• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

KORG PA500TR RİTM DEĞİŞTİRmE ve TRANSPOZE SORUNU

• Konbuyu başlatan laderbi
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 14
  • Görülen : 6K

laderbi

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
pa600QT
Arkadaşlar herkese merhaba benim bir sorunum var pa 500 tr kullanıyorum fakat ritm değiştirince transpoze de oluyor yani benim yaptıgım transpoze ayarı değişiyor bununla ilgili bi ayar var sanırım yardımcı olabilirseniz sevinirim..

Cevap: KORG PA500TR RİTM DEĞİŞTİRmE ve TRANSPOZE SORUNU

hocam global tuşuna basıp,general settings seçiyoruz,ekrandan lock seçiyoruz ve transpoze kilitini kapatıyoruz,yani transpozeyi kilitliyoruz,en son write global settings seçip kaydediyoruz,
sanırım sizin transpoze kiliti açık,

ustam teşekkür ederim ederim sorunu çözdüm ama burnumdan geldi resmen parçalar arası geçiş yapcam diye sayende kurtuldum sagolasın...

üstad peki bu pa500tr de ritmleri beslemek için önerecegin efektler nelerdir :)

ustam teşekkür ederim ederim sorunu çözdüm ama burnumdan geldi resmen parçalar arası geçiş yapcam diye sayende kurtuldum sagolasın...

üstad peki bu pa500tr de ritmleri beslemek için önerecegin efektler nelerdir :)

sorununun çözülmesine sevindim,

ritimleri beslemek için pa500tr bölümüne yapman gerekenleri kısaca yazdım,ritime zil davul darbuka insan sesleri (hoppa hayde gibi v.s.)nasıl eklenir kısaca özet olarak yazdım,

bu arada ritim nasıl yazılır veya nasıl editlenir,ferdesu hanımın açtığı pa800 ritim editleme konusuna girin gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz,pa800 ile 500tr menü olarak kullanım olarak aynıdır bazı ayarları hariç aynı,
kolay gelsin

Dijital efekt olarak neler kullanmalıyım onu anlamadım ben arastırdım fakat bulamadımda

Dijital efekt olarak neler kullanmalıyım onu anlamadım ben arastırdım fakat bulamadımda

sanırım reverby-comprsr,hally delay v.s v.s gibi efektlerden bahsediyorsunuz

efekt vermek istediğiniz sesi veya ritimi seçin,menu tuşuna basıp efektlere girin,üstteki 2 efekt ayarı ritim için--alttaki 2 efekt ayarı ise ses içindir,ekrandan efektin olduğu yere dokunun karşınıza efektlerin olduğu panel çıkacak tempo tekerleğini kullanarak efektleri deneyebilirsiniz,

hocam evet o efektlerden bahsedıyorum fakat ritmleri hangi efekt ile daha dolu bı hale getırebılırım onu öğrenmek ıstıyorum

hocam evet o efektlerden bahsedıyorum fakat ritmleri hangi efekt ile daha dolu bı hale getırebılırım onu öğrenmek ıstıyorum

o tamamen sizin zevkiniz ile ilgili benim buradan yönlendirmem sadece kendi zevkimi size göstermek olur,
ben mesela sert davullardan gümbür gümbür çıkan davullardan,normal fazla sert olmayan darbulardan hoşlanırım ritimimi ona göre ayarlarım,

misal davulu güçlendirmek için sert tonlar elde etmek için comprsr efektini mutlaka kullanırım,

ritimlerle uğraşmak kısa bi zamanla olmaz,değişik değişik şekiller tonlar denemelisiniz,her denemenizde ritimi dinleyin,sizi rahatsız eden yerler olursa yumuşaklık sertlik veya davul darbuka volumeleri, ses ayarları yani,bunları tek tek ayarlamanız gerekecek,buradan anlatmayla olmaz,çünkü çok uzun bi iş ve dikkat isteyen bi iş sizin için,dinleye dinleye kendinize göre yapmanız gerekir,özellikle tessata bağlayıpta tessatda ritim yazıpta dinleye dinleye yapılırsa ritim o zaman daha güzel olur,

orgun üzerinde yazılan ritimlerin efektleri bazen tessatta iyi çıkmayabiliyor,ritimi kapatabiliyor veya boğuk çıkabiliyor,tessatta dahada net çıkıyor,ritimlerin efektlerini vermek de ritim yazmanın editlemenin bi parçasıdır bence,

peki güçlü halay ritmleri olab bir set önerebılırmısın bana