• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Mİ ve RE koması nasıl verilir.

memo63005

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Yok
ketron xd9 kullanıyorum heralde Mİ koması kullanıyorum. ama siz ustalarda koması hangi tuşlarda veriliyo bide sizden öğreneyim şimdiden teşekkürler

Cevap: Mİ ve RE koması nasıl verilir.

re üzeri çalıyorsan mi ve si ye koma vereceksin
mi üzeri çalıyorsan fa diyez ve do diyez

üstadım bu konuda daha detaylı bilgi verebilirmisin
hangi notalara koma verebileceğini bilmek için öncelikle karar sesini bilmen lazım kara sesin re ise mi ile si ye mi ise do diyez ve fa diyeze koma verirsin. pratik bi yöntem var karar sesin ne ise o notadan baslamak üzere siyah ve beyaz tusları sayarak üçüncü ve onuncu tuşa koma ver. karar sesi genlde sarkının bittiği karar verildiği notadır. yanlısım varsa düzeltin lütfen.

teşekkürler ilginize

Re üzeri yani hicaz makamı komaları mi ve si üzeri.. Mi üzeri çalınırsa uşşak makamı komaları olan Fa diyez ve do diyez e verilir. Üstad da açıklamış zaten . Komalar orgun özelliklerine göre genelde KEY SCALE yazan yerden girilerek normal olan ton ayarlarını -50 ye düşürerek ara sesler dediğimiz şekilde ayarlanır. Bu durumda 2 tam bir yarım 3 tam bir yarım olayı tamamen gider Türk müziği tek sesli olduğu için.

Saygılar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bununla ilgili bir çalışmam var. tüm kararlar için koma yerlerini yazdım.

Demonu Paylaş Yine Yarışma Yapalım mı ? Anket

• Evet

Oy: 16 66.7%
  • Kararsızım

Oy: 7 29.2%
  • Hayır

Oy: 1 4.2%

Delüxe üyelik Yapın sizinde olsun.. (Sunucu Ödemeleri için katkınız olsun)

Son kaynaklar

İyiki Doğdunuz :)

Geri