• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

MİDİ keyboards nedir? ne işe yarar

KORAYYYYY

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
s 770 bk5
arkadaşlar genelde m audıo nun kullanıldığı midi klavyeler ne işe yarar kullanan varmı açabilirmiyiz bu konuyu?

Cevap: MİDİ keyboards nedir? ne işe yarar

Midi klavye sadece bir araçtır. nasıl bilgisayarın klavye mouse si varsa midi klavyede bir araçtır üzrinde hehangi bir cpu yoktur bilgisayara veya diğer ws klavyelere bağlanıp sadece tuşe görevi görür.

normal klavyelere bağlama şansımız var mı

Var tabiki

Bilgi için teşekkür ederim.

Koray Bey merhaba,

v2 plusınızada midi olarak bağlayabilirsiniz bilgisayara.almanız gereken yamaha ux16 diye ara elektronik parça (farklı markalarında ürünleri var. araştırırsanız bulursunuz.).yamahanın fiyatı yaklaşık 180 tl civarı....ben kullanıyorum.
midi konusunda yardım isterseniz daha fazla bilgi paylaşırım...

selamlar......

Koray Bey merhaba,

v2 plusınızada midi olarak bağlayabilirsiniz bilgisayara.almanız gereken yamaha ux16 diye ara elektronik parça (farklı markalarında ürünleri var. araştırırsanız bulursunuz.).yamahanın fiyatı yaklaşık 180 tl civarı....ben kullanıyorum.
midi konusunda yardım isterseniz daha fazla bilgi paylaşırım...

selamlar......

Ben or700'ün usb to host girişine taktığım usb kablosunun diğer ucunu da bilgisayarın kasasındaki usb girişlerinden birine taktım. Ardından yamahanın programlarını kurdum. Bilgisayar orgu açtığım zaman donanım olarak görüyor ve orgda bastığım notaları midi düzenleme programlarına iletebiliyor, düzenlediğim midileri programda çaldırırken ses orgdan çıkıyor. Bahsettiğiniz gibi bir kablo almadım hp yazıcımın kablosunu taktım.

normal klavyelere nasıl bağlıcan anlatırsan sevinirim:??

Midi için özel jaklı midi kabloları vardır. Bu kablonun bir tarafını mıdi klavyenin ''midi out'' kısmına, diğer tarafını da orgun (veya kontrol etmek istediğiniz midi cihazın) '' midi in'' kısmına takarsanız midi klavyeden orgu çalabilirsiniz. Yanlız standart midi de 16 kanal olduğu için midi klavye ile orgun aynı kanala ayarlı olması gerekiyor. Her cihazda midi ayar menüsü değişik olabiliyor. Hatta örneğin orgun klavyesinden yaylılar çalınırken, midi klavyeyle aynı anda çaldığınız enstrüman gitar olabiliyor. Yani midi klavye orgdaki gitar sesini kontrol ediyor, orgun kendi klavyesi yaylıları... Aynı şekilde midi çıkışı olan bir elektronik bateriyle orgdaki bateri setlerini çalabilirsiniz..