikro parçayı ekliyor..uşşakta aynı şekilde..her makama uygun koma değerleri farklı olduğu için icraa sırasında kopukluk oluyor.makamdan makama geçerken..Ama devrim niteliğinde bir buluş helal olsun gerçekten yaşıda çok genç hocamızın.daha nice başarılara imza atıcağına eminim..