• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Korg pa80 Sorun Yardım..

• Konbuyu başlatan fdurak
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 2
  • Görülen : 3K

fdurak

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Web sitesi
furkan.hl.tc
Enst.
Korg pa80 - Casıo CTK811ex
Öncelikle Merhaba Müzisyen Arkadaşlar
Furkan DURAK adım ve 10 Senedir pa80 kullanıorum
Sezon Başlamadan Gerekli Bakımlarını Yapmayı düşünüyoruz Elektronikçi Abimizle
2 tane Sorum Olacak

- İlk başlarda org açıldıktan belli bi süre sonra çalışan ekran arka ışıgı artık hiç çalışmıyor yani ekran görüntüsü geliyor yazılardada bı sıkıntı yok ama Arka Isık hiçbi şekilde çalışmıyor sebebi nedir ?

- Klavye sarstıntıya maruz kaldıgı zaman sağ yada sol hoparlor ses kesiyor uzerıne vurunca tekrar gelıyo bu sorun aletın sadece kendı hoparlorunde kalmayıp mıxer çıkışlarınıda etki ediyo
ama aletın vıdalarını sokup kasayı actıgımda denedigımde sorun olmuyo
yanı vidaları sok tak yapıorum bellı bi sure gidio ama sonra yıne aynı
Bunları Denedim;
*ta2020 çıkış entegresi bulup değiştirdik ama ses tamamen kesti olmadı
*kulaklık girişindeki lehımlere baktık olmadı
*ses kartı uzerındekı lehımlere baktık ve temızledık yıne olmadı
*klavye içi hoparlor kablolurunu baktım değiştirdim denedım yıne aynı
sebebi nedir ?

Tüm Dostlara Slmlar...Bilgilerinizi Bekliyorum

Cevap: Korg pa80 Sorun Yardım..

Öncelikle geçmiş olsun kardeşim
1) Ekran ışığı let lerin patlamış olabilir
2) Kabloları veya soketleri kısmen yerinden çıkmış veya oynamış olabilir
3) Lehimli veya soketli alanlarda oksitlenme olabilir
4) ekranın tam altında kibrit kutusu büyüklüğünde bir aparat var ona girip çıkan sokatleri kontrol et
5) Oksitlenmelere karşı oksitlenebilecek alanlara (Ekran hariç) org kapalı iken Kontak Sprey sık sürgülere de sık ve aşağı yukarı sürgüleri çalıştır.
6) Orgu açıp kapatırken muhtemelen tost kablolara vidalar denk gelmiş, ezmiş, kısadevre yapmış veya koparmaya yüz tutmuş olabilir bunları da gözden geçiriniz lütfen.
7) Değiştirdim dediğiniz Entegre Kodlu veya Eprom entegre olabilir ve bu nedenle de uymaya bilir.

Geçmiş olsun. Saygılarımla,

Cevap: Korg pa80 Sorun Yardım..

Geçmiş olsun. Bu aralar bende de aynı sıkıntılar var orgu açtığımda bazen ekran ışığı hemen yanıyor bazende orgdaki tüm ışıklar yandıktan sonra yani org tamamen açıldıktan sonra ekran geliyor.Her halukarda geliyor ama geç geliyor. Sağ hoparlörde önceden vurunca düzeliyordu şimdi 15-20 dk geçiyor keyfi olursa hışırtılı bir şekilde geliyor keyfi yoksa hiç gelmiyor :) Elektronikten anlamadığım için açmaya korkuyorum bozarım diye. Bir yaptırabilsem satacağım zaten bir dahada eski model org mu? Aman aman yanından bile geçmem

Moderatör tarafında düzenlendi: